reklama
 
 

Otec palestinského dítěte zabitého při žhářském útoku zemřel

Aktualizováno 8. 8. 2015 18:42
Jde o druhou oběť žhářského útoku u města Nábulus na Západním břehu Jordánu z minulého týdne.

Ramalláh - V izraelské nemocnici zemřel v noci na dnešek otec palestinského dítěte, které před týdnem uhořelo při žhářském útoku u města Nábulus na Západním břehu Jordánu. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Pohřbu Saída Davábšaa se zúčastnily tisíce lidí. Čin přisuzovaný židovským extremistům odsoudili izraelští vládní politici i opozice jako nepřípustný teroristický akt.

Žháři v noci na 31. července zapálili dva domy ve vesnici Kfar Duma a zanechali na nich nápisy svědčící o tom, že šlo o akt pomsty. V jednom domě byla čtyřčlenná rodina. Osmnáctiměsíční Alí Davábša uhořel a jeho rodiče a čtyřletý bratr utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla.

Rodina dnes byla informována, že v izraelské nemocnici podlehl svým zraněním Alího otec Saíd.

Pohřeb se uskutečnil hned dnes odpoledne, někteří z účastníků smutečního procesí vyzývali příslušníky radikálních palestinských skupin, aby úmrtí pomstili. Zbylí dva členové rodiny, žena a její další syn, zůstávají v kritickém stavu v nemocnici.

Palestinská samospráva připsala odpovědnost za útok izraelské vládě. Palestinské radikální hnutí Hamas vyhlásilo v reakci den zloby a oznámilo, že od této chvíle je legitimním cílem jakýkoli Izraelec. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás řekl, že se Izrael bude za tento nový zločin zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem (ICC).

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil v nemocnici bratra uhořelého chlapce a v telefonátu s předsedou palestinské samosprávy Abbásem slíbil, že izraelské úřady útočníky najdou a postaví před soud. K důkladnému vyšetření případu a potrestání viníků vyzval i zvláštní koordinátor OSN pro Blízký východ Nikolaj Mladenov.

"Politici, členové komunity a náboženští vůdci z obou stran by měli spolupracovat a nedovolit extremistům, aby situaci ještě více vyhrotili a převzali kontrolu nad politickou agendou," uvedl Mladenov.

autoři: ČTK, Zahraničí | 8. 8. 2015 9:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama