OSN kritizuje Maďarsko i Česko za přístup k Romům

Monika Horáková
29. 10. 2010 10:30
Terčem kritiky jsou postupy maďarské policie a segregaci romských žáků v českých školách

Ženeva - Mezinárodní Výbor pro lidská práva zkritizoval situaci romské menšiny v Maďarsku. Tvrdí, že Romové jsou obětí rasové diskriminace a špatného zacházení především ze strany maďarské policie.

Výbor pro lidská práva, který dohlíží na dodržování Mezinárodního paktu pro lidská a občanská práva ve 140 státech včetně ČR, je volně spjat s orgány OSN. 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva zase opakovaně upozornila na diskriminaci romských žáků v českých školách.

Podle dokumentu, který výbor připravil k situaci v Maďarsku, jsou zdejší Romové cíleně mediálně osočováni známými osobnostmi z veřejného života, sdělovacími prostředky a členy radikální polovojenské Maďarské gardy, jejímž hlavním cílem je změna politického režimu v zemi.

Podle člena výboru Michaela O'Flahertyho představují Romové v Maďarsku silnou menšinu a čelí rozšířeným "předsudkům a diskriminaci".

Výbor kritizoval také fakt, že maďarský ústavní soud přijímá příliš zeširoka základní právo na svobodu vyjadřování, což neumožňuje trestat nenávistné projevy proti celým skupinám obyvatelstva. Výbor proto Maďarsko vyzval k tomu, aby sjednalo nápravu.

Výbor pro lidská práva je orgánem nezávislých expertů, který dohlíží na dodržování Mezinárodního paktu o občanských a politických právech z roku 1976. Každý stát, který k tomuto paktu přistoupil, předkládá pravidelné zprávy o naplňování příslušných práv. Výbor zprávy jednotlivých států projednává a následně se k nim vyjadřuje formou doporučení.

Mezinárodní pakt o občanských a politických právech vstoupil v platnost 23. března 1976 a tímto dnem vstoupil v platnost také pro Československou socialistickou republiku.

Výbor pro lidská práva má 18 členů, nezávislých expertů, kteří jsou voleni na čtyřleté období na základě své odbornosti. Výbor se schází třikrát ročně, a to v New Yorku nebo v Ženevě.

OSN kritizuje také situaci v Česku

Podle březnové zprávy vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové trpí diskriminací také Romové v Česku, na Slovensku a v Itálii.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová | Foto: Wikipedia

Komisařka situaci komentovala také v textu, který zveřejnila v říjnu. Reagovala v něm zejména na vystěhovávání Romů z Francie, několikrát se ale vyjádřila také k České republice.

"Výbor, který dohlíží na dodržování mezinárodní Úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace, upozornil, že k nucenému vystěhování a segregaci Romů dochází i v dalších zemích - Bulharsku, České republice, Řecku, Itálii, Litvě, Rumunsku a na Slovensku," uvedla Pillayová.

"V některých státech mají Romové omezený přístup k lékařské péči a jiným službám, protože jim chybí doklady totožnosti. Evropský soud pro lidská práva v nedávné době shledal, že Česká republika a Řecko a některé evropské státy mimo EU porušují své právní závazky ohledně zacházení s romskými dětmi ve školách."  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy