Osobností roku podle Time jste Vy

Red Zah, ČTK, Time
17. 12. 2006 10:31
New York - Prestižní časopis Time jmenoval osobností roku všechny ty, kteří se podílejí na vytváření nového informačního věku.
Vítězem letošní ankety časopisu TIME "Osobnost roku" jsou všichni uživatelé internetu, kteří se aktivně podílejí na vytváření jeho obsahu
Vítězem letošní ankety časopisu TIME "Osobnost roku" jsou všichni uživatelé internetu, kteří se aktivně podílejí na vytváření jeho obsahu | Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Koho jste "Vy" v anketě porazili?

  • íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda
  • čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa
  • severokorejského vůdce Kim Čong-ila
  • bývalého amerického ministra zahraničí Jamese Bakera, který stál v čele expertní skupiny, jež doporučila změnu strategie USA v Iráku.

Time překvapil: na zítřejší obálce nebude významný politik, obhájce lidských práv, či jiná osobnost, která nejvíce ovlivnila mediální zprávy a naše životy. Ať už v dobrém, nebo ve zlém.

Na čtenáře čeká zrcadlo. Vítězem tradiční ankety jste totiž "Vy", uvedl Time.

K originální volbě vedl redaktory časopisu obsah internetu, který dnes v obrovské míře ovlivňují sami uživatelé. Jako příklad dali blogy, tedy jakési osobní internetové deníky, portál YouTube, který umožňuje sdílení videozáznamů s ostatními návštěvníky webu, či společenský server MySpace, kde svou hudbu, grafiku, blogy i krátké filmy prezentují miliony amatérů i profesionálů.

Za to, že přetváříte informační věk...

"Za to, že jste se chopili otěží globálních médií, založili a budovali novou digitální demokracii, za to, že jste pracovali zadarmo a předčili profesionály v jejich vlastní hře, se osobností roku stáváte vy," oznámil redaktor časopisu Lev Grossman.

Na obálce pondělního vydání bude zrcadlo, "protože doslova odráží myšlenku, že informační věk přetváříte vy, nikoli my", napsal v prohlášení redaktor Richard Stengel.

Grossman připomněl, že tvůrci i zákazníci internetových stránek vytvářených přímo uživateli ukázali dosud nevídanou shodu a spolupráci. Jde o to, že dav vyrval moc z rukou hrstky vyvolených a pomáhal si bez nároku na odměnu. Nástroj, který toto umožňuje, je celosvětově rozšířený internet. Je to nástroj, který shromažďuje příspěvky milionů lidí a dává jim význam, dodal.

Sever MySpace, který loni koupila za 580 milionů dolarů mediální společnost News Corporation, má více než 130 milionů uživatelů z celého světa a denně si připisuje 300.000 nových členů. Návštěvníci portálu YouTube, který byl minulý měsíc prodán internetovému vyhledávači Google za 1,65 miliardy dolarů, zhlédnou denně přes 100 milionů videosnímků.

"Tyto blogy a videa nám zpřístupňují události rychleji a autentičtěji než tradiční média," zdůraznil Stengel. "Novináři měli kdysi výsadu brát nás na místa, kde jsme nikdy nebyli. Teď vám ale obyčejná bagdádská matka s videotelefonem umožní být svědkem pumového útoku," dodal.

Dřívější vítězové: Hitler, Chomejní, počítač

Časopis Time jmenuje osobnost roku od roku 1927 a její vybírání se každoročně stává předmětem četných spekulací a někdy i ostré kritiky jako kupříkladu po kontroverzních volbách, kterou byl v roce 1938 Adolf Hitler či v roce 1979 íránský vůdce ajatolláh Chomejní.

Osobnostmi loňského roku se stali nejbohatší člověk světa Bill Gates se svou manželkou Melindou a irský rockový zpěvák Bono, které časopis ocenil za jejich humanitární úsilí v různých společenských sférách od boje proti malárii a AIDS přes vzdělávání až po snižování dluhů nejchudších států. V roce 2004 časopis Time vybral amerického prezidenta George Bushe a v roce 2003, kdy se uskutečnila invaze USA do Iráku, to byl Americký voják.

Letošní anketa není první, ve které nezvítězila konkrétní osoba. V roce 1966 se kupříkladu vítězem stala generace mladší 25 let, v roce 1975 americké ženy a v roce 1982 počítač.

 

Právě se děje

Další zprávy