Infobox
Přečtěte si o globálním oteplování:Zpožďuje se hnízdění ptactva
Ptáci v Antarktidě hnízdí a sedí na vejcích později než ještě před několika desetiletími. A to přesto, že antarktického ledu ubýváAtmosféra Antarktidy: Rychlé oteplování
Atmosféra nad Antarktidou za posledních 30 let v zimním období zažívala největší oteplování na planetěMoře bude dál stoupat
Hladiny moří by mohly kvůli globálnímu oteplování do konce století stoupnout až o 34 centimetrůVinou oteplování zemského klimatu přilétají někteří stěhovaví ptáci do Evropy až po období, v němž je hmyz, jenž tvoří hlavní složku jejich potravy, nejhojnější.
Jak upozorňují nizozemští vědci v nejnovějším čísle časopisu Nature, z něhož citovala agentura AFP, tato situace ohrožuje jejich přežití.
Badatelé v letech 1987-2003 zkoumali vývoj populací lejska černohlavého (Ficedula hypoleuca), evropského ptáčka, který ale přezimuje v subsaharské Africe. Tento opeřenec se živí hlavně housenkami.
90 % lejsků zmizelo
Oteplení klimatu posunulo období, kdy se housenky běžně vyskytují v hojném množství. Avšak lejskové se svým reprodukčním obdobím nic neudělali. Výsledkem je, že jejich mláďata nemají potřebné množství výživy, které jim umožní přežít.
Podle Christiaana Bothe z nizozemského ekologického institutu 90 procent místní populace lejsků zmizelo právě proto, že "hlavní výživové období" se posunulo. Totiž jenom desetina z tohoto množství potravy připadá na pozdější období v roce.
Vědci se snažili pochopit, proč lejskové sami neupraví svou dobu snášení vajíček a nejsou schopni se změnám klimatu přizpůsobit. Zjistili, že navzdory mírnějším zimám se jejich migrace odehrává každoročně ve stejnou dobu.
Většina stěhovavých ptáků se může pravděpodobně potýkat se stejnými obtížemi, což je velmi znepokojivé zjištění.