Zákaz adopcí homosexuály. Maďarsko má další zákony omezující práva gayů a leseb

ČTK ČTK
15. 12. 2020 15:40
Maďarský parlament ovládaný dvoutřetinovou většinou poslanců konzervativní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil dodatky k ústavě, jež dále omezují práva sexuálních menšin. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž se úpravy týkají především zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví a stanovení toho, že pohlaví dětí je určeno při porodu a později nemůže být měněno.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

"Maďarsko chrání právo dětí na jejich genderovou identitu nabytou při narození a zaručuje výchovu v souladu s hodnotami, na nichž je založena maďarská ústavní identita a křesťanská kultura," konstatuje se podle agentury MTI mimo jiné v dodatcích základního zákona. Ve 199členném zákonodárném sboru je podpořilo 133 poslanců, 45 hlasovalo proti a pět se zdrželo.

Ve vysvětlujícím textu se uvádí, že "západní ideologie se mění způsobem, který vyžaduje zaručení práva dítěte na vlastní identitu v souladu s jeho pohlavím při narození s cílem ochránit dítě před duševními a biologickými zásahy, jež se dotýkají jejich fyzického a duševního zdraví", napsala MTI.

Novela ústavy rovněž vylučuje adopci dítěte páry stejného pohlaví. "Otec je muž, matka je žena," konstatuje se v textu devátého dodatku základního zákona. Adopce dítěte jednotlivcem je nyní přitom možná jen se zvláštním povolením ministra pro záležitosti rodin.

I když existují výjimky, kdy si mohou osvojit děti jednotlivci nebo rodinní příslušníci, hlavním pravidlem podle ministryně spravedlnosti Judit Vargové je, že dítě může adoptovat jen manželský pár, což znamená muž a žena, kteří jsou sezdaní.

Adopce homosexuálními páry byly doposud možné, pokud se jeden partner přihlásil jako svobodná osoba. Maďarsko neumožňuje uzavírání manželství osobami stejného pohlaví.

Podle organizací zabývajících se lidskými právy Orbánův vládnoucí Fidesz a jeho spojenec Křesťanskodemokratická lidová strana (KDNP) zintenzivnily v posledních letech svůj negativní postoj vůči příslušníkům LGBT komunity. V květnu kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech. V říjnu pak maďarská vláda odsoudila knihu moderních pohádek pro děti, kterou vydalo lesbické sdružení, jako "homosexuální propagandu".

Gayové a lesby v Maďarsku se obávají, že by se před volbami v roce 2022 mohli stát terčem politických útoků vzhledem k tomu, že například v Polsku byl odpor proti "LGBT ideologii" jedním z klíčových témat tamní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Video: Maďarský europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party

Europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy