V demilitarizované zóně jednali generálové KLDR a Jižní Koreje

ČTK ČTK
31. 7. 2018 6:35
Jižní Korea podle řady expertů nepřistoupí na žádné drastické opatření vedoucí ke snížení napětí, pokud KLDR nepodnikne zásadní kroky spojené s jaderným odzbrojením.
KLDR - Ilustrační fotografie
KLDR - Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Pchanmundžom - Generálové z Jižní Koreje a KLDR jednali v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Cílem setkání bylo snížit napětí na Korejském poloostrově. S odkazem na sdělení jihokorejského ministerstva obrany o tom informovala agentura AP.

Generálové hovořili o implementaci dohod z dubnového mezikorejského summitu, které se týkaly nejaderných vojenských záležitostí. Žádná zásadní oznámení plynoucí z dnešních rozhovorů ve vesnici Pchanmundžom se ale podle AP neočekávají.

Během summitu, který se konal 27. dubna, se jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova, zabrání střetům na sporné námořní hranici a ukončí veškerou útočnou aktivitu.

Od té doby oba státy přestaly u svých hranic vysílat propagandu, obnovily komunikaci skrze vojenskou horkou linku a uskutečnily první setkání vojenských delegací od roku 2007.

Dnešní jednání je druhé svého druhu od dubnového summitu. Podle AP se jednání mohlo týkat snížení počtu vojáků v Pchanmundžomu a odvozu těžkých zbraní z místa. Rovněž se mohlo hovořit o stažení části vojáků z demilitarizované zóny či o zajištění bezpečnosti rybářů u sporné námořní hranice.

Bližší podrobnosti o plánu jednání nicméně jihokorejské ministerstvo obrany neposkytlo.

Severní Korea 27. července předala americké straně část ostatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-1953. Prezident Spojených států Donald Trump událost označil za skvělý moment pro rodiny pozůstalých a na twitteru severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi poděkoval. Pchjongjang tak plní slib, který Kim dal Trumpovi v červnu na summitu v Singapuru.

Na singapurském summitu se Kim zavázal k denuklearizaci Korejského poloostrova, zatímco Trump mu slíbil bezpečnostní záruky. Panují však obavy, že KLDR nepodnikla od té doby žádné výrazné kroky vedoucí k jadernému odzbrojení.

Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje. Podle nedávných satelitních záběrů začala bourat budovy v areálu, který využívala k vývoji motorů pro balistické rakety či vypouštění družic. Mnoho mezinárodních expertů se ale domnívá, že to nestačí. KLDR by podle nich nejprve měla přiznat rozsah svého jaderného arzenálu, kterého se hodlá zbavit.

ngl

 

Právě se děje

před 16 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 37 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy