Otrava Navalného a spor o ruský plyn: Němečtí politici se bouří proti Nord Streamu

Martin Novák Martin Novák
9. 9. 2020 5:30
Z plynovodu Nord Stream 2 zbývá dokončit 150 kilometrů. Celkem měří na dně Baltského moře přes 1200 kilometrů a první kubíky plynu by měly proudit z Ruska přímo do Německa příští rok na jaře. Kancléřka Angela Merkelová projekt vždy hájila jako výsostně ekonomický, nesouvisející s politikou. Otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného, který se léčí v berlínské nemocnici, ale mění situaci.
Dělníci pracují na montáži potrubí pro plynovod Nord Stream 2.
Dělníci pracují na montáži potrubí pro plynovod Nord Stream 2. | Foto: Reuters

Německo žádá ruskou vládu, aby objasnila, jak mohl být Navalnyj otráven bojovou chemickou látkou novičok. Někteří němečtí politici přitom volají po sankcích, včetně zastavení projektu Nord Stream 2.

"Vždy jsem říkala, že nejsem příznivkyní Nord Streamu 2. Vždy jsem tvrdila, že bezpečnostní zájmy východoevropských zemí a Ukrajiny musíme brát v potaz. Co se teď stane, závisí na dalším chování a postupu ruské strany," řekla ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Její stranický kolega z Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf zahraničněpolitického výboru Bundestagu zašel ještě dál. "Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v této politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo," uvedl Norbert Röttgen.

Plynovod vede od Narvského zálivu v Rusku do Greifswaldu na severu Německa.
Plynovod vede od Narvského zálivu v Rusku do Greifswaldu na severu Německa. | Foto: Gazprom

Pochybnosti připustil i ministr zahraničí Heiko Maas, člen koaličních sociálních demokratů (SPD). "Doufám, že nás Rusko nepřinutí změnit náš postoj k Nord Streamu 2," uvedl pro list Bild am Sonntag.

Stavba začala v roce 2011 a stojí devět a půl miliardy eur (přes 250 miliard korun). Největší náklady nese ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Podílí se však na ní také německé firmy Wintershall a Uniper, rakouská OMV, nizozemsko-britské konsorcium Royal Dutch Shell a francouzská společnost Engie.

Rozdělení němečtí politici

Nord Stream 2 umožní Rusku dodávat do Evropy více plynu, aniž by muselo platit za tranzitní poplatky Ukrajině. Loni Merkelová řekla ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že žádá záruky pro pokračování dodávek plynu na Ukrajinu i po dokončení Nord Streamu 2.

"Myslím, že Německo stavbu plynovodu nepřeruší a od projektu neodstoupí. Nevíme sice, jaké budou další turbulence v rusko-německých vztazích, ale myslím si, že Nord Stream 2 nakonec bude uveden do provozu. Odstoupení od tohoto projektu by představovalo velké právní složitosti, jde o stavbu soukromých firem. Požadovaly by pravděpodobně velkou kompenzaci," uvedl na dotaz Aktuálně.cz německý analytik Kai-Olaf Lang z berlínského institutu mezinárodních a bezpečnostních studií Die Stiftung Wissenschaft und Politik.

Merkelová vždy patřila k zastáncům plynovodu. Od otravy Navalného se k tomuto tématu nevyjádřila. Její mluvčí Steffen Siebert řekl na tiskové konferenci, že na rozhodnutí o Nord Streamu 2 je ještě příliš brzy.

"Největší a vládní politické strany - křesťanští demokraté a sociální demokraté - jsou rozděleny v názoru na dokončení plynovodu. Lidé, kteří se zabývají zahraničněpolitickými a bezpečnostními otázkami, jsou spíše proti. Pro dokončení projektu jsou regionální politici některých spolkových zemí. Stranou, která je jednoznačně kritická vůči Nord Streamu 2, jsou Zelení," říká Kai-Olaf Lang.

Merkelová v ruské pasti

Volání po pozastavení nebo zrušení Nord Streamu 2 je slyšet i ze zahraničí. "Kancléřka dobře ví, že můj postoj k tomuto projektu byl vždy rezervovaný," uvedl například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Ústy premiéra Mateusze Morawieckého se ozvalo také Polsko, které plynovod kritizuje od počátku. "Vzhledem k poslednímu vývoji v Bělorusku a k tomu, co se stalo Navalnému, by se Německo mělo konečně probudit," řekl polský premiér televizi Bloomberg. Dlouhodobě kritická je k plynovodu i americká vláda.

Vlivný německý týdeník Der Spiegel píše ve své analýze o nelehké situaci pro kancléřku. Na jedné straně Nord Stream 2 znamená pro zemi energetický a ekonomický přínos, na druhé straně si ale Merkelová nemůže dovolit vystupovat jako slabá vůči Rusku.

"Merkelová v ruské pasti," píší autoři analýzy v titulku. A dodávají, že nedokončení Nord Streamu 2 by bylo nákladné. "Miliardy eur by se doslova utopily v Baltském moři," uvádí se v článku Der Spiegelu.

Video: Angela Merkelová v Soči s Vladimirem Putinem

Německá kancléřka Angela Merekelová navštívila v Soči ruského prezidenta Vladimira Putina. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy