Islámábád - Pákistán má nového prezidenta. Stal se jím vdovec po zavražděné expremiérce Bénazír Bhuttové a předseda Pákistánské lidové strany (PPP) Ásif Alí Zardárí.
Zardárí vyhrál valnou většinou hlasování ve federálních a regionálních parlamentech, které se uskutečnilo v sobotu.
Předchozí hlavou státu byl ještě donedávna bývalý generál Parvíz Mušaraf, který raději v polovině srpna odstoupil, než by riskoval odvolání nepřátelským parlamentem.
"Ať žije Bhuttová"
Zardárí se podle zahraničních agentur ujal funkce za zvuků fanfár, potlesku a výkřiků "Ať žije Bhuttová". Právě popularitě své zemřelé ženy vděčí tento kontroverzní politik za zvolení.
"Ásif Alí Zardárí je štítem, ochranou pro posílení demokracie a poskytnutí podpory chudým," prohlásila krátce před inaugurací jeho mluvčí Farzána Rádžová.
Pozice nového prezidenta je však obtížná na domácí i zahraniční scéně.
Mezi mlýnskými kameny islamistů a USA
Kromě ekonomické krize bude jeho nejtěžším úkolem vypořádat se s islamisty, kteří operují v těžko přístupném kmenovém území na hranici s Afghánistánem a se kterými údajně kooperuje i pákistánská tajná služba ISI.
Kábul přímo ISI obvinil z přípravy útoků na afghánském území a vztahy mezi oběma zeměmi se tak velmi zhoršily. Zardárí po své inauguraci slíbil, že Pákistán bude spolupracovat se svými sousedy, zvláště Afghánistánem.
Předchozí tvrdá Mušarafova politika vůči povstalcům nepřinesla zemi klid, ale desítky sebevražedných atentátů.
Nová vláda tak obrátila a slíbila s islamisty jednat, proti tomu jsou však Spojené státy, které se v poslední době přestaly ohlížet na pákistánské námitky a podnikají bez souhlasu vlády v Islámábádu zpoza afghánské hranice útoky i na pákistánské území.
V předvečer inaugurace prezidenta zaútočilo americké bezpilotní letadlo raketami na náboženskou školu založenou při hranicích s Afghánistánem radikálním klerikem Džalaludínem Hakkáním.
Při útoku podle místních obyvatel zahynulo nejméně 25 lidí, Hakkání se v té době údajně nacházel v Afghánistánu.
Jde o čtvrtý podobný útok USA v Pákistánu za poslední týden.
Nová vláda vydržela jen několik měsíců
Stát čelí i vnitropolitické krizi, a to právě kvůli Zardárímu, nad kterým stále visí obvinění z korupce z devadesátých let, kvůli nimž už strávil sedm let v domácím vězení.
Právě obava z dalšího trestu stála za jeho neochotou znovu uvést do funkcí soudce odvolané Mušarafem loni v listopadu, což prosazoval koaliční partner PPP - Pákistánská muslimská liga (PML-N) bývalého premiéra Naváze Šarífa.
Ten kvůli Zardárího neústupnému postoji nakonec odešel do "konstruktivní opozice".