OSN kritizuje Maďarsko i Česko za přístup k Romům

Monika Horáková
29. 10. 2010 10:30
Terčem kritiky jsou postupy maďarské policie a segregaci romských žáků v českých školách

Ženeva - Mezinárodní Výbor pro lidská práva zkritizoval situaci romské menšiny v Maďarsku. Tvrdí, že Romové jsou obětí rasové diskriminace a špatného zacházení především ze strany maďarské policie.

Výbor pro lidská práva, který dohlíží na dodržování Mezinárodního paktu pro lidská a občanská práva ve 140 státech včetně ČR, je volně spjat s orgány OSN. 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva zase opakovaně upozornila na diskriminaci romských žáků v českých školách.

Podle dokumentu, který výbor připravil k situaci v Maďarsku, jsou zdejší Romové cíleně mediálně osočováni známými osobnostmi z veřejného života, sdělovacími prostředky a členy radikální polovojenské Maďarské gardy, jejímž hlavním cílem je změna politického režimu v zemi.

Podle člena výboru Michaela O'Flahertyho představují Romové v Maďarsku silnou menšinu a čelí rozšířeným "předsudkům a diskriminaci".

Výbor kritizoval také fakt, že maďarský ústavní soud přijímá příliš zeširoka základní právo na svobodu vyjadřování, což neumožňuje trestat nenávistné projevy proti celým skupinám obyvatelstva. Výbor proto Maďarsko vyzval k tomu, aby sjednalo nápravu.

Výbor pro lidská práva je orgánem nezávislých expertů, který dohlíží na dodržování Mezinárodního paktu o občanských a politických právech z roku 1976. Každý stát, který k tomuto paktu přistoupil, předkládá pravidelné zprávy o naplňování příslušných práv. Výbor zprávy jednotlivých států projednává a následně se k nim vyjadřuje formou doporučení.

Mezinárodní pakt o občanských a politických právech vstoupil v platnost 23. března 1976 a tímto dnem vstoupil v platnost také pro Československou socialistickou republiku.

Výbor pro lidská práva má 18 členů, nezávislých expertů, kteří jsou voleni na čtyřleté období na základě své odbornosti. Výbor se schází třikrát ročně, a to v New Yorku nebo v Ženevě.

OSN kritizuje také situaci v Česku

Podle březnové zprávy vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové trpí diskriminací také Romové v Česku, na Slovensku a v Itálii.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová | Foto: Wikipedia

Komisařka situaci komentovala také v textu, který zveřejnila v říjnu. Reagovala v něm zejména na vystěhovávání Romů z Francie, několikrát se ale vyjádřila také k České republice.

"Výbor, který dohlíží na dodržování mezinárodní Úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace, upozornil, že k nucenému vystěhování a segregaci Romů dochází i v dalších zemích - Bulharsku, České republice, Řecku, Itálii, Litvě, Rumunsku a na Slovensku," uvedla Pillayová.

"V některých státech mají Romové omezený přístup k lékařské péči a jiným službám, protože jim chybí doklady totožnosti. Evropský soud pro lidská práva v nedávné době shledal, že Česká republika a Řecko a některé evropské státy mimo EU porušují své právní závazky ohledně zacházení s romskými dětmi ve školách."  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy