Mexiko znovu bouří. Lidé chtějí vyjasnit zmizení 43 studentů

ČTK ČTK
21. 11. 2014 8:15
Hlavním městem pochodovaly desítky tisíc demonstrantů a střetly se s policií.
Foto: Reuters

Mexiko - Desítky tisíc demonstrantů pochodovaly ve čtvrtek mexickou metropolí a požadovaly od vedení země objasnit osud 43 pohřešovaných studentů, které patrně unesla zkorumpovaná policie a nechala zavraždit zločinci.

Na okraj jinak poklidného hlavního protivládního pochodu asi 30 000 lidí v mexické metropoli došlo k potyčkám radikálů s policií. Dva policisté byli zraněni a na 30 demonstrantů bylo zatčeno, uvedly místní úřady.

Ke střetům došlo v noci na pátek na ústředním náměstí v centru hlavního města, před sídlem vlády, chráněným stovkami policejních těžkooděnců. Policisté se snažili útočníky rozehnat za pomoci slzného plynu a vodních děl, zatímco demonstranti házeli po policistech kamení, Molotovovy koktejly a dělobuchy a vykřikovali "Pryč s prezidentem!" a "Demisi!".

Obdobná potyčka se ještě před hlavními demonstracemi odehrála u letiště mexické metropole. Skupina asi tří stovek zamaskovaných protestujících po policistech házela zápalné láhve, kameny a pyrotechniku. Demonstranti rovněž měli v rukou železné tyče a obušky.

Kvůli demonstracím byly úřady nuceny odvolat přehlídku, která tradičně provází oslavy výročí začátku mexické revoluce 20. listopadu 1910. Lidé však dali najevo, že nejsou naladěni na oslavy.

"Celá země je pobouřená," řekla agentuře AP hospodyně Naima, která podobně jako další přišla protestovat proti bujícímu zločinu, korupci a beztrestnosti v zemi sužované válkami mezi drogovými gangy.

"Jsem tady, protože nechci, aby se něco takového přihodilo mému dítěti," řekla v narážce na osud pohřešovaných studentů třicetiletá Alma, provázená šestiletou dcerou.

Kvůli zmizelým studentům a vládní laxnosti vůči násilí demonstrovaly tisíce lidí i v jiných městech, především ve státě Guerrero v centru Mexika, ale i na severu a jihu země.

Shromáždění vyjadřující solidaritu s demonstranty v Mexiku se podle agentury AFP uskutečnila ve čtvrtek také v několika městech Spojených států a Latinské Ameriky, například v Bolívii a Salvadoru.

Stojí za únosem starosta?

Více než čtyři desítky studentů na konci září zmizely ve městě Iguala ve státě Guerrero. Podle dosavadních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Dva její členové přiznali, že studenty zabili a spálili.

Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak prý studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie před týdnem zadržela.

Policie nalezla v okolí Igualy několik desítek těl, ale kosti většinou nejsou ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie, podle nichž ostatky skutečně patří zmizelým studentům.

"Nejste sami. Strach již zmizel, Mexiko se probudilo," volal dav na rodiče zmizelých studentů. Rodiče v minulých týdnech společně cestovali po zemi a ve čtvrtek se sešli s demonstranty v centru mexické metropole.

V Mexiku přetrvávají podle webu BBC korupce, politické násilí a války gangů. V posledních deseti letech zahynulo při různém násilí na 100 000 lidí a dalších 27 000 je nezvěstných. Případ studentů vyvolal v zemi nejvážnější krizi za poslední desítky let.

Prezident Enrique Peňa Nieto obvinil organizátory protestů, že se snaží zemi destabilizovat. "Mexiko bezpochyby utrpělo vážné rány. Ale jedinou cestou k utišení této bolesti je cesta míru a spravedlnosti," řekl podle AFP prezident.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy