Otrava Navalného a spor o ruský plyn: Němečtí politici se bouří proti Nord Streamu

Martin Novák Martin Novák
9. 9. 2020 5:30
Z plynovodu Nord Stream 2 zbývá dokončit 150 kilometrů. Celkem měří na dně Baltského moře přes 1200 kilometrů a první kubíky plynu by měly proudit z Ruska přímo do Německa příští rok na jaře. Kancléřka Angela Merkelová projekt vždy hájila jako výsostně ekonomický, nesouvisející s politikou. Otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného, který se léčí v berlínské nemocnici, ale mění situaci.
Dělníci pracují na montáži potrubí pro plynovod Nord Stream 2.
Dělníci pracují na montáži potrubí pro plynovod Nord Stream 2. | Foto: Reuters

Německo žádá ruskou vládu, aby objasnila, jak mohl být Navalnyj otráven bojovou chemickou látkou novičok. Někteří němečtí politici přitom volají po sankcích, včetně zastavení projektu Nord Stream 2.

"Vždy jsem říkala, že nejsem příznivkyní Nord Streamu 2. Vždy jsem tvrdila, že bezpečnostní zájmy východoevropských zemí a Ukrajiny musíme brát v potaz. Co se teď stane, závisí na dalším chování a postupu ruské strany," řekla ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Její stranický kolega z Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf zahraničněpolitického výboru Bundestagu zašel ještě dál. "Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v této politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo," uvedl Norbert Röttgen.

Plynovod vede od Narvského zálivu v Rusku do Greifswaldu na severu Německa.
Plynovod vede od Narvského zálivu v Rusku do Greifswaldu na severu Německa. | Foto: Gazprom

Pochybnosti připustil i ministr zahraničí Heiko Maas, člen koaličních sociálních demokratů (SPD). "Doufám, že nás Rusko nepřinutí změnit náš postoj k Nord Streamu 2," uvedl pro list Bild am Sonntag.

Stavba začala v roce 2011 a stojí devět a půl miliardy eur (přes 250 miliard korun). Největší náklady nese ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Podílí se však na ní také německé firmy Wintershall a Uniper, rakouská OMV, nizozemsko-britské konsorcium Royal Dutch Shell a francouzská společnost Engie.

Rozdělení němečtí politici

Nord Stream 2 umožní Rusku dodávat do Evropy více plynu, aniž by muselo platit za tranzitní poplatky Ukrajině. Loni Merkelová řekla ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že žádá záruky pro pokračování dodávek plynu na Ukrajinu i po dokončení Nord Streamu 2.

"Myslím, že Německo stavbu plynovodu nepřeruší a od projektu neodstoupí. Nevíme sice, jaké budou další turbulence v rusko-německých vztazích, ale myslím si, že Nord Stream 2 nakonec bude uveden do provozu. Odstoupení od tohoto projektu by představovalo velké právní složitosti, jde o stavbu soukromých firem. Požadovaly by pravděpodobně velkou kompenzaci," uvedl na dotaz Aktuálně.cz německý analytik Kai-Olaf Lang z berlínského institutu mezinárodních a bezpečnostních studií Die Stiftung Wissenschaft und Politik.

Merkelová vždy patřila k zastáncům plynovodu. Od otravy Navalného se k tomuto tématu nevyjádřila. Její mluvčí Steffen Siebert řekl na tiskové konferenci, že na rozhodnutí o Nord Streamu 2 je ještě příliš brzy.

"Největší a vládní politické strany - křesťanští demokraté a sociální demokraté - jsou rozděleny v názoru na dokončení plynovodu. Lidé, kteří se zabývají zahraničněpolitickými a bezpečnostními otázkami, jsou spíše proti. Pro dokončení projektu jsou regionální politici některých spolkových zemí. Stranou, která je jednoznačně kritická vůči Nord Streamu 2, jsou Zelení," říká Kai-Olaf Lang.

Merkelová v ruské pasti

Volání po pozastavení nebo zrušení Nord Streamu 2 je slyšet i ze zahraničí. "Kancléřka dobře ví, že můj postoj k tomuto projektu byl vždy rezervovaný," uvedl například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Ústy premiéra Mateusze Morawieckého se ozvalo také Polsko, které plynovod kritizuje od počátku. "Vzhledem k poslednímu vývoji v Bělorusku a k tomu, co se stalo Navalnému, by se Německo mělo konečně probudit," řekl polský premiér televizi Bloomberg. Dlouhodobě kritická je k plynovodu i americká vláda.

Vlivný německý týdeník Der Spiegel píše ve své analýze o nelehké situaci pro kancléřku. Na jedné straně Nord Stream 2 znamená pro zemi energetický a ekonomický přínos, na druhé straně si ale Merkelová nemůže dovolit vystupovat jako slabá vůči Rusku.

"Merkelová v ruské pasti," píší autoři analýzy v titulku. A dodávají, že nedokončení Nord Streamu 2 by bylo nákladné. "Miliardy eur by se doslova utopily v Baltském moři," uvádí se v článku Der Spiegelu.

Video: Angela Merkelová v Soči s Vladimirem Putinem

Německá kancléřka Angela Merekelová navštívila v Soči ruského prezidenta Vladimira Putina. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy