Rozdrcená kost a zubní kartáček. Experti po 17 letech identifikovali ostatky oběti 11. září

Klára Fořtová
27. 7. 2018 13:05
Ostatky více než tisíce obětí z 11. září 2001 se stále nepodařilo identifikovat. Analýza DNA se však zlepšuje.
Snímek z 15. září 2001.
Snímek z 15. září 2001. | Foto: Profimedia.cz

New York - Brzy uplyne 17 let od nejhoršího teroristického útoku ve Spojených státech. 11. září 2001 zemřely skoro tři tisíce lidí, doteď ale řadu z nich nemohli jejich příbuzní pochovat, protože se nepodařilo u tisícovky lidí identifikovat jejich ostatky.

Jedním z nich byl ještě donedávna Scott Johnson, 26letý muž, který v jižní věži Dvojčat pracoval jako bezpečnostní analytik. Banka, která ho zaměstnávala, sídlila v 89. patře. Tedy jen několik poschodí nad místem, do níž narazilo letadlo kontrolované teroristy.

Odborníci ale nyní díky nové metodě analýzy DNA rozpoznali Johnsonovy ostatky. Porovnali vzorek nalezených kostí a genetickou informaci, kterou získali z jeho zubního kartáčku.

"Důležité je kost rozdrtit tak, aby vznikl co nejjemnější prášek. Čím jemnější je, tím více genetické informace z něj lze získat," vysvětlil pro americký deník New York Times forenzní specialista Mark Desire, který se analýz účastní.

Podle něj jedna z největších tragédií v americké historii pomohla alespoň k velkému posunu ve zkoumání DNA. "Kdybychom nemuseli identifikovat ostatky obětí, nebyli bychom s technologií tak daleko, jako jsme nyní," dodal.

Odborníci mají v databázi celkem přes sedmnáct tisíc vzorků DNA od všech obětí útoku a jejich rodin. Ty pak porovnávají s nalezenými ostatky, většinou právě kostmi.

Více než 1100 ostatků ale podle úřadů stále čeká na identifikaci. U zhruba stovky z nich to zřejmě nikdy nebude možné, protože chybí vzorky DNA, které by k nim odborníci přiřadili.

"Jako forenzní pracovník bych měl zůstat nezaujatý a objektivní," uvedl Desire. "Je to ale těžké, když se setkáváte s rodinami obětí, které vám děkují a objímají vás," dodal s tím, že právě to však výzkumníky žene kupředu.

Ve středu se i rodiče Scotta Johnsona dozvěděli, že vědci našli ostatky jejich syna. "Nejprve jsem měla pocit, jako by mě někdo bodl do srdce," vypověděla pro server New York Daily News jeho matka Margaret. "Vrátily se nám ty hrozné dny, které jsme zakoušeli. Jediná jeho věc, kterou jsme dlouhá léta měli, byla peněženka," dodala.

"Každý, kdo Scotta znal, ho považoval za jednoho z nejhodnějších lidí, se kterými se kdy setkal. Bolest ze ztráty takového člověka je nepředstavitelná," uvedl pak mladíkův otec. "Jsem ale vděčný za všechnu tu obětavou a neúnavnou práci, kterou vědci odvádějí."

Forenzní specialisté teď budou ve své práci pokračovat a pokusí se identifikovat ostatky dalších obětí. "V roce 2001 jsme rodinám slíbili, že uděláme cokoliv pro to, abychom jejich milované našli a identifikovali. Nehledě na to, jak dlouho to bude trvat," řekla pro New York Times hlavní forenzní specialistka Barbara Sampsonová.

11. září 2001. Teroristický útok na Dvojčata | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy