OSN: Přesuňte uprchlíky z přetíženého jihu na sever Evropy.

ČTK ČTK
11. 3. 2015 20:35
Ze Sýrie podle odhadů od začátku občanské války před čtyřmi lety odešly více než tři miliony lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) navrhuje, aby byli syrští uprchlíci přesídleni z přetížených zemí jižní Evropy do bohatších států na severu kontinentu. Podle webu britského deníku The Guardian tlačí UNHCR na Evropskou unii, aby souhlasila s pilotním programem naplánovaným na jeden rok.

Návrh je v ostrém rozporu s takzvanou Dublinskou úmluvou, podle níž uprchlíci žádají o azyl v té členské zemi EU, do níž dorazí jako první. Podle šéfa evropské kanceláře UNHCR Vincenta Cochetela je naléhavě nutné přistupovat k migrační vlně mířící do jihoevropských zemí jinak než dosud. Připomněl, že více než dvě třetiny uprchlíků, kteří loni připluli k italským břehům, nebyly řádně identifikovány.

Cochetel hovoří o "mimořádné situaci" v souvislosti s napjatou bezpečnostní situací v Libyi. "Ne všichni, kdo tvrdí, že jsou Syřané nebo Palestinci, jimi ve skutečnosti jsou. A ne všichni z nich jsou uprchlíci," varoval Cochetel.

Ze Sýrie podle odhadů od začátku občanské války před čtyřmi lety odešly více než tři miliony lidí. A i když většina z nich zůstává v sousedních zemích, desetitisíce se vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy. Jen do Itálie loni takto dorazilo na 42 000 Syřanů. Mnoho jich v rozporu s evropskými předpisy v této zemi nepožádalo o azyl a vydalo se na další cestu po Evropě.

Podle Cochetela by se počet Syřanů, kteří ilegálně putují po EU, snížil, pokud by dostali povolení cestovat do zemí, kde mají příbuzné, pracovní příležitosti nebo jejichž jazyk ovládají.

Roční pilotní program přesídlení by se týkal jen Syřanů, kteří dostali v Itálii nebo Řecku uprchlický status. Plán by se uskutečnil jedině tehdy, pokud by s ním souhlasily členské země EU.

The Guardian ale připomíná, že snahy změnit současnou podobu Dublinské úmluvy během interních debat v EU narážejí na tvrdý odpor. Země položené severněji u soudů bojují za to, aby neztratily právo vracet žadatele o azyl do států, přes které tito žadatelé vstoupili na území osmadvacítky. Právníci i ochránci lidských práv přitom dlouhodobě upozorňují, že Itálie ani Řecko neposkytují těmto lidem dostatečnou ochranu ani ubytování.

 

Právě se děje

Další zprávy