Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 3. 2019 19:24
V tajném hlasování bylo 190 hlasů pro, proti byly pouze tři.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - Nejsilnější frakce v Evropském parlamentu udělala významný krok. Na sjezdu v Bruselu se delegáti Evropské lidové strany (EPP) rozhodli pozastavit členská práva straně Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, a to s okamžitou platností. Fidesz se po několikahodinovém jednání k rozhodnutí dobrovolně připojil.

Pro členy Fideszu to znamená ztrátu hlasovacích práv v rámci frakce, možnosti navrhovat vlastní kandidáty a také přístupu na některá jednání. S kompromisním návrhem uspěl německý šéf lidovecké frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber, který své spolustraníky přesvědčil, aby Orbána definitivně nevyloučili. Maďarský premiér měl po obědě možnost se hájit před předsednictvem EPP, od tří hodin pak jednal oficiální celostranický sjezd. Ten nakonec v tajném hlasování jednoznačnou většinou 190 hlasů pro a pouze tří proti schválil upravený návrh předsednictva.

Zároveň vznikne komise, která bude sledovat, jestli Orbán dodržuje podmínky stanovené EPP. Jejími členy budou bývalí vysoce postavení evropští politici Hermann van Rompuy a Hans-Gert Pöttering či bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Orbán by se podle EPP měl především omluvit svým spolustraníkům, ukončit protievropskou kampaň založenou na "fake news" a zajistit právní jistotu pro Středoevropskou univerzitu v Budapešti. Zároveň ho EPP vyzývá k dodržování mnohem širších podmínek stranické deklarace o demokracii a právním státu z loňského listopadu.

Pozastavení členství podpořili také čeští zástupci z KDU-ČSL a TOP 09. Obě české strany měly na sjezdu po třech hlasech. "Je to kompromis, ale je dobře, že jsme takto rozhodli," řekl Aktuálně.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Orbánovi to dává čas na přemýšlení, tohle byla trochu nešťastná doba takovou věc řešit," dodal bezprostředně po ohlášení výsledků hlasování.

Evropská lidová strana je momentálně nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu, podle průzkumů ale po květnových evropských volbách o část mandátů oslabí. Definitivní vyloučení Fideszu, který pravděpodobně dosáhne v Maďarsku velmi dobrých výsledků, by tak bylo další ranou.

Černá ovce EPP

Orbán napínal trpělivost svých evropských spolustraníků dlouho. Parlament v Bruselu ho obviňuje z porušování vlády práva, korupce a nerespektování práv menšin a uprchlíků. Byli to právě evropští lidovečtí lídři, kromě Manfreda Webera také stranický šéf EPP Joseph Daul (za francouzské Republikány), kdo Orbána dlouho hájili.

Rozhodující pro postup proti němu byla nakonec protiunijní billboardová kampaň, která vinila šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera - prominentního člena EPP - společně s finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem z útoku na maďarské národní zájmy a podpory migrace. Kvůli plakátům, které se v Maďarsku objevily letos v únoru, se zástupci 13 z celkem 27 stran z jednotlivých členských zemí unie obrátili na Daula, aby Orbána vyloučil. Maďarský premiér své spolustraníky nepřímo nazval "užitečnými idioty".

Kromě stažení billboardů a omluvy za "užitečné idioty" stanovil Manfred Weber Orbánovi ještě další podmínku: aby prestižní Středoevropská univerzita, kterou založil Soros, mohla i nadále působit v Budapešti. Podle Weberova vyjádření před sjezdem došlo ve všech třech podmínkách k pokroku z maďarské strany, ačkoliv by si uměl představit "i větší vstřícnost".

Orbán nejdříve hrozil, že z EPP odejde sám, pak si to ale rozmyslel a nakonec se i omluvil. Část z billboardů, které měly oficiálně zmizet po 15. březnu, zakryl při příležitosti Weberovy návštěvy v Budapešti. Podle médií má nicméně billboardy s Junckerem v dohledné době vystřídat nová verze, zobrazující Weberova soupeře v boji o křeslo šéfa Evropské komise, nizozemského socialistu Franse Timmermanse.

 

Právě se děje

Další zprávy