Na promenádě v Nice zahynuli také dva Američané z Texasu - Sean Copeland (51) a jeho jedenáctiletý syn Brodie. Podle texaského deníku American-Statesman trávila Copelandova rodina prázdniny v Nice poté, co navštívila Španělsko. Baseballový tým Hill Country v Austinu, v němž hrál Brodie, zveřejnil fotografii, na které je vidět chlapec na pláži v Nice několik hodin před atentátem. Ke snímku klub připsal: "Nikdo si nezaslouží takový osud, hlavně ne taková skvělá rodina." O jejich úmrtí referovala na Twitteru také sestřenice Brodieho, Heather Copelandová.
#PrayForNice #PrayersForFrance pic.twitter.com/NEh2N4yRT2
— heather copeland (@_hcopeland) July 15, 2016
Promenáda v Nice se opět otevřela, vznikají tu pietní místa.
This sign in #Nice says so much: Marres des Carnages-- Tired of the Carnages pic.twitter.com/Ehg8hHq5Sc
— Cassandra Vinograd (@CassVinograd) July 15, 2016
Další obětí je Emmanuel Grout, 48letý francouzský policejní komisař. Byl zástupcem velitele pohraniční policie PAF v oblasti Alpes Maritimes. Dohlížel hlavně na policejní ochranu letiště v Nice. V době atentátu, kdy ho smetl kamion, nebyl ve službě. Podle listu Le Point se přišel podívat na ohňostroj se svojí partnerkou, také policejní komisařkou, a její dcerou.
Pod koly kamionu zahynul také 27letý Pařížan Timothé Fournier. Zemřel, když chránil svou ženu v sedmém měsíci těhotenství, kterou odstrčil stranou. Vůz vzápětí vrazil do něj, vypráví jeho sestřenice Anna. "Byla to ztělesněná dobrota. Zasněný mladý muž, který ale dělal vše pro svou ženu a jejich budoucí dítě," dodala mladá žena.
Lidé se na sociálních sítích domnívají, že média v referování o tragédii v Nice překročila etické hranice. Kritici poukazují nejen na četné záběry obětí, ale i na necitlivé reportéry televizních stanic z celého světa, kteří šlapou na místech určených pietě a namačkaní jeden vedle druhého vysílají do světa přímé vstupy. Kromě nich se tu tísní i fotografové a loví snímky truchlících lidí.
#Nice attacks: social media criticize media coverage which overstepped morality https://t.co/0XwNG7YzWi
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 15, 2016
Mezi oběťmi je i 60letá marocká obyvatelka Nice Fatima Šarrihíová, matka sedmi dětí. Je dávána za příklad, že při útoku umírali i muslimové. "Byla to velmi zbožná žena, skvělý člověk. Byla pozorná nejen vůči svým dětem, ale i vůči ostatním," řekl společník jednoho z jejích synů. Podle něj nosila závoj a vyznávala "skutečný islám, nikoli ten teroristů".
Bratranec jeho bývalé ženy Hajer Khalfallah dnes britskému listu The Daily Mail řekl, že Lahouaiej Bouhlel nebyl pravým muslimem. Svou manželku, s níž měl tři děti, prý bil, bral drogy a jedl vepřové. "A to pravý muslim nesmí," uvedl Khalfallah. Podle příbuzného Lahouaiej-Bouhlel nechodil do mešity a nedodržoval ani postní měsíc ramadán. (Na snímku bratr vraha z Nice, Jabeur Lahouaiej Bouhlel.)
Jeden z útočníkových bývalých sousedů agentuře AFP řekl, že se domnívá, že Lahouaiej Bouhlel nebyl radikalizovaný, ale že měl spíše psychické problémy. Mohly podle něj být spojené s jeho vztahem k manželce, kterou prý bil. Další sousedé atentátníka označili za "tichého" a "osamělého". Spekulace o psychickém zdraví útočníka přiživil i jeho otec, kterého se dnes podařilo BBC vypátrat v Tunisku. "Bral své léky a mysleli jsme, že se mu daří dobře... Občas se ale nervově zhroutil a pak rozbil všechno kolem," uvedl. "Měl problémy se svou ženou a to se myslím podepsalo na jeho psychickém zdraví," dodal otec Lahouaieje Bouhlela.
„Můžeme potvrdit, že víme o dvou amerických občanech, kteří zahynuli při útoku v Nice. Děláme vše pro to, abychom se spojili se všemi občany Spojených států ve městě. Vyzýváme všechny občany, aby neprodleně kontaktovali své rodiny a dali jim vědět, že jsou v pořádku“, řekla na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí USA Elizabeth Trudeau.
"Na bulváru Promenade des Anglais bylo včera v noci mnoho Italů a existuje riziko, že byli obětí útoku... ale v tuto chvíli nemám oficiální údaje, takže musíme být obezřetní," řekla dnes agentuře ANSA italská generální konzulka v Nice Serena Lippiová. Dodala, že mnoho Italů se pohřešuje, neboť řada z účastníků oslavy ztratila při útoku mobilní telefon nebo se v noci nevrátila do svých hotelů. Mezi mrtvými jsou podle ministerstva zahraničí také tři Němky - dvě žačky a učitelka berlínské školy. Alžírské ministerstvo zahraničí potvrdilo smrt 70leté ženy a dvou dětí. Také švýcarské oběti jsou žena a dítě. Belgické ministerstvo zahraničí pohřešuje asi dvacítku svých občanů.
Mezi 84 oběťmi čtvrtečního útoku v Nice je kromě Francouzů také mnoho cizinců. Identifikace potrvá několik dní, už nyní jsou ale známy národnosti některých z nich, i když většinou úřady tyto informace ještě oficiálně nepotvrdily. Po třech občanech zřejmě v Nice ztratilo Německo, Alžírsko, Tunisko a Maroko. Dva mrtvé potvrdily USA a média hovoří o dvou mrtvých i z Polska, Ruska a Švýcarska. Podle všeho zahynuli také občané Ukrajiny, Arménie, Belgie, Kazachstánu a Británie.
"Byla jsem hluboce šokována a zarmoucena, když jsem slyšela o těch strašlivých ztrátách na životech v Nice," uvedla britská královna Alžběta II. na Twitteru.
The Queen: "I was deeply shocked and saddened to hear of the terrible loss of life in Nice." #NiceAttack
— The Royal Family (@RoyalFamily) July 15, 2016
Premiér Manuel Valls podle agentury Reuters prohlásil, že počet obětí s největší pravděpodobností ještě poroste. Nevyloučil, že mohou následovat další útoky. Odmítl, že by v Nice selhala bezpečnostní opatření
Britský server BBC přináší analýzu, která se zabývá otázkou: Proč právě Francie je v posledních dvou letech terčem tolika teroristických útoků? Kořeny je třeba hledat již v 70. letech 20. století, kdy do Francie proudili imigranti především ze severu Afriky. Francouzi je nebyli schopní integrovat a oni se ocitali na bezvýchodných předměstích a rostla jejich frustrace. Dalším rizikovým faktorem je asi tisícovka Francouzů bojujících v řadách Islámského státu. Někteří z nich se vrací do Francie s cílem páchat násilí zde.
Policii, četnictvu a armádě by měli podle nočního Hollandeova projevu přijít na pomoc lidé z takzvaných operačních rezerv, což jsou hlavně bývalí vojáci a dobrovolníci. Celkem jich je 180 000. "Mohli bychom je vyslat na místa, kde je potřebujeme, například na hranice," uvedl Hollande. Premiér Manuel Valls později upřesnil, že by se výzva k pomoci bezpečnostních složkám, které jsou neustále v pohotovosti už od teroristických útoků v loňském roce, mohla vztahovat na zhruba 26 000 rezervistů.
Padesátka zraněných je "mezi životem a smrtí", uvedl francouzský prezident po návštěvě nemocnice v Nice, kam dorazil i s premiérem Manuelem Vallsem.
Brazílie chce kvůli útoku v Nice zpřísnit bezpečnostní opatření během nadcházejících letních olympijských her v Rio de Janeiru. Informovala o tom agentura AFP, podle níž bude posílení bezpečnosti řešit prezident Michel Temer na dnešní mimořádné schůzce s ministry obrany a spravedlnosti.
"Budeme nyní přezkoumávat a posilovat bezpečnostní opatření, a i kdyby to mělo přinést další omezení pro účastníky her, bude to v zájmu bezpečnosti všech," řekl ministr obrany Raul Jungmann zpravodajskému serveru G1. Podle něj je ve hře například zvýšení počtu kontrolních stanovišť či zpřísnění kontrol před vstupy do sportovních areálů.
Wembley ve francouzských barvách s nápisem "Volnost, rovnost, bratrství".
Tonight, the Wembley arch will be lit in the Tricolour as we show our solidarity with the people of #Nice pic.twitter.com/PE34dOUJGE
— Wembley Stadium (@wembleystadium) July 15, 2016
Minuta ticha za oběti z Nice na Tour de France
La minute de silence sur le podium du #TDF2016 #Nice https://t.co/WvmjI57Dnk
— Eurosport.fr (@Eurosport_FR) July 15, 2016
List Nice-Matin doplňuje informace o otevírání místa činu pro veřejnost: Uvádí, že v osm hodin místního času by měly otevřít i obchody, bude zrušena uzavírka pro dopravu ve městě a lidé budou moci znovu na pláže. Odvolává se na informace z magistrátu.