Washington/Islámábád - Středeční odsouzení pákistánského lékaře Šakila Afridího, jenž pomáhal americké CIA s dopadením Usámy bin Ládina, má diplomatickou dohru.
Americký Senát snížil objem vojenské pomoci Pákistánu, a to o 33 milionů dolarů - milion za každý rok žaláře.
Pochroumané vztahy mezi oběma zeměmi tak ohrožuje další roztržka. Pákistán totiž považuje loňský květnový zásah amerického komanda, jenž vyvrcholil likvidací šéfa Al-Káidy, za porušení své suverenity.
Soud bez obžalovaného
USA něco takového odmítají a trest pro Afridího označují za "nespravedlivý a neoprávněný".
"Spojené státy nevěří, že existuje jakýkoli základ pro věznění doktora Afrídího. Litujeme faktu, že byl odsouzen, navíc k tak přísnému trestu," nechala se slyšet šéfka diplomacie Hillary Clintonová.
Ta navíc kritizuje i fakt, že se muž nemohl hájit u soudu, jelikož zůstal ve vězení v Péšávaru.
Jako Alenka v říši divů
Soud Šakilu Afridímu vyměřil 33 let vězení za velezradu, jelikož lékař vedl falešný očkovací program, jenž měl CIA pomoci vystopovat v Abbottábádu nejhledanějšího muže planety. A to Pákistán tvrdě ztrestal.
Vysoký trest je přitom pro mnohé záhadou. Dokonce i představitelé mocné pákistánské vojenské rozvědky ISI, která Afridího vyslýchala, totiž mimo záznam přiznávají, že muž podle všeho nevěděl, že pomáhá s pátráním po bin Ládinovi.
Republikánský senátor Lindsey Graham označil Islámábád za "schizofrenního spojence", jelikož na jedné straně pomáhá USA, na druhé pomáhá i islámské militantní síti Hakkání, která má vazby na Al-Káidu a Tálibán.
"Je to jako z Alenky v říši divů. Má-li být tohle spolupráce, nechtěl bych k čertu vidět opak," souhlasí s Grahamem i demokrat Patrick Leahy.