Pracovníci ruské tajné služby Navalného dlouho sledovali a Bellingcat uvedl, že otrava letos 20. srpna na letišti v sibiřském Tomsku, po které ruský politik bojoval o život v berlínské nemocnici, je jednoznačně práce speciálního týmu FSB. Jedná se o oddíl specializovaný a proškolený na "práci" s prudkými jedy.
Plukovník Makšakov v minulosti pracoval v místě, které se zabývalo vývojem chemické látky Novičok, určené k zabíjení. Bylo to v malém městě Šichany na pravém břehu řeky Volhy, zhruba 130 kilometrů od Saratova.
The unit appears to report to a scientist who previously worked in Russia’s military chemical weapons program in Shikhany, where nerve agents from the Novichok family were originally developed. This scientist is Col. Stanislav Makshakov pic.twitter.com/QQuINVWics
— Bellingcat (@bellingcat) December 14, 2020
Šichany bylo pečlivě střežené a utajované místo, které ani nebylo zaneseno na mapách. Až do roku 2018 tam hlídkovali na silnicích vojáci. Pouštěli jen lidi, kteří měli speciální propustku.
Právě zde začala sovětská armáda s prvními chemickými pokusy a se zkoumáním chemických zbraní už ve dvacátých letech minulého století. V roce 1961 vznikl komplex s krycím názvem Státní institut technologií organické syntézy. Soustředil nejlepší chemiky ze Sovětského svazu.
Tajnosti města Šichany
Institut měl jediného zákazníka - ministerstvo obrany Sovětského svazu. Jedním z výsledků dlouholeté práce v naprostém utajení byl jed typu Novičok, použitý při pokusu otrávit bývalého důstojníka ruské vojenské kontrarozvědky (GRU) Sergeje Skripala v Británii a také při útoku na Alexeje Navalného v Tomsku.
V roce 1972 zahájil tým pod vedením chemika Petra Kirpičeva v rámci takzvaného programu Foliant výrobu několika šarží Novičoku. "Byl to program nařízený a vedený ministerstvem obrany. Cílem bylo vytvořit sovětskou odpověď na americký nervový plyn VX," řekl chemik Vladimir Uglev, který jako jeden z mála o tajnostech města Šichany věděl.
Televize CNN konfrontovala pracovníky FSB, kteří se podíleli na otravě Navalného
"Was it your team that poisoned Navalny please?"
— Naomi O'Leary (@NaomiOhReally) December 14, 2020
God tier doorstep @clarissaward pic.twitter.com/7skKzdU481
Na začátku devadesátých let vojenský výzkum v Šichanech skončil. Mnoho vědců uzavřenou a přísně střeženou oblast opustilo, podle některých svědectví kvůli nízkým a pozdě vypláceným mzdám. Laboratoře fungovaly v omezeném režimu dál, byť se Rusko v roce 1993 připojilo k Mezinárodní úmluvě o zákazu a zničení chemických zbraní. Místní laboratoře však ruská vláda zařadila na seznam strategicky důležitých státních podniků.
Až na konci roku 2018 Kreml zrušil systém propustek na vjezd do města. Laboratoře a výzkumné centrum byly zničeny, už neexistují.
Jed mohl být ve vodě i šamponu
Kdy a v jaké pozici plukovník FSB Makšakov pracoval v Šichanech, není jasné. Bellingcat a CNN ale ve výsledcích svého pátrání uvádí, že v FSB vede malý tým, specializovaný na jedy a nervové plyny. Z nových indicií a také výpovědi Navalného vyplývá, že se opoziční předák neotrávil čajem na letišti v Tomsku, ale večer předtím nápojem v hotelovém baru. Jed však mohl být i v lahvích s vodou na pokoji, případně v šamponu, který Navalnyj použil.
Navalnému se udělalo špatně na palubě letadla, mířícího z Tomsku do Moskvy. Podle expertů, citovaných televizí CNN, přežil kritik prezidenta Vladimira Putina díky tomu, že se kapitán okamžitě rozhodl přistát na nejbližším letišti v Omsku. Pokud by pokračoval v letu, Navalnyj by bez podání atropinu a pomoci dýchacího přístroje zemřel.
Alexej Navalnyj k novým odhalením Bellingcatu a CNN uvedl, že operace mohla proběhnout jen s osobním souhlasem prezidenta Vladimira Putina. K tomu, že Bellingcat zveřejnil identitu předpokládaných vykonavatelů otravy, aktivista řekl: "Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie."