Pákistán dostal víc slibů, než chtěl

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
19. 11. 2005 16:53
Islámábád - Mezinárodní dárcovská konference v pákistánské metropoli vynesla obětem říjnového zemětřesení přes pět miliard dolarů.
Muž si nese svoje věci v hlavním městě pakistánské části Kašmíru, městě Muzaffarábád.
Muž si nese svoje věci v hlavním městě pakistánské části Kašmíru, městě Muzaffarábád. | Foto: Reuters

Ještě než se do Islamábádu sjeli zástupci OSN, Evropské unie, celkem padesáti států i mnoha humanitárních organizací, vypočítala pákistánská vláda, že na rekonstrukci zničených oblastí bude potřebovat 5,2 miliardy dolarů. Nakonec získala ještě o 200 milionů víc.

Jaké škody zemětřesení způsobilo, si připomeňte v INTERAKTIVNÍ GRAFICE.

Necelé dvě miliardy by měly pomoci přežít lidem, kteří přišli o přístřeší, krutou zimu, během níž klesnou teploty v postižených oblastech až na pětadvacet stupňů pod nulou. Mnozí z nich stále postrádají dostatek jídla, dek či provizorních přístřešků. Tři a půl miliardy budou investovány do obnovy obydlí a infrastruktury.

Většinou jde o půjčky 

Na konferenci vybraná částka je však zatím pouhým příslibem. Velká část peněz je ve formě nízkoúročných půjček, které bude muset Pákistán splatit.

Nejvíce, celkem jednou miliardou dolarů, by měla Pákistánu přispět Asijská rozvojová banka. O nové peníze jde však jenom z jedné třetiny. Zatímco tři sta milionů bude věnováno na rekonstrukci infrastruktury, opravy škol a zdravotnických zařízení, zbylá částka bude pouze přesměrována z již dříve schválených investic v Pákistánu.

Foto: Reuters

Jednou miliardou dolarů pomůže Pákistánu také Světová banka, která původně přislíbila 530 milionů. Svůj příspěvek ztrojnásobily Spojené státy, a to ze 156 na 510 milionů.

Mušaraf: Vyřešme problém Kašmíru

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf využil konferenci k tomu, aby vyzval Indii k vyřešení sporu o Kašmír, v jehož pákistánské části se nacházelo epicentrum zemětřesení. Obě strany mají podle něj životní šanci vyřešit tento problém jednou provždy. "Nechť je toto indický dar Kašmíru," prohlásil Mušaraf.

Indie a Pákistán po katastrofě otevřely v Kašmíru pět přechodů, aby umožnily přepravu humanitární podpory a setkání rozdělených rodin. Hranice byla dosud volná pouze pro kamióny, nyní se však otevřela také pro místní obyvatele. Otevření přísně střežené hranice považují pozorovatelé za zlomovou událost ve vztazích mezi oběma sousedními zeměmi.

Na bývalý knížecí stát Kašmír na severu někdejší britské Indie si činí nárok Indie i Pákistán. Od roku 1947, kdy z britské Indie vznikla převážně hinduistická Indie a muslimský Pákistán, o Kašmír oba nové státy vedly dvě války a každý ovládá část jeho území.

 

Právě se děje

Další zprávy