Pákistán: V čele bude vdovec po zavražděné Bhuttové

6. 9. 2008 22:00
V den volby znovu útočili teroristé. INFOGRAFIKA
Ásif Alí Zardárí, nový prezident Pákistánu
Ásif Alí Zardárí, nový prezident Pákistánu | Foto: Reuters

Islámábád - Prezidentskou volbu v Pákistánu vyhrál favorizovaný Ásif Alí Zardárí.

Prezidenta zvolily dvě komory parlamentu a čtyři regionální shromáždění. Vdovec po zavražděné Bénazír Bhuttové získal 481 z možných 702 hlasů, tedy výrazně více, než bylo ke zvolení nutné. 

Den voleb potvrdil, jak neklidnou zemí v poslední době Pákistán je. V Péšáváru se u policejního stanoviště odpálil sebevražedný atentátník a zabil nejméně dvanáct lidí. Čtyřicet bylo zraněno.   

Podobně neklidné byly i týdny před volbou: odstoupil prezident, druhá nejsilnější vládní strana odešla z koalice a extremisté se pokusili zabít premiéra.

Terorismus na vzestupu, ekonomika v útlumu

Přestože se pákistánská politická scéna mění ze dne na den, byly sobotní prezidentské volby pro dění v zemi, ale i ve světě důležité; a to z následujících důvodů:

Rozhodlo se o tom, kdo bude stát v čele šesté nejlidnatější země světa a jaderné velmoci, která má dlouhodobé spory s dalším regionálním vlastníkem jaderných zbraní, Indií.

Západ čeká, jak bude spolupráce s klíčovým státem pro boj proti terorismu pokračovat po odstoupení spojence Parvíze Mušarafa.

V zemi je na vzestupu islamistický extremismus a na kmenových územích na severu Pákistánu má svou baštu extremistické hnutí Taliban. Dosud pákistánská vláda extremismus potírala a v současné době proti němu vojensky zasahuje. Lidé v Pákistánu se bojí teroristů - ti totiž na vojenský zásah odpovídají stále častějšími atentáty, naposledy přímo neúspěšným útokem na premiéra Júsafa Razu Giláního.

V posledním roce v souvislosti s útoky extremistů zemřelo v zemi asi 1200 lidí.

K boji proti terorismu je nezbytná stabilita Pákistánu, který se ale v posledních měsících zmítá v problémech. Teroristé v prosinci zavraždili opoziční političku a expremiérku Bénazír Bhuttovou, následovaly volby a dohoda politických rivalů, která však dlouho nevydržela. Prezident odstoupil, vláda se rozpadla. 

Také ekonomika má problémy: kurz pákistánské rupie klesá, inflace je nejvyšší za posledních 30 let.

Prezident má v Pákistánu značné pravomoci: může odvolat vládu, premiéra i rozpustit parlament. Navíc je vrchním velitelem ozbrojených sil a může vyměnit třeba i předsedu volební komise.

Jednoznačným favoritem sobotních prezidentských voleb byl právě Ásif Alí Zardárí, vdovec po zavražděné Bénazír Bhuttové. Nominovala jej Pákistánská lidová strana (PPP), jež vyhrála poslední volby a kterou Zardárí po smrti své ženy vede.  

Získá si Zardárí respekt?

Jaká jsou očekávání od nového nejvýše postaveného muže Pákistánu?

Foto: Aktuálně.cz

Zardárího minulost - podezření z korupce, vydírání i vraždy a roky ve vězení - z něj činí pro řadu Pákistánců nedůvěryhodnou osobu. Podle posledního průzkumu veřejného mínění by si jej jako prezidenta vybralo jen 26 procent Pákistánců.

Mezi analytiky například panují obavy, zda bude mít Zardárí dostatečnou autoritu v armádě, která má tradičně na politiku v Pákistánu značný vliv.

Pokud se mu podaří zajistit si respekt mezi armádními veliteli, u některých pochybovačných straníků i mezi obyčejnými Pákistánci, nemusí být pro Západ nejhorší volbou.

Všichni kandidáti, kteří se v sobotu ucházeli o prezidentský post, terorismus odsuzují. Zardárího strana však slíbila, že proti extremistům bude i nadále bojovat, zatímco například Pákistánská muslimská liga (PML-N) bývalého premiéra Naváze Šarífa, za kterou v prezidentských volbách kandidoval Saíd-az-zamán Siddíkí, je pro zastavení vojenských akcí v zemi.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Vztahy spojenců s Pákistánem v posledních měsících značně ochladly. Navíc Američané z Afghánistánu před několika dny zaútočili až za hranicí, už na území Pákistánu, a při útoku zemřelo asi 15 lidí včetně civilistů.

Poslední Zardárího výroky však spojencům dávají naději, že by spolupráce v budoucnu mohla fungovat. "Myslím, že vztahy Američanů s Pákistánci zůstanou nezměněny," prohlásil například v rozhovoru pro týdeník Newsweek.

"Budu usilovat o porážku hnutí Taliban na našem území a budu se snažit zajistit, aby pákistánské území nebylo využíváno k teroristickým útokům na naše sousedy nebo na jednotky NATO v Afghánistánu," prohlásil rovněž vdovec po Bénazír Bhuttové, podle něhož je boj proti globálnímu terorismu pro Pákistán "tou největší výzvou".

Poslední vývoj v zemi:

 

Právě se děje

Další zprávy