Rok v Sýrii stál Rusko podle tamního listu 58 miliard rublů

ČTK ČTK
1. 10. 2016 7:41
Hlavní část nákladů připadla podle odhadů ruského listu na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. Analytik Ruslan Puchov se již dříve vyjádřil, že odhady nákladů na válečné operace představují v podání médií jen přibližná čísla. Sám považuje náklady na tažení v Sýrii za "velmi umírněné", protože "série manévrů během roku stojí víc". Ruské letectvo během roční kampaně podniklo okolo 13 000 bojových letů, z nichž každý stál od 3,5 do 5,5 milionu rublů (od 1,3 do 2,1 milionu Kč). V tisku se také objevily zprávy, že na straně vládních vojsk prý bojuje také početná skupina ruských žoldnéřů.
Ruský letoun Suchoj Su-34.
Ruský letoun Suchoj Su-34. | Foto: Reuters

Moskva - Válečné tažení v Sýrii, trvající právě rok, stálo Rusko nejméně 58 miliard rublů (asi 22 miliard Kč). Odhadl to ruský podnikatelský list RBK na základě zveřejněných údajů ministerstva obrany a ruské vlády.

Hlavní část nákladů připadla na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. Analytik Ruslan Puchov se již dříve vyjádřil, že odhady nákladů na válečné operace představují v podání médií jen přibližná čísla. Sám považuje náklady na tažení v Sýrii za "velmi umírněné", protože "série manévrů během roku stojí víc".

Ruské letectvo během roční kampaně podniklo okolo 13 000 bojových letů, z nichž každý stál od 3,5 do 5,5 milionu rublů (od 1,3 do 2,1 milionu Kč). Dohromady šlo o přibližně 50 miliard rublů.

Skoro tři miliardy rublů ruští vojáci utratili na střely s plochou dráhou letu. Celkem za 365 dnů tažení odpálili 56 střel Kalibr, z nichž každá stojí okolo 750 000 dolarů (asi 18 milionů Kč).

V Sýrii Rusové přišli o čtyři kusy letecké techniky: bombardér Su-24, sestřelený tureckou stíhačkou, jakož i o vrtulníky Mi-8, Mi-28 a Mi-35. Tyto ztráty novináři vyčíslili na 3,34 miliardy rublů (asi 1,3 miliardy Kč).

Náklady na posádku 3000 mužů na základně Hmímím představovaly 2,1 miliardy rublů (asi 800 milionů Kč). Kompenzace za 20 zabitých činily 60 milionů rublů (asi 23 milionů Kč).

RBK nicméně připustil, že není schopen odhadnout náklady na protileteckou obranu základny, ani na nálety strategických bombardérů, podnikané z letišť na jihu Ruska.

Úřady dosud neuvedly žádná oficiální čísla. Premiér Dmitrij Medveděv loni v prosinci odmítl odpovědět na otázku, kolik stojí válčení v Sýrii. "To je tajemství," řekl. Dodal jen, že nasazení ruských vojsk se platí z rozpočtu ministerstva obrany, které nežádalo o jeho zvýšení.

Prezident Vladimir Putin v březnu připustil, že operace v Sýrii si vyžádala jisté výdaje, ale lví díl v řádu 33 miliard rublů (asi 12,6 miliardy Kč) uhradilo ministerstvo obrany z prostředků určených v roce 2015 na manévry a výcvik.

Agentura Bloomberg loni v prosinci napsala, že Moskva zpočátku plánovala utratit na tažení v Sýrii 1,2 miliardy dolarů (asi 29 miliard Kč). Zpočátku prý den válčení stál Rusko čtyři miliony dolarů, ale po Putinově rozkazu zesílit bombardování náklady vzrostly na dvojnásobek.

V tisku se také objevily zprávy, že na straně vládních vojsk prý bojuje také početná skupina ruských žoldnéřů. Roční působení 2500 ostřílených válečníků by podle RBK mohlo stát od 5,1 po 10,3 miliardy rublů (od 1,9 až 3,9 miliardy Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy