Islámábád - Pákistánské opoziční strany se dohodly na vytvoření příští vlády. Prezidentu Mušarafovi tak hrozí odvolání.
Ve čtvrtek se v Islámábádu tváří v tvář sešli šéfové vítězných stran z pondělních voleb. Vdovec po zavražděné expremiérce Benazír Bhuttové a předseda Pákistánské lidové strany (PPP) Asif Alí Zardárí a expremiér a šéf Pákistánské muslimské ligy (PML-N) Naváz Šaríf.
Dohodli se, že obě strany budou při sestavování vlády postupovat společně.
"Shodli jsme se na společné agendě," citovala agentura AFP Šarífa. "Společně sestavíme federální vládu a vlády v provinciích."
"V zásadě jsme se dohodli, že do toho půjdeme spolu. Máme v úmyslu společně posílit Pákistán," doplnil ho Zardárí.
Mušaraf v koncích
Pozorovatelé však očekávají při sestavování vlády problémy. Jsou tu jednak staré rány z minulosti, kdy na sebe obě strany kydaly špínu, jednak není jasné, kdo by měl zaujmout pozici premiéra. O druhém bodu by se mělo jednat během pátku.
Jisté však je, že problémy bude mít prezident Parvíz Mušaraf. Nesnáší ho zejména Šaríf, kterého prezident v roce 1999 odstavil od moci vojenským převratem a pak vyhnal ze země.
Šéf PML-N nyní požaduje Mušarafovu rezignaci a okamžité znovujmenování jeho velkého kritika Iftikhara Muhammada Čaudhrího do čela nejvyššího soudu. Čaudhrí by pak mohl označit Mušarafovu podzimní prezidentskou kandidaturu za protiústavní.
Nepřátelský parlament
Pokud Mušaraf u moci zůstane, povládne s nepřátelským parlamentem, se kterým bude mít velké problémy. Nebude pro něj také lehké uchopit moc v zemi, pokud by se rozhodl znovu vyhlásit výjimečný stav, jako to udělal na začátku loňského listopadu.
Mezitím totiž musel odstoupit z čela armády a její nový šéf Ašfak Parvíz Kajání hodlá vliv vojáků na civilní záležitosti omezit.