Padly tresty za vraždy albínů a prodej jejich orgánů

Martin Novák Martin Novák
24. 7. 2009 10:45
Gang unášel a vraždil nemocné v Burundi, násilí pokračuje v Tanzanii

Bujumbura - Soud v Burundi uzavřel případ únosů a vražd albínů, který přitáhl na malou jihoafrickou zemi mediální pozornost i daleko za jejími hranicemi.

Tribunál poslal jednoho muže na doživotí za mříže a další čtyři lidé dostali několikaleté tresty vězení. Tři obžalovaní byli pro nedostatek důkazů osvobozeni.

Gang zavraždil v posledních dvou letech celkem dvanáct lidí, postižených albinismem. Jejich orgány pak převážel do Tanzanie a tam prodával lidem, který se zabývají čarodějnictvím a okultními praktikami.

Řada Afričanů totiž věří, že tělesné orgány albínů přinášejí štěstí, lásku a úspěch.

Burundi, mapa
Burundi, mapa | Foto: Aktuálně.cz

„Jeden z obžalovaných plánoval a organizoval vraždy. Další tři byli usvědčeni z pokusu unést a zavraždit matku a dítě," řekl k rozsudku soudce Dodolin Nahamasabo.

Vláda v Burundi byla delší dobu kritizována lidskoprávními organizacemi, že se násilím proti albínům dostatečně nezabývá.  V zemi žijí zhruba dvě stovky albínů.

Podobnému násilí jsou vystaveni i v sousední Tanzánii, kde v posledních letech přišlo násilně o život zhruba 40 albínů.

Albinismus je nevyléčitelná dědičná choroba způsobená chybějícím hnědým kožním pigmentem v těle. Albíni se musí důkladně chránit před slunečním zářením a jsou také vystaveni většímu riziku rakoviny kůže.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy