Islámábád - Pákistánská vláda se po nové sérii krvavých útoků v zemi rozhodla opět zavést sporné vojenské soudy. Tento záměr v úterý schválil parlament, napsala agentura DPA s odvoláním na informaci poskytnutou na tiskové konferenci. Vojenské soudy by měly pracovat dva roky s cílem pomoci urychlit vynášení trestů nad teroristy a extremisty.
K zavedení těchto tribunálů je ještě nutné schválit příslušné změny v ústavě, což by zákonodárný sbor měl učinit 6. března.
Pákistánské politické strany se už v prosinci 2014 dohodly, že teroristickými činy se budou po dva následující roky zabývat vojenské soudy, které jsou přísnější a rychlejší než civilní. Stalo se tak po teroristickém útoku na školu v Péšávaru, v níž ozbrojenci hnutí Taliban zabili přes 130 dětí.
Dohoda o těchto soudech vypršela letos v lednu. Jedenáct vojenských tribunálů během dvou let odsoudily 161 extremistů k trestům smrti a nejméně 113 dalších k trestům odnětí svobody.
Obhájci lidských práv kriticky poukazují na to, že tyto soudy stejně nedosáhly zamýšleného cíle zcela se vypořádat s teroristy. Kromě toho armáda, která zemi vládla dlouhá léta, by podle lidskoprávních organizací opět mohla oslabit civilní kabinet a omezit v zemi svobody.
Letos v lednu už nebyl zájem činnost vojenských soudů prodloužit i vzhledem k tomu, že teroristické aktivity zeslábly. V únoru však extremisté udeřili novou vlnou útoků, při nichž zabili nebo zranili kolem 130 lidí.