Islámábád - Volba nové hlavy státu se v Pákistánu uskuteční 6. září, oznámila volební komise. Rozhodne se o tom, kdo nahradí Parvíze Mušarafa, který na svou funkci v pondělí rezignoval.
V šesté nejlidnatější zemi světa nyní probíhají jednání o tom, kdo spojence Západu v boji s terorismem nahradí.
Nejvíce skloňovaným jménem je Asíf Alí Zardárí, jehož v pátek nominovala nejsilnější vládní Pákistánská lidová strana (PPP). Vdovec po zavražděné političce Bénazír Bhuttové stojí v jejím čele. Zardárího nominaci podpořila už také jedna z opozičních stran: Sjednocené národní hnutí (MQM).
Zardárího by patrně raději než jiné kandidáty viděly v čele Pákistánu také západní mocnosti.
Podle pákistánské ústavy bude prezident zvolen členy čtyř regionálních zastupitelských sborů a celonárodního parlamentu. O prezidentských nominacích se musí rozhodnout do 30. srpna.
Hrozí rozpad vlády?
O možném nástupci na pátečním jednání diskutovaly dvě největší vládní strany - Pákistánská lidová strana (PPP) a Pákistánská muslimská liga (PML-N). Na společném kandidátovi se však neshodly.
Po oznámení rezignace prezidenta Mušarafa totiž ve vládní koalici naplno propukly dlouhodobé spory.
Muslimská liga bývalého premiéra Naváze Šarífa a lidová strana jsou tradičními rivaly, jejich dosavadní spojenectví držel pohromadě hlavně společný boj proti v zemi nepopulárnímu prezidentovi Mušarafovi.
Ve čtvrtek Pákistánská muslimská liga dokonce pohrozila odchodem z koalice. „Budoucnost této koalice spočívá v opětovném jmenováním soudců do funkcí. Pokud se tak nestane, upřednostníme hlasování v opozičních křeslech," prohlásil mluvčí strany Sadikul Fárik.
Desítky soudců minulý rok odvolal prezident Mušaraf, což způsobilo další pokles jeho popularity. Zatímco strana Naváze Šarífa důsledně prosazuje jejich opětovné jmenování, Asíf Alí Zardárí tento krok oddaluje.
Mimo jiné se totiž podle analytiků obává obnovení korupčního procesu vedeného proti němu samotnému. O osudu soudců i koalice by se mělo rozhodnout do středy.
Po pátečním jednání však Naváz Šaríf prohlásil, že rozhodně o rozpad vlády neusiluje a obě strany budou o sporech dál jednat. Zardárího nominaci nicméně Šarífova strana nepodporuje.
Lidová strana už se pokouší jednat s dalšími menšími parlamentními stranami, díky kterým by mohla vládnout i bez Šarífa.
Dlouhodobá nestabilita
Politická nestabilita v Pákistánu, jaderné velmoci, trvá již řadu měsíců. Krizi navíc prohlubuje nárůst radikálního islamismu zejména na kmenových územích na severu země.
Pákistánská armáda tam v současné době bojuje proti příslušníkům radikálního hnutí Taliban. Pákistán v této souvislosti zasáhla vlna teroristických útoků. Pří posledním z nich - ve městě Wah, centru zbrojního průmyslu - zemřelo ve čtvrtek nejméně 70 civilistů.
Taliban se k útokům přihlásil s tím, že jde o odplatu za armádní zásah a že podnikne i další útoky.
Politická nestabilita také prohlubuje ekonomické problémy a vyvolala paniku na tamější burze.
Čtěte další souvislosti: Mušaraf končí. Kdo hlídá v Pákistánu jaderné zbraně? |