reklama
 
 

Ozbrojenci v Mexiku unesli a zavraždili katolického kněze

26. 12. 2014 19:51
Mexiko sužují boje gangů a pašeráci drog. Nespokojenost obyvatel vypukla naplno poté, co zmizela skupina studentů, které policie předala zločincům.

Acapulco - Komando neznámých mužů v mexickém státě Guerrero uneslo a zavraždilo kněze. Útočníci ho střelili do hlavy, uvedla dnes místní policie. Před dvěma měsíci se ve stejné oblasti, kterou sužuje násilí pašeráků drog, našla v odhaleném hromadném hrobě mrtvola jiného kněze.

Pondělní únos ve městě Pungarabato, kde se kněz Gregorio López Gorostieta účastnil semináře, vyvolal v úterý demonstraci asi 300 lidí. Vyzývali únosce, aby otce z jejich kostela nezabíjeli. Tělo se našlo ve čtvrtek u vesnice Tlapehuala asi 20 kilometrů za městem.

Koncem října neznámé komando uneslo kněze Johna Ssenyonda, když sloužil mši. Jeho tělo se našlo mezi třinácti tajně pochovanými zabitými lidmi u vesnice Ocotitlán v hornaté oblasti státu Guerrero.

K nové vraždě duchovního došlo krátce poté, co mexická římskokatolická církev vyzvala vládu prezidenta Enriquea Peňi Nieta, aby pozměnila strategii v boji proti násilí a beztrestnosti. Církev, která má v zemi velký vliv, vyjádřila "velké pochopení" s nespokojeností veřejnosti v této otázce.

Mexický kardinál Norberto Rivera řekl v neděli novinářům, že změny strategie a postoje vlády jsou "naprosto nezbytné". Zdůraznil, že papež František události v Mexiku sleduje s obavami, a to nejen kvůli 43 studentům, kteří na podzim zmizeli rovněž ve státě Guerrero. Od roku 2006 už v Mexiku zmizelo více než dvacet tisíc  lidí.

Mexiko už dlouho sužují boje gangů a další kriminalita. Nespokojenost obyvatel vypukla naplno poté, co koncem září zmizela skupina studentů ve městě Iguala, kde je podle vyšetřovatelů zkorumpovaná policie předala zločineckému gangu, který studenty zavraždil. Jeden z gangsterů při vyšetřování vypověděl, že jim policie řekla, že studenti jsou členy konkurenčního gangu. Zásah prý nařídil starosta Igualy José Luis Abarca, kterého po několika týdnech na útěku policie zadržela.

Nespokojenost s tempem vyšetřování případu a výsledky policejního pátrání po studentech, které dosud vedlo pouze k identifikaci jednoho mrtvého, motivovala v posledních týdnech Mexičany k masovým demonstracím po celé zemi. V polovině prosince došlo ke krvavému střetu mezi policií a demonstranty v ulicích města Chilpancingo ve státě Guerrero.

autor: ČTK | 26. 12. 2014 19:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama