Pákistánka odsouzena za útok na Američany na 86 let

Zahraničí Zahraničí
23. 9. 2010 22:18
Podle obhájců je pákistánská vědkyně Áfía Siddíkíová "duševně nemocná"
Proces s Áfíou Siddíkíovou vyvolal v Pákistánu masové protiamerické protesty.
Proces s Áfíou Siddíkíovou vyvolal v Pákistánu masové protiamerické protesty. | Foto: Reuters

New York - Pákistánská vědkyně Áfía Siddíkíová, již letos v únoru americký soud usvědčil z pokusu zabít americké vojáky a agenty, dostala při čtvrtečním závěrečném slyšení 86 let vězení.

Siddíkíová byla odvezena do USA poté, co v Afghánistánu během bezpečnostní kontroly a navazujícího výslechu popadla jednu z pušek a začala střílet. Při tom podle přítomných vyšetřovatelů křičela "Smrt Američanům!".

Žalobci ji pak během soudního procesu v New Yorku označili za sympatizantku Al-Káidy. Její obhájci argumentovali tím, že Pákistánka jednala ve stavu duševního vyšinutí.

Proces se Siddíkíovou byl v Pákistánu ostře sledován a vyvolal opakovaně pouliční protesty.

Prestižní vzdělání z USA

Vědkyně Áfía Siddíkíová studovala na prestižním Massachusettském Technologickém institutu. Před návratem do Pákistánu se vdala za muže, který byl příbuzným v té době ještě málo známého Chalída Šejka Mohammeda.

Jeho jméno později vstoupilo do historie, když byl označen za jednoho z hlavních strůjců útoků 11. září 2001.

Rodina Siddíkíové je přesvědčena, že proces s vědkyní byl zmanipulován, dokonce přišla s obviněním, že ji Američané mučili. Případ proto po celou dobu sledovaly i nevládní organizace dohlížející na dodržování lidských práv.

Sama odsouzená, která musela být kvůli hlasitým projevům nevole několikrát odvedena z jednací síně, informace o mučení veřejně označila za nepravdivé.

"Je to mýtus a lež, kterou někdo rozšiřuje mezi Muslimy," prohlásila ve čtvrtek.

Touha po míru?

Odmítla ovšem zároveň připustit, že by byla atentátnicí či dokonce vražedkyní. "Nechci krveprolití, nechci rozbroje. Opravdu si přeju nastolit mír a ukončit to válčení."

Vyšetřovatelé však byli jiného názoru a k soudu snesli řadu důkazů, jimiž se snažili podložit svou žádost o doživotní trest.

Předložili porotě například poznámky, které údajně měla Siddíkíová u sebe v době zatčení a na nichž byly návody na sestrojení bomb.

Američané přikládají velký význam i výčtu objektů v New Yorku, který měla žena u sebe a které by podle nich mohly být terčem útoku: socha Svobody, Brooklynský most, Wall Street, Empire State Building a výzkumné středisko zvířecích nemocí Plum Island, kde se vyskytují i nebezpečné biologické látky.

Rovněž u sebe Siddíkíová měla mít i toxický kyanid.

"Porota nemá pochybnosti o tom, že se Áfía Siddíkíová pokusila zavraždit Američany sloužící v Afghánistánu a jejich afghánské kolegy," shrnula konečný verdikt ve svém prohlášení prokuratura.

Pro Afíinu sestru je naopak americký rozsudek k neuvěření. "Ten verdikt je důkazem, že soudní systém, na nějž jsou Američané tolik hrdí, přestal fungovat. Je to začátek pádu USA," reagovala Fowzia Siddíkíová.

 

Právě se děje

Další zprávy