Most opět spojuje Indii a Pákistán

David Koubek
20. 2. 2006 19:00
Kaman - Indie dnes otevřela opravený most, který po padesáti letech spojil rodiny z pákistánské a indické části Kašmíru. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Most mezi oběma částmi Kašmíru byl loni postaven především kvůli autobusové lince mezi Muzaffarabádem a Šrínagarem
Most mezi oběma částmi Kašmíru byl loni postaven především kvůli autobusové lince mezi Muzaffarabádem a Šrínagarem | Foto: Reuters/F.Kabli

Most přes řeku Džhelam, spojující hlavní města rozděleného regionu, byl poprvé otevřen loni v dubnu. Hned v říjnu ho však zničilo zemětřesení, které v pákistánské části Kašmíru zabilo 73 tisíc lidí a v indické 1300.

Most otevřen, čeká se na první spoj

Indičtí vojáci pětašedesátimetrový ocelový most opravili a dnes ho otevřel nejvyšší ministr indické provincie Džammú a Kašmír. "Jsem si jistý, že do dvou týdnů znovu začne obchod mezi oběma stranami," citovala agentura Reuters ministra Gulama Nabi Azada.

Most byl postaven především kvůli autobusové lince, která každých čtrnáct dní jezdila mezi Muzaffarabádem a Šrínagarem.

Na pákistánské straně přihlíželi dnešnímu slavnostnímu otevření někteří úředníci a vojáci, ale ani jedna strana dnes takzvanou linii příměří, která obě části rozděleného Kašmíru spojuje, nepřekročila.

Kašmír: třikrát válka

Loňské otevření mostu, který spojil po padesáti letech rodiny z obou oblastí, bylo považováno za nadějný krok v mírovém procesu mezi Indií a Pákistánem. Od roku 1947 přerostl kašmírský konflikt hned třikrát ve válku - naposledy v roce 2002, kdy Indie obvinila Pákistán z útoku na parlament.

Foto: Aktuálně.cz

Indie tvrdí, že kašmírští separatisté, žijící dnes fakticky na území nárokovaném Pákistánem, jsou vnitřní problém Indie, zatímco Pákistán tvrdí, že jde o spor mezi dvěma státy.

Před dvěma lety však vlády obou zemí zahájily mírový dialog, který se zaměřil především na otázku horského území Kašmíru. Od té doby začalo přes hranice jezdit několik nových vlakových spojů - naposledy v neděli skrz hraniční město Munabao na trase mezi Hajdarábádem a Jodhpurem.

Otevření dálnice mezi hlavními městy pákistánského a indického Kašmíru bylo další nadějí pro rodiny z obou stran převážně muslimského Kašmíru.

Zemětřesení zabíjelo, ale v něčem pomohlo

Těsně před zemětřesením - 3. října 2005 ministři zahraničí obou jaderných velmocí podepsali dohodu o vzájemném varování při testech atomových zbraní. Na Kašmírský spor však tato průlomová dohoda podle BBC neměla vliv.

Obě strany tak paradoxně sblížilo loňské říjnové zemětřesení. Katastrofa zanechala na pákistánské straně asi dva miliony lidí bez přístřeší ve vysokých nadmořských výškách, z nichž 400 tisíc lidí se dodnes musí spolehnout na pomoc dodávanou vrtulníky, které podle OSN denně do oblasti dopraví 300 tun potravinové pomoci.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy