Ozbrojenci v Mexiku unesli a zavraždili katolického kněze

ČTK ČTK
26. 12. 2014 19:51
Mexiko sužují boje gangů a pašeráci drog. Nespokojenost obyvatel vypukla naplno poté, co zmizela skupina studentů, které policie předala zločincům.
Mexixká armáda a policie jsou obviňovány ze zkorumpovanosti a neschopnosti.
Mexixká armáda a policie jsou obviňovány ze zkorumpovanosti a neschopnosti. | Foto: Reuters

Acapulco - Komando neznámých mužů v mexickém státě Guerrero uneslo a zavraždilo kněze. Útočníci ho střelili do hlavy, uvedla dnes místní policie. Před dvěma měsíci se ve stejné oblasti, kterou sužuje násilí pašeráků drog, našla v odhaleném hromadném hrobě mrtvola jiného kněze.

Pondělní únos ve městě Pungarabato, kde se kněz Gregorio López Gorostieta účastnil semináře, vyvolal v úterý demonstraci asi 300 lidí. Vyzývali únosce, aby otce z jejich kostela nezabíjeli. Tělo se našlo ve čtvrtek u vesnice Tlapehuala asi 20 kilometrů za městem.

Koncem října neznámé komando uneslo kněze Johna Ssenyonda, když sloužil mši. Jeho tělo se našlo mezi třinácti tajně pochovanými zabitými lidmi u vesnice Ocotitlán v hornaté oblasti státu Guerrero.

K nové vraždě duchovního došlo krátce poté, co mexická římskokatolická církev vyzvala vládu prezidenta Enriquea Peňi Nieta, aby pozměnila strategii v boji proti násilí a beztrestnosti. Církev, která má v zemi velký vliv, vyjádřila "velké pochopení" s nespokojeností veřejnosti v této otázce.

Mexický kardinál Norberto Rivera řekl v neděli novinářům, že změny strategie a postoje vlády jsou "naprosto nezbytné". Zdůraznil, že papež František události v Mexiku sleduje s obavami, a to nejen kvůli 43 studentům, kteří na podzim zmizeli rovněž ve státě Guerrero. Od roku 2006 už v Mexiku zmizelo více než dvacet tisíc  lidí.

Mexiko už dlouho sužují boje gangů a další kriminalita. Nespokojenost obyvatel vypukla naplno poté, co koncem září zmizela skupina studentů ve městě Iguala, kde je podle vyšetřovatelů zkorumpovaná policie předala zločineckému gangu, který studenty zavraždil. Jeden z gangsterů při vyšetřování vypověděl, že jim policie řekla, že studenti jsou členy konkurenčního gangu. Zásah prý nařídil starosta Igualy José Luis Abarca, kterého po několika týdnech na útěku policie zadržela.

Nespokojenost s tempem vyšetřování případu a výsledky policejního pátrání po studentech, které dosud vedlo pouze k identifikaci jednoho mrtvého, motivovala v posledních týdnech Mexičany k masovým demonstracím po celé zemi. V polovině prosince došlo ke krvavému střetu mezi policií a demonstranty v ulicích města Chilpancingo ve státě Guerrero.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy