Opozice: Neničte sportovcům sny, bojkotujte jen Putina

Jiří Just Jiří Just
4. 2. 2014 15:25
Ruským oponentům Kremlu dělá bojkot Soči dobře, s odmítáním olympiády však nesouhlasí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Letošní zima je všechno jiné než bohatá na sníh, ale pořadatelé olympijských her v Soči se tři dny před zahájením mnohem více obávají nízké návštěvnosti a bojkotu her.

Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov oznámil, že se zahajovací ceremonie sočské olympiády zúčastní okolo 60 nejvyšších představitelů států a mezinárodních organizací.

Na tribuně po boku prezidenta Vladimira Putina však nebudou sedět ti nejdůležitější partneři, kteří by dodali olympiádě ten správný mezinárodní lesk, po kterém Kreml tolik touží. Do Soči odmítl přijet americký prezident Barack Obama, jeho francouzský kolega François Hollande či britský premiér David Cameron.

Ignorovat hry plánuje jak německý prezident Joachim Gauck, tak i kancléřka Angela Merkelová.

Ruská opozice naopak bojkot sočské olympiády vítá. "Výzvy bojkotovat olympijské hry vnímám s pochopením. I když je zcela nesdílím. Je třeba rozlišovat politický bojkot a celkový bojkot olympiády," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z předáků nedávných opozičních protestů Ilja Jašin.

Podle jeho slov je zcela oprávněné, pokud lídři některých zemí nepřijedou do Soči kvůli stavu lidských práv v Rusku.

"Pokud evropští a američtí politici uznají za vhodné nejezdit na olympiádu a nepodpoří Putina, budu to vnímat s pochopením, protože se Putin diskreditoval po celém světě politickými procesy, korupcí a porušováním lidských práv," myslí si Jašin.

Nechceme návrat studené války

Vlivný ruský opozičník si ale nemyslí, že by sportovci měli z politických důvodů odmítat účast na hrách.

"Nepřál bych si, abychom se znovu vrátili do éry studené války. Aby se sportovci odmítali účastnit her a olympiáda byla hrami jednoho bloku států proti bloku jiných států. Zdá se mi, že to nebude mít žádný užitek," vysvětluje Jašin.

"Pokaždé když slyším, že politik nebo známá osobnost bude bojkotovat olympijské hry, tak mám radost. Mám radost protože v tomto gestu vidím podporu a solidaritu," řekla Aktuálně.cz Olga Kuračjovová, aktivistka ruského LGBT hnutí a moderátorka filmového festivalu sexuálních menšin Bok o bok.

Ani mladá aktivistka si nemyslí, že by se sportovci z politických důvodů měli vzdát svého olympijského snu. Stav lidských práv v Rusku je nicméně natolik problematický, že musí být použity všechny prostředky, aby se o tom mezinárodní společenství dozvědělo.

"Olympiáda by měla být využita k informování o závažných tématech, mezi než lidská práva rozhodně patří. Pokud se v Soči budou konat nějaké protesty, bude-li to vůbec možné, tak to bude výborné," míní Olga.

Podle aktivistky je zejména nutné upozornit na zákon zakazující takzvanou propagaci homosexuality mezi nezletilými. Ten měl způsobit nejen nárůst agrese proti osobám s netradiční sexuální orientací, ale také zvýšení počtu sebevražd a pokusů o sebevraždy mladistvými homosexuály.

 

Právě se děje

Další zprávy