Oteplování zpožďuje hnízdění ptactva

Redakce ZAH, čtk
2. 5. 2006 9:55
Paříž - Oteplování klimatu planety se neprojevuje jednoznačně a přímočaře. Ukázala to unikátní studie francouzských přírodovědců.

Ti zjistili, že mořští ptáci v Antarktidě hnízdí a sedí na vejcích později než ještě před několika desetiletími. A to přesto, že antarktického ledu ubývá.

Toto zjištění je v protikladu s pozorováními na severní polokouli, kde ptáci přilétají a hnízdí dříve než v uplynulých dekádách. Přitom oba trendy jsou zřejmě projevem stejného jevu - oteplování globálního klimatu, tvrdí vědci, kteří prostudovali všechny dostupné údaje z let 1950 až 2004.

Podle článku Christopha Barbrauda a Henriho Weimerskircha zveřejněného v americkém časopise Proceedings of National Academy of Science (PNAS) je důvodem pozdějšího hnízdění ptactva v Antarktidě skutečnost, že se v pobřežních vodách kontinentu později množí živočišný plankton krill, tvořený především korýši z rodu krunýřovek.

Foto: Aktuálně.cz

Ptáci jej potřebují pozřít dostatečné množství, aby si vytvořili zásoby potřebné k řádnému sedění na vejcích. Když dost krillu nemají, hnízdění odkládají. V posledních letech je to v průměru nejméně o devět dní, tvrdí vědci.

Změnu chování krillu přisuzují rámcově klimatickým změnám v Antarktidě, které se projevují v její východní části úbytkem příbřežních ledovců o 12 až 20 procent. To narušuje dosavadní biologický cyklus a krill na oteplení reaguje pomalejším vývojem. Následně později hnízdí i ptáci.

Jiné studie naproti tomu ukazují, že na severní polokouli docházelo během 20. století stále dříve k projevům jara, jako je například přílet stěhovavých ptáků a pučení stromů. Také v oblastech Arktidy, tedy kolem severního pólu, stále zřetelněji ubývá dosavadní věčný led.

Pro oblast Antarktidy však dosud neexistují tak podrobné srovnávací studie důsledků klimatických změn jako na severu, což by bylo žádoucí postupně napravit, míní francouzští vědci.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy