Syrský nálet zabil jednoho z velitelů Islámského státu

ČTK ČTK
7. 3. 2015 23:29
Na Twitteru se objevily fotografie mrtvého Díba Hadídžána Ubajdího, jenž byl jmenován guvernérem jedné z části chalífátu. Ten Islámský stát na severu Sýrie loni vyhlásil.
Při náletu zahynuly desítky bojovníků Islámského státu.
Při náletu zahynuly desítky bojovníků Islámského státu. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda zabila při náletu na pozice organizace Islámský stát (IS) poblíž města Hamá přes 20 bojovníků této radikální skupiny včetně jednoho z velitelů.

Na Twitteru se objevily fotografie mrtvého Díba Hadídžána Ubajdího, jenž byl jmenován guvernérem jedné z části chalífátu, který IS na severu Sýrie loni vyhlásil.

Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci v Sýrii sledují z exilu, oznámili, že při útoku padlo 26 členů IS a zničeno bylo množství jejich automobilů.

Na pozice radikálů bojujících v Sýrii útočí také mezinárodní koalice, ale s Damaškem údajně vojenské akce nekoordinuje. Syrská armáda tento týden podobným způsobem jako Ubajdího zabila velitele jiné radikální organizace fronty An-Nusra. Abú Humám Šámí zemřel při čtvrtečním syrském náletu na shromáždění vedení této skupiny v provincii Idlib.

Ze Sýrie jsou hlášeny těžké boje v severovýchodní provincii Hasaká. IS se údajně snaží znovu dobýt lokalitu Tall Tamir, která leží asi 40 kilometrů jižně od hranice s Tureckem a již drží po únorových bojích kurdské milice.

Podle zdrojů ze syrské opozice se ke kurdským obráncům připojili také členové místní komunity křesťanů. IS jich z této oblasti unesl v únoru více než 200.

Kdyby se IS podařilo Tall Tamir dobýt, otevřel by si tak cestu k irácké hranici a koridor mezi syrským Halabem a iráckým Mosulem. IS vyhlásil chalífát také v severním Iráku a Mosul je největší město, které v něm ovládá.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy