Palestina dostane pomoc, bez Hamasu

Lenka Málková
10. 5. 2006 12:30
New York - Palestina, stojící na pokraji bankrotu, se možná přeci jen dočká přílivu peněz.

Evropská unie, Rusko, Spojené státy a OSN se dohodly na tom, že budou Palestincům po zkušební dobu tří měsíců dodávat pomoc, která by měla zmírnit jejich finanční krizi.

Do ní se palestinská samospráva dostala po volbách, v nichž zvítězilo radikální hnutí Hamas. Spojené státy a EU v reakci na jeho triumf zastavily finanční příspěvky posílané palestinské vládě.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

BLÍZKÝ VÝCHOD BLÍŽE:

  • Izrael má novou vládu. Moc nezmůže
  • Izrael se stáhne, Palestince nepotěší

PŘÍMO Z MÍSTA

Peníze půjdou přímo lidem

Tomu, aby peníze dostával Hamas, se chce Západ vyhnout i nyní. Proto budou Palestinci dostávat pomoc přímo, bez jakéhokoli zprostředkování vládou. Pokud se systém osvědčí, může být prodloužen. Z výsledků newyorského jednání ovšem nevyplývá, o jakou konkrétní pomoc půjde.

Spojené státy, které se původně stavěly proti poskytování pomoci Palestině podobným způsobem, trvaly na tom, že pomoc bude omezená pouze na některá odvětví tak, aby z ní v žádném případě nemohla profitovat vláda a hnutí Hamas.

Podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana zvolený systém zaručí, že prostředky dorazí "přímo k palestinskému lidu".

I ministryně zahraničí USA Condoleeza Riceová prohlásila, že dohoda odráží skutečnost, že "mezinárodní společenství se stále snaží odpovědět na potřeby palestinského lidu."

Mezinárodní mechanismus pomoci Palestincům by měl být uveden do praxe co nejdříve, přičemž podrobnosti by měla doladit Evropská unie. Ta již v minulosti naznačila, že vhodným prostředníkem by mohla být Světová banka.

Pro Izrael je dohoda přijatelná

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová oznámila, že pro Izrael je plán přijatelný. Přivítal ho také palestinský mírový vyjednavač Saíb Irikát.

Foto: Reuters

Reakce palestinského premiéra Ismáíla Haníji naznačila, že dohoda o pomoci může být součástí tlaku na Hamas, který jej chce donutit k uznání Izraele. Haníja řekl, že podmínky spojené s dohodou mají palestinskou vládu přinutit k ústupkům, které poškodí práva Palestinců a budou legitimizovat izraelskou okupaci.

Ministryně Livniová uvedla, že Izrael schvaluje rozhodnutí o humanitární pomoci Palestincům, které vylučuje, aby se peníze dostaly do rukou Hamasu.

Podle evropské komisařky pro zahraniční vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové odborníci v Bruselu co nejdříve stanoví konkrétní podmínky, za nichž bude pomoc poskytována. "Není to záležitost dní, ale týdnů," prohlásila.

Palestině hrozí humanitární krize

Hlavní poskytovatelé finanční pomoci - Spojené státy a Evropská unie - se po volebním vítězství Hamasu ocitli ve svízelné situaci. Bez jejich peněz by se palestinská autonomie zhroutila, v zemi nastal chaos a obyčejným Palestincům by hrozila humanitární krize.

Podle posledních informací Světové banky by rozpočet palestinské autonomie bez pomoci ze zahraničí během následujícího roku klesnul o 27 %. Do roku 2008 by se v takové situaci 74 % Palestinců ocitlo pod hranicí bídy a 47 % bez zaměstnání.

Není s kým jednat, tvrdí Spojené státy

Poskytnout peníze radikálům z Hamasu se však nikomu nechce a především Spojené státy nadále zůstávají u svého plánu naprosté izolace Hamasu.

Humanitární krize vyvolává nepokoje na okupovaných územích. Zemi tak zachvacuje chaos.
Humanitární krize vyvolává nepokoje na okupovaných územích. Zemi tak zachvacuje chaos. | Foto: Reuters

Riceová včera v jedné z přestávek jednání vyzvala svět, aby držel tvrdou linii vůči vládě Hamasu.

"Nikdo nechce jednat s palestinskou vládou, která sebevražedný atentát v Tel Avivu považuje za důvod k oslavě," upozornila ministryně.

Reagovala tak na vyjádření vlády Hamasu, která hájila útok sebevražedného atentátníka z Islámského džihádu, který si v dubnu vyžádal devět životů.

Pomoc palestinské vládě má být zakázána

Spolupráci s Hamasem odmítá i americký Kongres, který patrně brzy schválí palestinský protiteroristický zákon, který jakoukoli pomoc palestinské autonomii zakáže. Návrh se těší silné podpoře napříč politickými stranami.

Jamese Wolfensohn minulý týden odstoupil, protože další mírová jednání na Blízkém východě skončila ve slepé uličce.
Jamese Wolfensohn minulý týden odstoupil, protože další mírová jednání na Blízkém východě skončila ve slepé uličce. | Foto: Reuters

Světové společenství si klade několik podmínek k zastavení bojkotu palestinské samosprávy. Hamas musí uznat Izrael, zříci se násilí a respektovat dosavadní dohody uzavřené v rámci mírového procesu. To však Hamas zásadně odmítá.

Dosavadní vyjednavač Kvartetu na Blízkém východě James Wolfenson nedávno odstoupil s odůvodněním, že v oblasti není s kým jednat a jeho setrvání ve funkci ztrácí smysl.

V situaci, kdy jednání s politickými představiteli palestinské samosprávy stojí na mrtvém bodě a milionům lidí zároveň hrozí humanitární krize, tak může být navržený kompromis alespoň dočasným řešením.

 

Právě se děje

Další zprávy