"Urazil Maďarsko." Orbán nepodpoří Webera jako kandidáta na šéfa Evropské komise

ČTK ČTK
6. 5. 2019 19:50
Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz nepodpoří Manfreda Webera jako kandidáta Evropské lidové strany do funkce předsedy Evropské komise. S odvoláním na dnešní Orbánovo prohlášení o tom informovala agentura APA.
Foto: Reuters

"Hledáme jiného kandidáta," prohlásil Orbán po schůzce s rakouským vicekancléřem Heinzem-Christianem Strachem v Budapešti. Jako důvod uvedl, že Weber dříve řekl, že se nechce stát předsedou Evropské komise s pomocí hlasů Maďarska. "Pokud někdo takto urazí zemi (Maďarsko), pak premiér této země nemůže jeho kandidaturu dále podporovat."

Fidesz dosud Weberovi coby lídrovi kandidátky Evropské lidové strany (EPP) ve volbách do Evropského parlamentu vyjadřoval podporu. Činil tak přesto, že německý politik loni jako člen frakce EPP v Evropském parlamentu hlasoval pro zahájení řízení EU proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot a letos podpořil i pozastavení členství Fideszu v EPP.

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánovy strany ve své frakci po dlouhém váhání letos v březnu. Jako důvod uvedli, že strana porušuje principy vlády práva, svobodu tisku a práv menšin. Představitelé EPP dali Fideszu tři podmínky pro obnovení členství. První bylo stažení plakátů a dalších materiálů vládní kampaně, která s použitím portrétu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera - nominovaného právě EPP - uváděla nepravdivé informace o záměrech EK ohledně migrace. Fidesz také měl uznat, že pochybil a evropské lidovce poškodil. Třetí podmínkou bylo vyřešení právní nejistoty kolem dalšího působení Středoevropské univerzity v Maďarsku.

Orbán obvinění trvale popírá a dosud tvrdil, že chce součástí největší frakce v EP zůstat. EPP naopak kritizoval, že příliš tíhne k levici. "Potřebujeme najít jinou cestu přes spolupráci s evropskou (krajní) pravicí", řekl Orbán minulý týden po setkání s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim.

 

Právě se děje

Další zprávy