Souhrn událostí:
Při izraelském vzdušném úderu na pětipodlažní obytnou budovu v obci Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy zemřelo nejméně 34 Palestinců a dalších 20 bylo zraněno, oznámilo podle agentury AP ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Většinu obětí v objektu, kde se podle úřadu řízeného palestinským teroristickým hnutím Hamás ukrývali vysídlení Palestinci, tvoří ženy a děti. Izraelská armáda se k události bezprostředně nevyjádřila.
Izraelské nálety na východě Libanonu si dnes podle agentury Reuters vyžádaly nejméně 16 mrtvých. Podle AFP je obětí nejméně 23.
Izrael agenturu OSN kritizuje dlouhodobě, tvrdí například, že pro UNRWA pracovali či pracují členové teroristické organizace Hamás včetně lidí, kteří se podíleli na útoku proti Izraeli ze 7. října. Izrael je kritický k celé OSN a například generálního tajemníka světové organizace Antónia Guterrese označil za nežádoucí osobu na svém území.
Izraelský parlament dnes schválil zákon, který má znemožnit agentuře OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA působit na izraelském území. To podle představitelů UNRWA zastaví či přinejmenším velmi ztíží poskytování pomoci ze strany agentury v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu, píší tiskové agentury. Krok ještě před hlasováním parlamentu kritizovali spojenci Izraele, například Spojené státy či Británie.
Zákon schválila většina 92 členů Knesetu ze 120, píše agentura AP. To znamená, že ho podpořili i členové opozice. Proti navržené právní úpravě se na schůzi parlamentu vyjadřovali zástupci arabské menšiny.
Schválený zákon zakazuje UNRWA vyvíjet jakékoliv aktivity a poskytovat služby na izraelském území. Podle informací agentury AP zákon nezačne platit okamžitě, ale až poté, co bude oficiálně vyrozuměna OSN.
Izrael jedná o nové podobě dohody o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích. Podle agentur Reuters a AFP to oznámila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahu. Podle ní nový návrh bere v úvahu nedávné dění, čímž se patrně myslí říjnové zabití šéfa Hamásu Jahjá Sinvára. Podle Izraele plán v příštích dnech zprostředkovatelé projednají s teroristickou organizací Hamás.
Izrael dnes udeřil na významné město Súr na jihu Libanonu. Informuje o tom libanonský deník L´Orient Le Jour. Izraelská armáda předtím vyzvala k evakuaci velké části tohoto významného města v oblasti, kde bojuje s libanonským hnutím Hizballáh, které naopak útočí na izraelské území. Podle armády dnešní údery ničily budovy a sklady Hizballáhu.
Reportéři deníku L´Orient Le Jour informovali o nejméně dvou vlnách úderů ze vzduchu. Z části přístavního města pak stoupal dým. Libanonské úřady zatím oficiálně o škodách či obětech neinformovaly.
Izraelská armáda dnes odpoledne útok na Súr, který je podle ní baštou Hizballáhu, potvrdila. Údery podle ní ničily sklady, budovy a pozorovací stanoviště používaná Hizballáhem, píší izraelská média.
Armáda (Izraelské obranné síly - IDF) tvrdí, že podnikla kroky, aby omezila počet obětí mezi civilisty. Před údery zveřejnila v arabštině na síti X výzvu k evakuaci velké části města.
"Aktivity Hizballáhu přinutily IDF zakročit v oblasti, kde se nacházíte," uvádí výzva s mapou vymezující červeně části města Súr (známého též jako Tyr či Tyros), odkud se mají civilisté evakuovat. Výzva Libanonce zároveň varuje, že budou ohroženi na životě, pokud se budou nacházet poblíž příslušníků Hizballáhu či jeho základen a zbraní. Podle agentury Reuters oblast, z níž se měli lidé evakuovat, sahá až k hotelu, kde obvykle sídlí novináři.
Izraelská armáda dnes vyzvala obyvatele značné části libanonského pobřežní města Súr k evakuaci, protože se tam chystá provést nálety proti militantnímu hnutí Hizballáh. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.
"Aktivity Hizballáhu přinutily IDF zakročit v oblasti, kde se nacházíte," uvádí výzva s mapou vymezující červeně části města Súr (známého též jako Tyr či Tyros), odkud se mají civilisté evakuovat. Výzva Libanonce zároveň varuje, že budou ohroženi na životě, pokud se budou nacházet poblíž příslušníků Hizballáhu či jeho základen a zbraní. Podle agentury Reuters oblast, z níž se mají lidé evakuovat, sahá až k hotelu, kde obvykle sídlí novináři.
Kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nebude z bezpečnostních důvodů zasedat v jeho kanceláři ani v sídle velení armády. Podle serveru The Times of Israel (ToI) o tom dnes informovala izraelská média. Nové pravidlo podle veřejnoprávní stanice Kan je již v platnosti. Server Ynet uvedl, že se jednání vlády budou konat na jiném místě kvůli pokusům o útoky na izraelské politiky a vládní budovy.
Egypt navrhl dvoudenní příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, oznámil dnes egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Po dobu příměří by podle něj byli propuštěni čtyři rukojmí zadržovaní v Pásmu Gazy. Sísí řekl, že jeho návrh zahrnuje také propuštění několika palestinských vězňů a dodávky humanitární pomoci do obléhaného Pásma Gazy.
Egyptský prezident, který hovořil na tiskové konferenci v Káhiře po boku svého alžírského protějšku Abdal Madžída Tabbúniho, také řekl, že v období deseti dnů by měly být obnoveny rozhovory o dočasném příměří ve snaze dosáhnout příměří trvalého.
Egypt je společně s Katarem a Spojenými státy klíčovým zprostředkovatelem vyjednávání mezi stranami blízkovýchodního konfliktu. Toto je ale poprvé, co egyptský prezident veřejně navrhl takový plán. Izrael a Hamás zatím na jeho vyjádření nereagovaly.
Izraelský prezident Jicchak Herzog se dnes na vzpomínkové akci v Jeruzalémě omluvil za to, že stát nedokázal ochránit své občany před útokem teroristického hnutí Hamás z loňského 7. října, při němž bylo na několika místech na jihu Izraele zabito celkem na 1200 lidí.
Herzog využil vzpomínkové akce k tomu, aby příbuzné obětí jménem Izraele poprosil o odpuštění. "Stojím zde jako prezident státu Izrael a omlouvám se," řekl. "Je nám líto, že jsme nedokázali ochránit vaše příbuzné, je nám líto, že jsme porušili tu nejzákladnější smlouvu mezi státem a jeho občany, totiž o ochraně jejich života a bezpečnosti," řekl Herzog.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dosud o odpuštění nepožádal. Sice přiznal chyby státního aparátu, ale vyšetřování odpovědnosti chce nechat až na dobu po skončení války.
Netanjahu se dnes ve městě Ramat Hašaron zúčastnil jiné ceremonie na památku obětí útoku Hamásu. Jeho proslov krátce po začátku akce narušili protestující, kteří na něj pokřikovali "styď se" a vyvolali potyčky, takže Netanjahu byl nucen svou řeč zastavit. Významnou vzpomínkovou akci přenášela televize a mezi protestujícími byli příbuzní obětí.
Projev izraelského premiéra Netanjahua na vzpomínkové ceremonii za oběti teroristického útoku Hamásu z loňského října krátce přerušili protestující.
Izraelské údery v severní části Pásma Gazy v sobotu večer zabily nejméně 22 lidí, uvedli dnes podle agentury AP palestinští zdravotničtí představitelé. Izraelská armáda tvrdí, že útočila na ozbrojence a palestinskou bilanci obětí zpochybnila. Terčem úderů bylo několik domů severně od města Bajt Lahíja.
Mezi oběťmi je podle záchranné služby Pásma Gazy 11 žen a dvě děti. Zraněno bylo 15 lidí a je možné, že počet zabitých bude narůstat. Jména obětí služba zveřejnila s tím, že šlo převážně o členy tří rodin.
Izraelská armáda uvedla, že provedla přesné údery na ozbrojence v budově v Bajt Lahíji a že podnikla kroky k tomu, aby zabránila civilním ztrátám na životech. Bilanci obětí "publikovanou v médiích" armáda zpochybnila, ale podle agentury AP se blíže k okolnostem úderu nevyjádřila.
Írán uvedl, že při izraelském útoku zahynuli čtyři jeho vojáci, ale že způsobil jen omezené škody. Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes prohlásil, že by se útok neměl "zlehčovat, ale ani přeceňovat".
Izrael při svém sobotním útoku na íránské vojenské objekty oslabil obranu Íránu a jeho schopnost vyrábět rakety. Podle agentury Reuters to dnes řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
"Letectvo zaútočilo napříč Íránem. Tvrdě jsme zasáhli obranné schopnosti Íránu a jeho schopnost vyrábět rakety, které jsou namířeny na nás," řekl Netanjahu. Izraelský útok označil za přesný s tím, že "splnil veškeré své cíle".
Mezi oběťmi je podle záchranné služby Pásma Gazy 11 žen a dvě děti. Zraněno bylo 15 lidí a je možné, že počet zabitých bude narůstat.
Izraelská armáda se k těmto úderům bezprostředně nevyjádřila. Terčem úderů bylo několik domů severně od města Bajt Lahíja.
Izraelské údery v severní části Pásma Gazy v sobotu večer zabily nejméně 22 lidí, uvedli podle agentury AP palestinští zdravotničtí představitelé.
Oba jmenovaní výzkumníci v samostatných hodnoceních uvedli, že Izrael zasáhl Parčin, rozsáhlý vojenský komplex nedaleko Teheránu. Podle Eveletha Izrael zasáhl také Chodžir, rozsáhlý závod na výrobu raket poblíž Teheránu. Agentura Reuters v červenci uvedla, že Chodžir se masivně rozšiřuje.
Komerční satelitní snímky ukazují, že izraelské letectvo při sobotním útoku zasáhlo budovy, které Írán používá k míchání pevného paliva pro balistické rakety. Agentuře Reuters to řekli dva američtí výzkumníci.
Krátce předtím izraelská armáda vyzvala obyvatele dvou čtvrtí na jižním předměstí Bejrútu, aby opustili své domovy. Tvrdila, že se tam nacházejí zařízení a objekty napojené na Íránem podporovaný Hizballáh.
Izrael brzy ráno uskutečnil nálet na jižní předměstí libanonského hlavního města Bejrút, které je baštou libanonského militantního šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to podle AFP libanonská státní tisková agentura NNA.
Nejméně 30 lidí bylo zabito při izraelském úderu na několik domů v Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy. Informovala o tom dnes oficiální palestinská tisková agentura WAFA. Podle agentury Reuters Izrael informace zatím nekomentoval, ani je nepotvrdilo místní ministerstvo zdravotnictví.
Izrael cíle svých nynějších útoků v Íránu vybral na základě svých národních zájmů, nikoliv podle toho, co mu nařídily Spojené státy. V sobotu to uvedla kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v reakci na zprávy jedné z izraelských televizí.
Za "naprosto mylné" označil Netanjahuův úřad informace televizní stanice Channel 13, podle které Izrael nezaútočil na íránská ropná a plynárenská zařízení kvůli nátlaku ze strany Spojených států.
Libanonské militantní šíitské hnutí Hizballáh dnes vyzvalo obyvatele více než 20 izraelských osad k okamžité evakuaci. Informovala o tom agentura Reuters. Hizballáh tvrdí, že tato místa jsou legitimními cíli, protože je údajně používají jako základny izraelští vojáci.
Íránem podporovaný Hizballáh se k obyvatelům obcí obrátil prostřednictvím videa. Podle Reuters Hizballáh rovněž ve videu na platformě Telegram vydal podobné varování několika málo obcím na Izraelem okupovaných Golanských výšinách.
Izrael od září podniká na libanonské území četné letecké údery a 1. října zahájil i pozemní operaci v jižním Libanonu, obyvatele jiholibanonských obcí opakovaně vyzval k evakuaci. Konflikt mezi tamním hnutím Hizballáh a Izraelem však začal už loni 8. října poté, co izraelské jednotky zahájily rozsáhlou ofenzivu rovněž proti teroristickému hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy kvůli teroristickému útoku ze 7. října.
Íránské zastoupení při OSN uvedlo, že izraelské letouny zaútočily z iráckého vzdušného prostoru a obvinilo Spojené státy ze spoluúčasti. "Irácký vzdušný prostor je pod okupací, velením a kontrolou americké armády. Závěr: Spoluúčast USA na tomto zločinu je jistá," uvedla mise na platformě X.
Generální štáb íránské armády dnes uvedl, že při izraelských útocích byly poničeny jen radarové systémy. "Díky včasnému zásahu protivzdušné obrany země způsobily útoky omezené škody a byly poškozeny jen některé radarové systémy," uvedl generální štáb v prohlášení citovaném íránskou televizí.
Írán zvýšil počet obětí nočního izraelského vzdušného útoku, uvádí AP. Podle nových údajů zemřeli čtyři vojáci, členové protivzdušné obrany.
Izrael podle amerického prezidenta Bidena při útocích proti Íránu zřejmě zasáhl jen vojenské cíle. Doufá, že to bude znamenat konec eskalace .
Izraelský útok na na vojenské objekty v Íránu může vést podle analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Matouše Horčičky k eskalaci napětí v regionu. Útok je podle něj v kontextu íránsko-izraelského soupeření v některých aspektech bezprecedentní, a tedy riskantní. Izrael na íránské vojenské cíle zaútočil v noci na dnešek, útok se očekával již několik týdnů.
Spojené státy dnes vyzvaly Teherán, aby úder neopětoval, podobně reagoval i britský premiér Keir Starmer a německý kancléř Olaf Scholz. Podle Íránu útok způsobil pouze omezené škody, zabiti ale byli dva íránští vojáci. Teherán uvedl, že má právo a povinnost se této agresi bránit. Izraelskou akci odsoudila řada arabských států a varovala před další eskalací konfliktů na Blízkém východě.
Horčička míní, že se uvnitř íránského režimu momentálně vede intenzivní debata o tom, jak s případnou odvetou naloží. "Někteří 'jestřábové' by určitě chtěli nějakou odpověď realizovat, ale pragmatické proudy uvnitř režimu budou spíše zdrženlivější, jelikož prostor pro efektivní íránskou odvetu je značně omezený, přičemž její realizace by mohla ohrozit bezpečnost režimu," uvedl analytik.
Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že jej hluboce znepokojil růst napětí mezi Izraelem a Íránem a vyzvalo ke zdrženlivosti, píše agentura Reuters. Izrael v noci na dnešek provedl údery na vojenské objekty v Íránu. Podle Teheránu, který pohrozil odvetou, útok zabil dva vojáky, ale jinak nezpůsobil rozsáhlejší škody.
"Vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby zachovaly zdrženlivost, zastavily násilí a zabránily katastrofickému scénáři," řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.
Írán po nočních izraelských útocích na jeho vojenské objekty uvedl, že má právo a povinnost se proti této agresi bránit. S odvoláním na prohlášení íránské diplomacie o tom informovala agentura AFP.
"Írán má právo a povinnost bránit se proti vnějším agresivním akcím na základě přirozeného práva na sebeobranu zakotveného v článku 51 Charty OSN," uvádí se v prohlášení íránské diplomacie.
Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Irák odsoudily noční izraelské útoky na vojenská zařízení v Íránu a varovaly před další eskalací bojů v regionu. Pákistán podle agentury Reuters mezitím vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby podnikla kroky k ukončení "bezohledného" chování Izraele. Údery ostře odsoudilo také teroristické hnutí Hamás, proto němuž Izrael válčí v Pásmu Gazy.
"Armáda Íránské islámské republiky při obraně íránské bezpečnosti a ochraně lidu a íránských zájmů obětovala dva své bojovníky, když odrážela střely zločinného sionistického režimu," uvedl Írán v prohlášení.
Při izraelských úderech na Írán v noci na dnešek zahynuli dva íránští vojáci, uvedla íránská státní agentura IRNA. Příslušníci ozbrojených sil islámské republiky podle ní zahynuli při obraně země.
Izrael v pátek v předvečer svých úderů na vojenské objekty v Íránu zaslal přes prostředníky Teheránu vzkaz, v němž jej varoval, aby na útok nereagoval, sdělily serveru Axios tři informované zdroje. Izraelským motivem bylo podle zdrojů omezit možnost další eskalace konfliktu na Blízkém východě a vzájemných útoků mezi Izraelem a Íránem.
"Izraelci dali Íráncům předem jasně najevo, na co se obecně chystají zaútočit a na co ne," uvedl jeden ze zdrojů.
Dva další zdroje uvedly, že Izraelci varoval, aby Írán na útok nereagoval. Pokud by se však Írán rozhodl k reakci, Izrael upozornil, že podnikne další významnější útok, a to zejména pokud budou zabiti nebo zraněni izraelští civilisté.
Podívejte se na prohlášení izraelské armády k odvetnému útoku na Írán:
The Israel Defense Force has confirmed the start of Offensive Operations against Iran. pic.twitter.com/g5vtzRtVM9
— OSINTdefender (@sentdefender) October 25, 2024
Saúdská Arábie odsoudila noční izraelské útoky na vojenská zařízení v Íránu a varovala před další eskalací bojů v regionu. Informovala o tom agentura AFP.
Izrael v noci na dnešek zasáhl vojenské objekty v Íránu v odvetě za íránský raketový útok ze začátku října. Po úderech Izrael zdůraznil, že při této akci dosáhl svých cílů a varoval Írán, aby nesahal k odvetě. Írán uvedl, že jeho protivzdušná obrana většinu izraelských útoků úspěšně odrazila a způsobené škody jsou pouze "omezeného rozsahu".
Spojené státy vyzvaly Teherán, aby neopětoval útok po úderech, které na vojenské objekty v Íránu provedl v noci na dnešek Izrael. Izraelský úder na Írán se očekával již několik týdnů, předpokládalo se ale, že jej židovský stát provede až po amerických prezidentských volbách 5. listopadu, napsal v této souvislosti zpravodajský web BBC.
Důvod k obavám podle něj v tuto chvíli mají zejména arabští spojenci USA z řad zemí v Perském zálivu, jejichž vlády nedávno Íránu sdělily, že nedopustí, aby bylo jejich území bylo využito k izraelskému útoku na Írán.
"Pokud se Írán znovu rozhodne reagovat, budeme připraveni a bude to mít pro Írán opět důsledky," uvedli v prohlášení vysoce postavení představitelé v administrativě prezidenta Joea Bidena. Doplnili, že si takový scénář nepřejí.
"Tímto by měly skončit přímé údery mezi Izraelem a Íránem," uvádí se dále v prohlášení s tím, že Washington je připraven "vést snahy o ukončení války v Libanonu" a pokusit se dosáhnout příměří v Pásmu Gazy spolu s navrácením rukojmích unesených z Izraele.
Na sobotním útoku na Írán se podle listu The Jerusalem Post podílelo více než sto izraelských letounů.
Over 100 Israeli Aircraft participated in tonight’s Series of Precision-Strikes against Military Targets inside Iran, including F-35 Stealth Strike Fighters, according to the Jerusalem Post. This would be the Largest Attack by Israel against Iran in History.
— OSINTdefender (@sentdefender) October 26, 2024
Hagari řekl, že cíle, na které se Izrael zaměřil, byly zvoleny ze širokého seznamu možných. "Budeme vědět, jak vybrat další cíle, a v případě potřeby je zasáhnout. Je to jasný vzkaz, že kdokoli bude ohrožovat Izrael, zaplatí za to vysokou cenu," nechal se slyšet.
"Írán dvakrát udeřil na Izrael… a zaplatil za to," poznamenal také v narážce na dvojici letošních útoků Íránu.
DPA uvedla, že úder přišel v několika vlnách a po zhruba pěti hodinách izraelská armáda oznámila jeho ukončení. Zaměřil se zejména na íránská zařízení na výrobu raket, protivzdušnou obranu a vojenské základny. Podle zpráv médií bylo terčů útoku kolem 20. Agentura píše, že šlo o první takto rozsáhlý útok na Írán od jeho války s Irákem v 80. letech minulého století.
Teherán v prvních reakcích tvrdí, že útok nesplnil své cíle a způsobil jen omezené škody. Zároveň pohrozil další odvetou.
Írán od 9:00 místního času (7:30 SELČ) obnovuje lety ve svém vzdušném prostoru po izraelském útoku, uvedla agentura Reuters. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari zase podle serveru The Times of Israel (ToI) řekl, že vojenská akce splnila své cíle. Agentura DPA uvedla, že útok na Írán byl největší, kterému tato země čelila od 80. let.
Souhrn událostí:
Snímek agentury Reuters ukazuje íránskou metropoli Teherán po izraelských útocích.
Izraelská armáda po páté hodině ranní oznámila, že ukončila údery na vojenské cíle v Íránu. Její letouny se v pořádku vrátily na základny, zasaženo bylo mimo jiné íránské zařízení na výrobu raket. Íránská média předtím uvedla, že Teheránem a dalšími místy v Íránu otřásla řada explozí. Podle izraelských médií provedl Izrael v noci na dnešek celkem tři vlny útoků.
Podle íránské státní televize zaznělo Teheránem v první vlně útoku nejméně šest výbuchů a aktivní zde byla také protivzdušná obrana. Ve druhé vlně hlásila íránská média čtyři exploze ve východní části metropole, uvedla agentura Reuters. Podle agentury DPA nastala jedna z explozí přímo v centru Teheránu, svědci hovořili o ohlušující ráně.
Proč Izrael přišel s odvetou proti Íránu?
Írán letos 1. října vyslal na Izrael téměř dvě stovky raket v odvetě za zabití šéfa libanonského militantního hnutí Hizballáhu Hasana Nasralláha koncem září izraelskou armádou v Bejrútu a za smrt lídra palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji na konci července v Teheránu, která je připisována rovněž Izraeli. Při útoku na Izrael 1. října zemřel jeden Palestinec na okupovaném Západním břehu, většinu raket odrazila izraelská protivzdušná obrana.
Jednalo se o druhý útok Teheránu z íránského území na Izrael, ten první se odehrál letos v polovině dubna, kdy Írán poslal na Izrael přes tři sta raket a útočných dronů, většinu rovněž zachytila izraelská protivzdušná obrana. Tehdy šlo o odvetu za izraelský úder na konzulát v Damašku, při němž 1. dubna zemřelo sedm důstojníků íránských revolučních gard.
Před zahájením útoku proti cílům v Íránu byly Spojené státy informovány Izraelem, řekl agentuře Reuters americký činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity. Podle něj se ale Washington na izraelské operaci nijak nepodílel.
Podle íránské státní televize zaznělo Teheránem nejméně šest výbuchů a aktivní zde byla také protivzdušná obrana. Íránská polooficiální agentura Fars uvedla, že terčem izraelského vzdušného útoku bylo několik vojenských základen západně a jihozápadně od íránské metropole. Karadž leží na západním předměstí Teheránu.
"Íránský režim a jeho prostředníci v regionu od (loňského) 7. října neúnavně útočí na Izrael - na sedmi frontách - včetně přímých útoků z íránského území," citovala agentura AP z prohlášení izraelské armády. "Stejně jako každá jiná suverénní země na světě má i Stát Izrael právo a povinnost reagovat," dodává prohlášení.
Americké stanice NBC a ABC s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele uvedly, že izraelský útok necílil na íránská jaderná ani ropná zařízení a soustředil se na vojenské cíle.
Izraelská armáda podle agentur Reuters a AP v noci na sobotu uvedla, že provádí "přesné útoky" na vojenské cíle v Íránu. Íránskou metropolí Teheránem a městem Karadž předtím otřásla série výbuchů, uvedla íránská polooficiální média. Také server Axios uvedl, že Izrael zahájil vzdušný útok na Írán. Jde podle něj o odvetu za rozsáhlý íránský útok na Izrael z 1. října.