Otec palestinského dítěte zabitého při žhářském útoku zemřel

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 8. 8. 2015 18:42
Jde o druhou oběť žhářského útoku u města Nábulus na Západním břehu Jordánu z minulého týdne.
Snímek hocha, který se stal obětí židovských extremistů.
Snímek hocha, který se stal obětí židovských extremistů. | Foto: Reuters

Ramalláh - V izraelské nemocnici zemřel v noci na dnešek otec palestinského dítěte, které před týdnem uhořelo při žhářském útoku u města Nábulus na Západním břehu Jordánu. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Pohřbu Saída Davábšaa se zúčastnily tisíce lidí. Čin přisuzovaný židovským extremistům odsoudili izraelští vládní politici i opozice jako nepřípustný teroristický akt.

Žháři v noci na 31. července zapálili dva domy ve vesnici Kfar Duma a zanechali na nich nápisy svědčící o tom, že šlo o akt pomsty. V jednom domě byla čtyřčlenná rodina. Osmnáctiměsíční Alí Davábša uhořel a jeho rodiče a čtyřletý bratr utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla.

Rodina dnes byla informována, že v izraelské nemocnici podlehl svým zraněním Alího otec Saíd.

Pohřeb se uskutečnil hned dnes odpoledne, někteří z účastníků smutečního procesí vyzývali příslušníky radikálních palestinských skupin, aby úmrtí pomstili. Zbylí dva členové rodiny, žena a její další syn, zůstávají v kritickém stavu v nemocnici.

Palestinská samospráva připsala odpovědnost za útok izraelské vládě. Palestinské radikální hnutí Hamas vyhlásilo v reakci den zloby a oznámilo, že od této chvíle je legitimním cílem jakýkoli Izraelec. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás řekl, že se Izrael bude za tento nový zločin zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem (ICC).

Foto: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil v nemocnici bratra uhořelého chlapce a v telefonátu s předsedou palestinské samosprávy Abbásem slíbil, že izraelské úřady útočníky najdou a postaví před soud. K důkladnému vyšetření případu a potrestání viníků vyzval i zvláštní koordinátor OSN pro Blízký východ Nikolaj Mladenov.

"Politici, členové komunity a náboženští vůdci z obou stran by měli spolupracovat a nedovolit extremistům, aby situaci ještě více vyhrotili a převzali kontrolu nad politickou agendou," uvedl Mladenov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy