Islámábád - Postoj veřejnosti v Pákistánu vůči Talibanu se za poslední rok a půl velmi změnil. Většina Pákistánců nyní vnímá Taliban i Al-Káidu jako kritickou hrozbu pro bezpečnost země a podporuje operaci armády v údolí Svát.
Domnívají se také, že by nemělo být Talibanu dovoleno mít na pákistánském území základny pro jeho útoky na Afghánistán.
Postoj vůči Spojeným státům se nicméně neměnil a zůstává veskrze negativní.
Vyplývá to z nyní zveřejněného průzkumu Programu pro výzkum mezinárodních přístupů k politice (PIPA) univerzity v Marylandu. Průzkum mezi tisíci Pákistánců byl uskutečněn mezi 17. a 28. květnem tohoto roku.
„V názorech Pákistánců došlo k obrovské změně. Taktika a nedemokratické způsoby militantních skupin - na kmenových územích, stejně jako ve Svátu - lidi znechutily a obrátily je proti nim," prohlásil ředitel výzkumu PIPA Clay Ramsay. „Klíčové je však pochopit, že Spojené státy jsou tu nenáviděny stejně silně jako dříve, a to přestože mají nového prezidenta."
Od posledního průzkumu PIPA v Pákistánu na konci roku 2007 došlo k obrovskému navýšení počtu těch, kteří považují „aktivity islámský ozbrojenců a místního Talibanu" na kmenových územích při hranicích a Afghánistánem a v obydlených zónách za kritickou hrozbu pro Pákistán.
Na konci roku 2007 o tom bylo přesvědčeno 34 procent Pákistánců, nyní je to 81 procent. Dalších 14 procent je přesvědčeno, že jde o velkou, ale nikoli kritickou hrozbu.
Přesně tři čtvrtiny dotázaných se také domnívá, že by bylo špatné, pokud by Taliban převzal kontrolu nad Pákistánem, jen 33 procent si však myslí, že k tomu může dojít.
Sedmdesát procent stojí v boji v údolí Svát na straně vlády a jen pět procent na straně Talibanu. Islámábád v únoru uzavřel se svátskými talibanskými skupinami příměří, poté co však islamisté začali pochodovat k hlavnímu městu, vláda příměří zrušila a zaútočila na ně. Boje vyvolaly exodus dvou milionů lidí.
Podobně i přístup k Al-Káidě se mezi Pákistánci za posledních osmnáct měsíců změnil. Na konci roku 2007 ji považovalo za kritickou hrozbu 41 procent obyvatel země, nyní to je 82 procent.
Přestože se tři čtvrtiny dotázaných domnívají, že na pákistánském území tábory afghánského Talibanu a Al-Káidy nejsou, stejné množství by si přálo, aby proti nim armáda zakročila, pokud by jejich existence byla prokázána.
I přes nástup Baracka Obamy zůstávají Pákistánci kritičtí ke Spojeným státům. Šedesát devět procent vnímá novou administrativu negativně a 62 procent nedůvěřuje Obamovi.