Osobnostmi roku se stali Gatesovi a Bono

Red Zah, Reuters
18. 12. 2005 15:59
New York - Americký časopis Time vyhlásil vítěze své tradiční ankety o osobnost roku. Stal se jí nejbohatší muž světa Bill Gates se svojí ženou Melindou a zpěvák skupiny U2 Bono.

"Za to, že inteligentním způsobem konali dobro, že přepsali politiku, že učinili milosrdenství modernějším a naději strategičtější a že nás ostatní vyzvali, abychom je následovali, jsou Bill a Melinda Gatesovi a Bono osobnostmi roku časopisu Time," oznámil týdeník ve svém nejnovějším vydání.

Chudoba jako sexy téma

A proč právě oni? "Když se podíváte na počet lidí, kteří zemřeli v důsledku chorob a chudoby, což jsou věci, proti nimž bojují Gates i Bono, je to číslo mnohem větší než počet těch, které připravily o život přírodní katastrofy nebo války," prohlásil šéfredaktor časopisu James Kelly.

Zakladatel počítačového gigantu, jehož majetek se momentálně pohybuje kolem 46 miliard dolarů, vyčlenil více než polovinu svého jmění na podporu boje proti AIDS a světové chudobě. Nadace Gatesových, největší světová charitativní organizace dotovaná 29 mililardami dolarů, sponzoruje i stovky menších projektů po celém světě, které se zaměřují na zdraví a vzdělání.

O výsledcích ankety čtenářů Aktuálně.cz si PŘEČTĚTE ZDE.

Frontman skupiny U2 Bono byl ohodnocen jako "rocker, který učinil ze snižování zadluženosti chudých zemí sexy téma". Spolu s Bobem Geldofem se zaměřili na pomoc Africe a díky zorganizování série koncertů Live 8 se jim podařilo přimět k akci nejvlivnější světové politiky. Nejbohatší země světa se v polovině roku na summitu G8 dohodly na zdvojnásobení pomoci chudým státům do roku 2010 a snížení jejich dluhu.

"Bono okouzloval, strašil a morálně vydíral vůdce nejbohatších zemí světa, až nakonec odpustili nejchudším zemím dluhy ve výši 40 miliard dolarů," podotkl Time.

Bush a Clinton - společníci roku

Jednu z vedlejších cen "Společník roku" získala dvojice bývalých prezidentů Spojených států George Bush starší a Bill Clinton.  Důvodem byla jejich aktivní účast při sbírání peněz pro oběti loňské přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii a také ty, které letos postihlo řádění hurikánu Katrina na jihu Spojených států.

"Přírodní katastrofy jsou strašná věc, ale to, co nás definuje jako lidské bytosti, není to, co se nám přihodí, ale to, jak se s tím dokážeme vypořádat," řekl na adresu obou prezidentů Kelly.

Podle jeho slov byli letošní ocenění vybráni proto, že se nejvíce zasloužili o řešení celosvětově nejzávažnějších problémů, jako jsou malárie, AIDS a chudoba.

Mezi vítězi byl i Hitler

Časopis Time jmenuje osobnost roku od roku 1927 a její volba se každoročně stává předmětem četných spekulací a někdy i ostré kritiky. Stalo se to například v roce 1938, kdy byl vybrán Adolf Hitler či v roce 1979 při vítězství íránského vůdce ajatolláha Chomejního.#reklama

Osobností loňského roku byl prezident USA George Bush, v roce 2003, kdy Spojené státy provedly invazi do Iráku, se jí stal americký voják. Letos byla mezi kandidáty mimo jiné i "matka příroda" reprezentující tsunami, hurikány a zemětřesení.

 

Právě se děje

Další zprávy