Zákaz adopcí homosexuály. Maďarsko má další zákony omezující práva gayů a leseb

ČTK ČTK
15. 12. 2020 15:40
Maďarský parlament ovládaný dvoutřetinovou většinou poslanců konzervativní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil dodatky k ústavě, jež dále omezují práva sexuálních menšin. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž se úpravy týkají především zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví a stanovení toho, že pohlaví dětí je určeno při porodu a později nemůže být měněno.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

"Maďarsko chrání právo dětí na jejich genderovou identitu nabytou při narození a zaručuje výchovu v souladu s hodnotami, na nichž je založena maďarská ústavní identita a křesťanská kultura," konstatuje se podle agentury MTI mimo jiné v dodatcích základního zákona. Ve 199členném zákonodárném sboru je podpořilo 133 poslanců, 45 hlasovalo proti a pět se zdrželo.

Ve vysvětlujícím textu se uvádí, že "západní ideologie se mění způsobem, který vyžaduje zaručení práva dítěte na vlastní identitu v souladu s jeho pohlavím při narození s cílem ochránit dítě před duševními a biologickými zásahy, jež se dotýkají jejich fyzického a duševního zdraví", napsala MTI.

Novela ústavy rovněž vylučuje adopci dítěte páry stejného pohlaví. "Otec je muž, matka je žena," konstatuje se v textu devátého dodatku základního zákona. Adopce dítěte jednotlivcem je nyní přitom možná jen se zvláštním povolením ministra pro záležitosti rodin.

I když existují výjimky, kdy si mohou osvojit děti jednotlivci nebo rodinní příslušníci, hlavním pravidlem podle ministryně spravedlnosti Judit Vargové je, že dítě může adoptovat jen manželský pár, což znamená muž a žena, kteří jsou sezdaní.

Adopce homosexuálními páry byly doposud možné, pokud se jeden partner přihlásil jako svobodná osoba. Maďarsko neumožňuje uzavírání manželství osobami stejného pohlaví.

Podle organizací zabývajících se lidskými právy Orbánův vládnoucí Fidesz a jeho spojenec Křesťanskodemokratická lidová strana (KDNP) zintenzivnily v posledních letech svůj negativní postoj vůči příslušníkům LGBT komunity. V květnu kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech. V říjnu pak maďarská vláda odsoudila knihu moderních pohádek pro děti, kterou vydalo lesbické sdružení, jako "homosexuální propagandu".

Gayové a lesby v Maďarsku se obávají, že by se před volbami v roce 2022 mohli stát terčem politických útoků vzhledem k tomu, že například v Polsku byl odpor proti "LGBT ideologii" jedním z klíčových témat tamní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Video: Maďarský europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party

Europoslanec Jozsef Szájer porušil lockdown na ilegální gay party | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Záplavy v Číně mají mnohem víc obětí, než úřady uváděly. Zemřelo přes 300 lidí

Čínské úřady výrazně zvýšily bilanci smrtelných obětí záplav, které asi před dvěma týdny zasáhly centrální Čínu. Mrtvých je podle aktualizovaných údajů nejméně 302, dalších asi 50 lidí se pohřešuje. Informují o tom v pondělí tiskové agentury. Ještě na konci minulého týdne úřady hovořily asi o stovce obětí.

Rekordní srážky zasáhly v polovině července provincii Che-nan. V jejím správním středisku, metropoli Čeng-čou, voda zabíjela v metru a proměnila ulice v dravé řeky, které strhávaly i vozidla.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sedmiletý trest za daňový únik pro bývalého šéfa Čepra Kadlece platí, rozhodl Ústavní soud

Bývalý generální ředitel státního podniku Čepro Tomáš Kadlec neuspěl s ústavní stížností v kauze daňového úniku. Dostal sedmiletý souhrnný trest, který zahrnuje i dřívější odsouzení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv. Ústavní soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zabýval se jen kauzou daňového úniku.

Kadlec označil trestní stíhání za absurdní a neprofesionální. Státní zastupitelství podle něj nepředložilo jediný důkaz, který by prokazoval úmysl zkrátit daň nebo legalizovat výnosy z trestné činnosti, což byla původní verze obžaloby. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu.

"Ačkoli stěžovatel používá argumentaci odkazem na svá základní práva, vyjadřuje nesouhlas se závěrem obecných soudů o své vině a výši trestu. Stěžovatelem vznesené argumenty již byly podle Ústavního soudu náležitě posouzeny obecnými soudy," stojí v usnesení.

Podle obžaloby Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které mu přišly na soukromý švýcarský účet v době, kdy šéfoval státnímu distributoru paliv. Muž vinu popíral. Tvrdil, že peníze byly půjčka na jeho podnikatelský záměr a později je vrátil, takže je nemusel danit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy