Izrael bude bez soudu posílat do vězení i židovské radikály

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 8. 2015 20:26
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua nařídila tajné službě Šabak, policii i armádě, aby na krajně pravicové židovské obyvatelstvo uplatňovaly stejný metr jako na Palestince.
Jedna z obětí útoku na Gay Pride v Jeruzalémě.
Jedna z obětí útoku na Gay Pride v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael bude k ultraortodoxním židovským extremistům přistupovat stejně jako k palestinskými radikálům.

To znamená například to, že je bude moci nově v odůvodněných případech posílat do vězení bez řádného soudu.

V reakci na dva útoky z minulého týdne, při nichž přišel o život palestinský kojenec a šestnáctiletá židovská dívka, to oznámila vláda premiéra Benjamina Netanjahua.

K prvnímu útoku došlo během čtvrtečního pochodu za práva homosexuálů - takzvané Gay Pride - v Jeruzalémě. Ultraortodoxní muž, který obdobný čin spáchal již v roce 2005 a odseděl si za něj 10 let, tam zranil šest lidí.

Jedna z obětí, šestnáctiletá Šira Bankiová, i přes veškerou péči lékařů v neděli podlehla těžkým bodným zraněním zad.

Ke druhému útoku došlo v noci na pátek v obci Kfar Duma, poblíž města Nábulus. V plamenech obytného domu po nočním žhářském útoku uhořel osmnáctiměsíční hoch. Rodiče spolu s dalším čtyřletým chlapcem utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla.

Z útoku jsou podezřelí židovští extremisté, protože se na zdech domu objevila značka, kterou při útocích používají.

O víkendu proto v Izraeli vyšly do ulic tisíce lidí, aby vyjádřily svou podporu obětem útoků a protestovaly proti zločinům z nenávisti, homofobii a donutily vládu jednat. A kabinet už skutečně reagoval.

Za mříže bez důkazů

Izraelský ministr obrany Moše Ja'alon v neděli oznámil, že nařídil tajné službě Šabak, policii i armádě, aby na krajně pravicové židovské obyvatelstvo uvalily takzvanou "administrativní vazbu" a zabránily tak dalším útokům na palestinské obyvatelstvo. Jinými slovy - aby na Židy i Palestince uplatňovaly stejný metr.

Právní pojem administrativní vazba, který zná mimo jiné i americká justice, je legální institut umožňující zadržovat podezřelé po libovolně dlouhou dobu, a to i v případě, že proti němu není předloženo dost důkazů, a není tedy možné vznést standardní obvinění.

Podle nevládní lidskoprávní organizace Be-celem, na jejíž statistiky se odkazuje britský deník The Guardian, je v současné době v izraelských vězeních za popisovaných podmínek zadržováno přes 5442 lidí.

"Stejně jako ve všech ostatních případech by musela být detence provedena s vědomím soudu," ujistil v rozhovoru pro agenturu Reuters Ja'alonův mluvčí.

Netanjahuova vláda chce změnou přístupu státního aparátu zklidnit napětí v izraelské společnosti. "Nemáme jinou možnost než začít s podezřelými ze zločinů z nenávisti začít zacházet jako s palestinskými teroristy," potvrdil v neděli Izraelskému rádiu nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek.

O tom, že Izraelská vláda mění svůj postoj k agresivnímu ultraortodoxnímu židovskému obyvatelstvu, svědčí mimo jiné i to, že premiér Netanjahu po pátečním žhářském útoku hovořil o "aktu terorismu" a "nulové toleranci". Tuto rétoriku přitom dosud používal výhradně v souvislosti s Palestinci a islámským fundamentalismem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy