"Situace se dá charakterizovat jako systematické porušováním lidských práv a mezinárodního práva," tvrdí zpráva vyšetřovatelů OSN. Washington mluví dokonce o genocidě.
Držitelka Nobelovy ceny míru z roku 1997 (za kampaň proti používání nášlapných min) Jody Williamsová, která stojí v čele této ověřovací mise, potvrdila, že se "súdánské vládě nepodařilo ochránit občany Dárfúru před dalekosáhlými mezinárodními zločiny a že sama plánovala a účastnila se těchto zločinů."
Dárfúr: Statisíce mrtvých
Konflikt v Dárfúru mezi místními nearabskými povstalci a arabskými milicemi podporovanými súdánskou vládou si od roku 2003 vyžádal na 200.000 mrtvých a více než dva miliony obyvatel musely opustit své domovy.
V květnu loňského roku podepsala súdánská vláda mírovou dohodu s jednou z hlavních povstaleckých skupin.
Namísto uklidnění situace ale vypukly nové boje mezi znepřátelenými frakcemi rebelů.
Modré přilby mají vstup zakázán
Rada bezpečnosti OSN přijala v srpnu rezoluci, na jejímž základě mělo v Dárfúru od října nahradit 7000 nedostatečně vybavených vojáků Africké unie 22.500 "modrých přileb" OSN.
Súdánský prezident Umar Bašír však opakovaně odmítl dát souhlas ke vstupu mezinárodních mírových jednotek na území Súdánu.
Africká unie se tak v září rozhodla prodloužit mandát svých vojáků v oblasti do konce roku.
Nahradit je měli vojáci OSN. Chartúm se však opět postavil proti.
Mise OSN byla místo toho přesunuta k hranicím s Čadem a do Addis Abeby, kde sídlí vedení Africké unie. Situace v Dárfúru se tak nemění.