Mexiko znovu bouří. Lidé chtějí vyjasnit zmizení 43 studentů

ČTK ČTK
21. 11. 2014 8:15
Hlavním městem pochodovaly desítky tisíc demonstrantů a střetly se s policií.
Foto: Reuters

Mexiko - Desítky tisíc demonstrantů pochodovaly ve čtvrtek mexickou metropolí a požadovaly od vedení země objasnit osud 43 pohřešovaných studentů, které patrně unesla zkorumpovaná policie a nechala zavraždit zločinci.

Na okraj jinak poklidného hlavního protivládního pochodu asi 30 000 lidí v mexické metropoli došlo k potyčkám radikálů s policií. Dva policisté byli zraněni a na 30 demonstrantů bylo zatčeno, uvedly místní úřady.

Ke střetům došlo v noci na pátek na ústředním náměstí v centru hlavního města, před sídlem vlády, chráněným stovkami policejních těžkooděnců. Policisté se snažili útočníky rozehnat za pomoci slzného plynu a vodních děl, zatímco demonstranti házeli po policistech kamení, Molotovovy koktejly a dělobuchy a vykřikovali "Pryč s prezidentem!" a "Demisi!".

Obdobná potyčka se ještě před hlavními demonstracemi odehrála u letiště mexické metropole. Skupina asi tří stovek zamaskovaných protestujících po policistech házela zápalné láhve, kameny a pyrotechniku. Demonstranti rovněž měli v rukou železné tyče a obušky.

Kvůli demonstracím byly úřady nuceny odvolat přehlídku, která tradičně provází oslavy výročí začátku mexické revoluce 20. listopadu 1910. Lidé však dali najevo, že nejsou naladěni na oslavy.

"Celá země je pobouřená," řekla agentuře AP hospodyně Naima, která podobně jako další přišla protestovat proti bujícímu zločinu, korupci a beztrestnosti v zemi sužované válkami mezi drogovými gangy.

"Jsem tady, protože nechci, aby se něco takového přihodilo mému dítěti," řekla v narážce na osud pohřešovaných studentů třicetiletá Alma, provázená šestiletou dcerou.

Kvůli zmizelým studentům a vládní laxnosti vůči násilí demonstrovaly tisíce lidí i v jiných městech, především ve státě Guerrero v centru Mexika, ale i na severu a jihu země.

Shromáždění vyjadřující solidaritu s demonstranty v Mexiku se podle agentury AFP uskutečnila ve čtvrtek také v několika městech Spojených států a Latinské Ameriky, například v Bolívii a Salvadoru.

Stojí za únosem starosta?

Více než čtyři desítky studentů na konci září zmizely ve městě Iguala ve státě Guerrero. Podle dosavadních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Dva její členové přiznali, že studenty zabili a spálili.

Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak prý studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie před týdnem zadržela.

Policie nalezla v okolí Igualy několik desítek těl, ale kosti většinou nejsou ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie, podle nichž ostatky skutečně patří zmizelým studentům.

"Nejste sami. Strach již zmizel, Mexiko se probudilo," volal dav na rodiče zmizelých studentů. Rodiče v minulých týdnech společně cestovali po zemi a ve čtvrtek se sešli s demonstranty v centru mexické metropole.

V Mexiku přetrvávají podle webu BBC korupce, politické násilí a války gangů. V posledních deseti letech zahynulo při různém násilí na 100 000 lidí a dalších 27 000 je nezvěstných. Případ studentů vyvolal v zemi nejvážnější krizi za poslední desítky let.

Prezident Enrique Peňa Nieto obvinil organizátory protestů, že se snaží zemi destabilizovat. "Mexiko bezpochyby utrpělo vážné rány. Ale jedinou cestou k utišení této bolesti je cesta míru a spravedlnosti," řekl podle AFP prezident.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy