"Její příběh byl příběhem Ameriky." Biden na pohřbu Albrightové připomněl i Havla

"Její příběh byl příběhem Ameriky." Biden na pohřbu Albrightové připomněl i Havla
Albrightová věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním. Nikdo ve 20. a 21. století nebránil svobodu tak jako ona. Nikdy také nezapomněla na svůj původ, dodal šéf Bílého domu.
Biden také připomněl slova, která Albrightová pronesla na pohřbu českého prezidenta Václava Havla v roce 2011: "Vrhal světlo na ta nejtemnější místa a neustále nám připomínal závazky, které máme jeden vůči druhému. Tato slova platí i pro Madeleine," řekl Biden.
"Její příběh byl příběhem Ameriky," řekl Biden o životní dráze Albrightové, která podle něj brala službu Spojeným státům jako nejvyšší životní poctu a byla vděčná za možnosti, které jí její nová vlast poskytla.
V předních lavicích v katedrále se usadili současní i bývalí nejvyšší činitelé USA. Kromě prezidenta Joea Bidena například někdejší šéfové Bílého domu Barack Obama a Bill Clinton a jejich ženy Michelle Obamová a Hillary Clintonová, bývalá ministryně zahraničí USA.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2022 20:24
Ve Washingtonské národní katedrále se ve středu konal pohřeb Madeleine Albrightové, pražské rodačky a první ženy v čele americké diplomacie, která zemřela 23. března ve věku 84 let. Albrightová se narodila v roce 1937 v české židovské rodině v Československu. Po vyhlášení protektorátu její rodina utekla do Británie a po komunistickém převratu v roce 1948 se Albrightová usadila v USA.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy