New York - Spojenými státy cloumá skandál, jenž se vrací do doby teroristických útoků z 11. září 2001.
Přes sto lidí totiž čelí obvinění poté, co vyšlo najevo, že neoprávněně pobírali dávky za pracovní neschopnost.
Většinou jde o vysloužilce z řad newyorských policistů a hasičů. Mnozí úřady klamali právě v souvislosti s útoky na budovy Světového obchodního centra (WTC).
Mezi obviněnými je podle prokuratury 72 policistů a osm hasičů. Ti všichni si podle informací BBC vymysleli duševní chorobu, posttraumatický stres nebo deprese a pobírali za to dávky. Dohromady si přišli na více než 21 milionů dolarů.
Celkem ale bylo do podvodu, jehož počátky sahají o více než čtvrt století zpátky, zapojeno přes 1000 lidí. A státní pokladna přišla o 400 milionů dolarů, poznamenává agentura Bloomberg.
Zostudili ostatní záchranáře
Manhattanský prokurátor Cyrus Vance v úterý prohlásil, že "drzost těchto lidí je přímo šokující". "Mnozí z účastníků si cynicky vymysleli, že následkem 11. září trpí duševní chorobou, a zostudili tak záchranáře, kteří sloužili městu na úkor vlastního zdraví a bezpečí."
Jeden z policistů, dnes už důchodce, lékařům například tvrdil, že trpí záchvaty paniky a nedokáže ani vyjít ze dveří vlastního domu. Na sociálních sítích pak ale neváhal publikovat fotografie, jak řídí vodní skútr.
Jiný si vymyslel, že není schopen komunikovat s lidmi. Provozovat stánek v rámci pouličního festivalu mu to ale nevadilo.
Další expolicista pak pobíral invalidní důchod kvůli poranění na krku. Prozradila ho ale jeho účast na otevření studia bojových umění.
Učili je předstírat nemoc
Bývalým zaměstnancům záchranných složek pomáhala neprávem dosáhnout na dávky čtveřice hlavních obviněných, včetně bývalého policisty a experta na pracovní neschopnost. Všichni stanuli před soudem kvůli podezření z krádeže ve velkém rozsahu.
Domnělí vůdci údajně ostatní učili předstírat duševní poruchu a ukazovali jim, jak propadnout u paměťových testů, aby mohli získat dávky v pracovní neschopnosti. Sami pak pobírali úplatky v hodnotě desetitisíců dolarů.
Jejich aktivity přitom sahají až do roku 1988. Od té doby pomohli přilepšit si stovkám lidí.