Özil kvůli svému náboženství čelil rasismu, zastává se fotbalisty turecký prezident Erdogan

ČTK ČTK
24. 7. 2018 18:18
Özilův krok odejít z německé reprezentace si podle Erdogana zaslouží obdiv.
Özil a Erdogan
Özil a Erdogan | Foto: Reuters

Berlín/Ankara - Německý fotbalista Mesut Özil, který v neděli oznámil odchod z národního týmu, podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana čelil kvůli svému náboženskému přesvědčení rasismu.

Erdogan, který stál na začátku celé aféry, to podle německých médií řekl po zasedání vlády v Ankaře. Ve spolkové republice zatím pokračuje diskuze o otázkách integrace, tolerance a rasismu.

Özil, který má turecké kořeny, podle svých slov v reprezentaci skončil kvůli nedostatku respektu a kvůli rasismu ze strany německého fotbalového svazu. V týdnech po propadu Německa na mistrovství světa v Rusku devětadvacetiletý záložník čelil tvrdé kritice od médií i členů fotbalového svazu kvůli svým výkonům i kontroverznímu květnovému setkání s Erdoganem.

Právě turecký prezident, který Özilovi už v pondělí volal, se dnes hráče jasně zastal. "Je nepřípustné takhle rasisticky zacházet kvůli jeho náboženské víře s mladým mužem, který dal všechno německému národnímu týmu," nechal se slyšet Erdogan, podle něhož Özilův krok si zaslouží obdiv.

V Německu, kde Özilovo rozhodnutí vyvolalo širokou společenskou debatu, se objevují výrazně různorodější názory. Část politiků i médií sice vyjadřuje pochopení pro pocit Özila, že se k němu přistupuje jinak, protože má turecké kořeny, většina komentářů se ale pozastavuje nad tím, jak je možné, že nachází důrazná slova kritiky pro německý fotbalový svaz, ale žádné pro tvrdé a lidská práva porušující počínání Erdogana v Turecku.

K situaci se  vyjádřil i německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU). "Myslím, že v tomto případě jsou jen poražení," uvedl na tiskové konferenci v Berlíně. Z případu jednotlivce se podle něj ale nedá usuzovat, že by integrační funkce sportu nebo integrace jako taková nefungovala. Blíže se Seehofer k tématu vyjadřovat nechtěl s tím, že už ho komentovala kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Šéfka německé vlády vyjádřila v pondělí přesvědčení, že fotbalistovo rozhodnutí je třeba respektovat. "Velmi si váží Özila. Je to skvělý hráč, který toho pro národní tým hodně udělal," řekla premiérčina mluvčí Ulrike Demmerová. Podotkla také, že integrace je pro vládu jednou z klíčových úloh.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) zase v rozhovoru s novinami skupiny Funke varoval před rasismem: "Nehledě na Özilův případ a je zcela jasné: Musíme se rozhodně postavit každé formě rasismu a xenofobie."

Rozdělení německé společnosti v pohledu na kauzu vyjadřuje průzkum veřejného mínění pro server t-online.de. Téměř polovina Němců - 48,9 procenta - si podle něj myslí, že německý fotbalový svaz z Özila neprávem udělal obětního beránka zodpovědného za krach národního týmu na MS v Rusku. Dalších 42,6 procenta dotázaných je ale toho názoru, že tomu tak nebylo. Özila se zastávají převážně lidé volící sociální demokraty, Zelené a Levici, výrazně kritičtější vůči němu jsou voliči svobodných demokratů a především Alternativy pro Německo.

Průzkum také ukazuje, že 49,7 procent Němců si přeje, aby po kauze skončil šéf fotbalového svazu Reinhard Grindel. Opačný názor má 36,6 procenta dotázaných.

mtw rv ank

 

Právě se děje

Další zprávy