Time našel hrdiny: Navrátilovou i Havla

ČTK
9. 11. 2006 14:30
New York, Praha - Václav Havel a Martina Navrátilová jsou podle amerického časopisu Time mezi 60 "hrdiny naší doby".

Časopis Time se rozhodl po šedesáti letech zopakovat svou anketu z roku 1946, v níž vybíral největší osobnosti uplynulých desetiletí.

"Hrdiny naší doby" magazín představuje v šedesáti medailonech.

V časopise je i Klaus, ale jen jako autor článku

Do časopisu pronikl i současný prezident Václav Klaus - jako autor textu o Margaret Thatcherové. "Tihle všichni změnili náš svět k lepšímu. Připíjíme jim - a také hrdinství," píše redakce časopisu v úvodníku.

Mezi osobnosti, které se nebály provokovat a riskovat, zařadil Time i Václava Havla a Martinu Navrátilovou.

Nobelovu cenu sice nemá, zato je hrdinou naší doby.
Nobelovu cenu sice nemá, zato je hrdinou naší doby. | Foto: Ondřej Besperát

Exprezident Havel se ocitl po boku Nelsona Mandely, Charlese de Gaulla, Michaila Gorbačova nebo Jicchaka Rabina.

Autorem Havlova medailonu je jeho přítel, rockový hudebník Lou Reed.

"Jsem nesmírně poctěn, že ho znám. Je to zcela obdivuhodný člověk. Velký spisovatel..., statečný muž. Muž, který je - a byl - ochoten jít do vězení kvůli svým zásadám," píše.

Navrátilová? Můžete ji buď milovat, nebo nesnášet

Tenisová legenda Martina Navrátilová si podle časopisu Time zaslouží obdiv za svou neústupnost a boj s konvencemi. "Ať už ji milujete nebo nesnášíte - jen málo lidí dokáže zůstat lhostejných - Navrátilová byla od osmdesátých let hlavní postavou ženského tenisu."

Mezi nejvlivnějšími umělci podle magazínu v uplynulém půlstoletí kralovali mimo jiné Beatles, Pablo Picasso, Maria Callasová nebo autorka série o čarodějnickém učni Harry Potterovi Joanne K. Rowlingová.

Martina Navrátilová se neproslavila jen tenisem ale třeba i bojem za práva leseb a gayů.
Martina Navrátilová se neproslavila jen tenisem ale třeba i bojem za práva leseb a gayů. | Foto: Reuters

Největší inspirací prý byla princezna Diana, ale také sovětský kosmonaut Jurij Gagarin, papež Jan Pavel II. nebo fotbalista Franz Beckenbauer.

Zajímavé osobnosti i autoři

Magazín Time dokázal pro svoje výroční vydání získat i zajímavé autory. O bývalém německém kancléři Helmutu Kohlovi píše taktéž bývalý americký prezident George W. Bush. Francouzského režiséra Françoise Truffauta představuje slavný americký filmař Martin Scorsese, zpěváky Boba Geldofa a Bona zase prezident Světové banky Paul Wolfowitz.

Václav Klaus napsal portrét "železné lady" Margaret Thatcherové jako její velký obdivovatel. "Setkal jsem se s mnoha velikány světové politiky, ale nikdo z nich na mě neudělal takový dojem jako tato výjimečná žena," přiznává Klaus.

Neodpustí si ale ani malé rýpnutí. "Sám jsem pyšný na to, že jsem thatcherista... Bohužel, v současné době jsou tradiční evropské pravicové strany někdy sotva k rozeznání od těch sociálnědemokratických."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy