Pákistán zasahuje, obyvatelé prchají

David Koubek a Reuters
6. 3. 2006 18:38
Miranšáh - Střety mezi pákistánskou armádou a ozbrojenci v kmenových oblastech jsou jedny z nejtvrdších za dobu, kdy se Pákistán snaží bojovat proti útočišti teroristů na hranicích s Afghánistánem.
Příšlušníci kmenů v Severním Vazíristánu odjíždějí z města Miranšáh, kde propukly boje mezi pákistnánskou armádou a vzbouřenci podporujícími afghánský Tálibán
Příšlušníci kmenů v Severním Vazíristánu odjíždějí z města Miranšáh, kde propukly boje mezi pákistnánskou armádou a vzbouřenci podporujícími afghánský Tálibán | Foto: Reuters

V Miranšáhu, hlavním městě Severního Vazíristánu, byl dnes kvůli pokračujícím bojům vyhlášen zákaz vycházení. Tisíce obyvatel město už minulý týden opustily a uprchly do bezpečnějších oblastí.

Pákistánci útočí vrtulníky

Vrtulníky pákistánské armády dnes už třetím dnem ostřelovaly pozice islamistických vzbouřenců. Při útoku zabili vojáci 19 lidí. Počet obětí se od soboty zvýšil už na sto dvacet.

Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí armády generál Šaukat Sultan informoval, že povstalci naopak zaútočili na stanoviště v okolí nedalekých měst Mir Alí a Razmak.

Autonomní oblasti na hranicích mezi Pákistánem a Afghánistánem, které obývají paštunské kmeny, považuje pákistánská vláda za hlavní frontu boje proti teroristům a islamistickým vzbouřencům.

Útočiště al-Káidy a možná i bin Ládina

V takzvaných kmenových oblastech našli po americkém zásahu v Afghánistánu útočiště přívrženci islamistického hnutí Tálibán a později také teroristé z al-Káidy. Podle informací tajných služeb se právě v této pohraniční oblasti nejspíš skrývají šéfové al-Káidy Usáma bin Ládin a Ajman al-Zavahrí.

Pákistánský voják hlídkuje na armádní základně v Miranšáhu
Pákistánský voják hlídkuje na armádní základně v Miranšáhu | Foto: Reuters

Boje v okolí Miranšáhu se zostřily poté, co vzbouřenci minulou středu obsadili veřejné budovy v Miranšáhu jako pomstu za zabití 45 jejich spolubojoníků, údajných stoupenců al-Káidy.

Tisíce obyvatel od té doby opustily oblast Miranšáhu z obavy před dalším vyhrocením situace. Zákaz vycházení, který byl dnes vyhlášen, platí podle bezpečnostního velitele oblasti Arbaba Šehzáda do odvolání.

Lidé nesmějí vycházet celý den kromě tří hodin v průběhu odpoledne, kdy si mohou jít lidé nakoupit. Přerušené telefonní spojení v oblasti bylo dnes částečně obnoveno.

Historicky neklidná oblast

Severní Vazíristán a sousední oblasti mají s vojenskými intervencemi velké zkušenosti.

Infobox

  • Poloautonomní území na hranici s Afghánistánem je známo jako Kmenové oblasti pod federální správou (FATA)
  • Obyvatelé sedmi menších regionálních celků FATA patří většinou ke kmeni Paštunů a mají historické vazby na obyvatele sousedních území v Afghánistánu
  • Území je zaplaveno zbraněmi a část obyvatel poskytuje útočiště Tálibancům a al-Káidě
  • Pákistánské zákony zde platí jen omezeně, lidé se řídí vlastními pravidly Paštunwali a spory rozhodují rady starších

V devatenáctém století porazili Britové místní paštunské kmeny a udělaly z této oblasti hlavní obrannou linii před ruským tlakem na britskou Indii.

V osmdesátých letech, kdy sousední Afghánistán okupoval Sovětský svaz, se do území dostalo množství většinou amerických zbraní. Přišli také islamističtí bojovníci, kteří odsud vedli svatou válku proti sovětské okupaci.

Spor mezi sousedy

Nová Afghánská vláda, podporovaná USA, si nyní stěžuje, že největší bezpečnostní riziko pro Afghánistán se skrývá právě v kmenových oblastech Pákistánu, odkud vzbouřenci podnikají útoky proti vládě.

Otázka vzbouřeneckých oblastí na hranici Afghánistánu a Pákistánu dokonce vyvolala střet mezi těmito zeměmi. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf odmítl informaci afghánské strany, že vůdce bývalého islamistického vládního hnutí Tálibán se skrývá na území Pákistánu, a zpochybnil přitom roli afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Mluvčí americké armády v Afghánistánu dnes odmítl komentovat spor obou zemí ale pákistánskou intervenci ve Vazíristánu uvítal.

Za boj proti terorismu Mušarafa při sobotní návštěvě Islámábádu pochválil i americký prezident George W. Bush.

 

Právě se děje

Další zprávy