Padly tresty za vraždy albínů a prodej jejich orgánů

Martin Novák Martin Novák
24. 7. 2009 10:45
Gang unášel a vraždil nemocné v Burundi, násilí pokračuje v Tanzanii

Bujumbura - Soud v Burundi uzavřel případ únosů a vražd albínů, který přitáhl na malou jihoafrickou zemi mediální pozornost i daleko za jejími hranicemi.

Tribunál poslal jednoho muže na doživotí za mříže a další čtyři lidé dostali několikaleté tresty vězení. Tři obžalovaní byli pro nedostatek důkazů osvobozeni.

Gang zavraždil v posledních dvou letech celkem dvanáct lidí, postižených albinismem. Jejich orgány pak převážel do Tanzanie a tam prodával lidem, který se zabývají čarodějnictvím a okultními praktikami.

Řada Afričanů totiž věří, že tělesné orgány albínů přinášejí štěstí, lásku a úspěch.

Burundi, mapa
Burundi, mapa | Foto: Aktuálně.cz

„Jeden z obžalovaných plánoval a organizoval vraždy. Další tři byli usvědčeni z pokusu unést a zavraždit matku a dítě," řekl k rozsudku soudce Dodolin Nahamasabo.

Vláda v Burundi byla delší dobu kritizována lidskoprávními organizacemi, že se násilím proti albínům dostatečně nezabývá.  V zemi žijí zhruba dvě stovky albínů.

Podobnému násilí jsou vystaveni i v sousední Tanzánii, kde v posledních letech přišlo násilně o život zhruba 40 albínů.

Albinismus je nevyléčitelná dědičná choroba způsobená chybějícím hnědým kožním pigmentem v těle. Albíni se musí důkladně chránit před slunečním zářením a jsou také vystaveni většímu riziku rakoviny kůže.

 

Právě se děje

Další zprávy