Vážení čtenáři, dnešní online reportáž končí. Děkujeme za pozornost, kterou jste jí věnovali.
Muže podezřelého z přípravy atentátu ve Francii dnes zadrželi také v Nizozemsku.
V nizozemském přístavu Rotterdam dnes policie na francouzskou žádost zadržela 32letého Francouze podezřelého z přípravy teroristického útoku. Žádost o jeho zadržení vydala Paříž již v pátek, podle listu De Volkskrant je tak pravděpodobné, že případ souvisí se čtvrtečním zadržením Redy Kriketa na pařížském předměstí Argenteuil; i on je podezřelý z přípravy teroristického útoku.
Podle nizozemské prokuratury bude dnes zatčený muž co nejrychleji vydán do Francie. Kromě něj zadržela nizozemská policie ještě další tři osoby.
V sobotu se na účtech sociálních sítí užívaných k šíření propagandy organizace Islámský stát (IS) objevilo video, které vyvolalo obavy politiků o bezpečnost lidí při dnešní pietní akci v centru Bruselu.
Belgický radikál na něm v baště islamistů ve východosyrském městě Rakka hrozí své vlasti novými útoky.
"Nepoučili jste se na příkladu Paříže, neboť nadále bojujete s islámem a muslimy. Proto vám chci říct, že v Bruselu sklízíte, co jste sami zaseli," říká na záznamu ve vlámštině Hicham Chaib. "Tak jako vy bombardujete muslimy svými (stíhačkami) F-16, budeme my bojovat s vašimi lidmi," dodává.
Pravost videa nebylo podle agentury Reuters možné nezávisle ověřit.
Čtyřicetiletého Alžířana podezřelého z výroby falešných dokumentů pro islamisty, který byl v sobotu zadržen na jihu Itálie, vydají italské úřady do Belgie.
Brusel na Djamala Eddineho Oualiho vydal mezinárodní zatykač již v lednu. Podobné falešné dokumenty, které se loni našly při razii v jeho bytě, totiž používali i pařížští atentátníci. Podle italských úřadů Ouali netušil, že po něm policie pátrá.
Podle německého deníku Die Welt policisté v přímé souvislosti s útoky v Bruselu a v Paříži stále pátrají po přinejmenším osmi podezřelých, kteří se zdržují v Evropě či v Sýrii.
Většinou jde prý o francouzské nebo belgické státní příslušníky. Všichni byli podle zdrojů listu v kontaktu buď se strůjcem loňských listopadových atentátů v Paříži Abdelhamidem Abaaoudem nebo s nedávno zadrženým Salahem Abdeslamem.
Video z dnešní narušené pietní akce v centru Bruselu.
#EasterSunday pic.twitter.com/Dh3SBzoBN7
— anna holligan (@annaholligan) March 27, 2016
K dalšímu teroristickému útoku dnes došlo v Pákistánu. Sebevražedný atentátník se odpálil u parku na předměstí Láhauru na severovýchodě země. Zabil desítky lidí a stovky jich zranil.
Belgický premiér Charles Michel vyzývá, aby každý respektoval truchlení ostatních.
#Flash - Charles Michel appelle au respect du deuil de chacun https://t.co/Q6YSUN8EIv pic.twitter.com/HHbb4GTRFK
— Le Soir (@lesoir) March 27, 2016
"Jsem šokován tím, co se stalo. Že tito ničemové narušili místo určené k projevu úcty a smutku. Byli jsme včera varováni, že mohou přijít, a jak vidím, nebylo uděláno nic, co by jim v tom zabránilo," uvedl starosta Bruselu Yvan Mayeur.
"Budu požadovat, aby na to federální vláda nějak zareagovala," dodal Mayeur.
Od naší zpravodajky v Bruselu:
V tuto chvíli už má belgická policie celou situaci v centru města pod kontrolou. I když bylo narušení stovkami příznivců krajní pravice nepříjemné, nedošlo v centru města k potyčkám.
Přesně tomu, aby bylo potřeba nasadit do ulic stovky policistů se přitom chtěla belgická vláda i starosta Bruselu vyhnout, když vyzvala organizátory "pochodu proti strachu", aby svou akci, kterou na dnešní odpoledne plánovali právě na pěší zóně před bruselskou burzou, zrušili.
Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:
Je to poprvé po úterních útocích, kdy se v Belgii "ozvali" neonacisté a protiimigrační nálady. Krajně pravicoví příznivci na pěší zóně před bruselskou burzou skandovali: "Toto je náš domov." Nyní už policie vytlačila už značně menší skupinku protestujících z místa, které v posledních dnech sloužilo k uctění památky obětí teroristických útoků v Bruselu. K těm se přihlásil takzvaný Islámský stát.
Skupina krajně pravicových příznivců narušila vzpomínkový memoriál před bruselskou burzou. Zhruba 300 mužů začala skandovat neonacistická hesla a protiimigrační nadávky. Muži přijeli podle belgických médií vlakem ze severního předměstí Bruselu Vilvoorde. Belgická policie, která musela vědět o tom, že se muži do centra Bruselu blíží, poslala do centra Bruselu posily. Nyní už je na pěší zóně připraveno i vozidlo s vodními děly.
#Flash Des centaines d'hooligans à la Bourse https://t.co/yXYf0aiJWt pic.twitter.com/aRazRrjbft
— Le Soir (@lesoir) March 27, 2016
V Bruselu a okolí uspořádala belgická policie dnes ráno 13 zátahů a domovních prohlídek. Uvedla to belgická prokuratura. Devět lidí policie zadržela, pět z nich bylo ale po výslechu propuštěno.
BREAKING: Authorities hold anti-terror raids in Brussels, 2 other cities; 4 of 9 people remain detained
— The Associated Press (@AP) March 27, 2016
Osm mužů podezřelých z členství v teroristické organizaci Al-Káida usmrtil útok bezpilotních letounů v sobotu v noci na jihu Jemenu.
Za nálety nejspíš stojí Spojené státy, které pokračují v kampani proti radikálům v zemi zmítané občanskou válkou, uvedla agentura Reuters.
Belgické noviny Le Soir informují, že pod dohledem policie se na náměstí sešly stovky lidí, aby v tichosti uctili památku obětí teroristických útoků.
#Flash - Des centaines de personnes rassemblées à la Bourse, la station De Brouckère fermée https://t.co/sMBHL2ySWc pic.twitter.com/JYiWhIyVNs
— Le Soir (@lesoir) March 27, 2016
Na náměstí před bruselskou burzou, kde měl začít "pochod proti strachu", je více novinářů než lidí. I přesto, že byl pochod oficiálně zrušen, do centra města přijely policejní posily, píše naše zvláštní zpravodajka Silvie Housková.
Bruselská prokuratura obvinila dalšího muže z členství v teroristické organizaci, informovala v neděli agentura Belga. Jde o A. Abderrahmana, který byl zadržen v pátek poté, co ho policie postřelila na tramvajové zastávce v bruselské čtvrti Schaarbeek. Obvinění souvisejí s razií proti radikálům ve Francii, kde místní úřady oznámily, že zmařily plány na teroristický útok. Páteční zásah se odehrál v okolí bruselského náměstí Place Meiser. Na místě byli těžce ozbrojení a maskovaní příslušníci bezpečnostních složek i vojenská vozidla. Celá akce souvisela jak s úterními bruselskými atentáty, tak i se čtvrtečním zatčením muže na pařížském severním předměstí Arqenteuil, kterého úřady podezřívají z přípravy teroristického útoku. V jeho bytě se našlo menší množství výbušnin.
Soud ve Spojených arabských emirátech odsoudil na doživotí 11 členů teroristické skupiny, která v zemi plánovala atentáty. Další dva radikálové dostali 15 let, třináct jich bylo odsouzeno na deset let a sedm osob bylo obvinění zproštěno, uvedl deník Khaleej Times. Celkem prokuratura obvinila 41 členů radikální skupiny, která chtěla "ohrozit životy jednotlivců, destabilizovat zemi a vytvořit na jejím území chalífát". Co se stalo se zbývajícími obviněnými, místní média neuvedla. Jak poznamenala agentura AFP, mezinárodní média nemají na podobné procesy přístup. Muži byli rovněž obviněni z držení zbraní a munice. Radikálové podle obžaloby udržovali kontakty s teroristickými skupinami jako je fronta An-Nusra a Islámský stát a finančně je podporovali. Fronta An-Nusra je organizace působící v Sýrii, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida; Islámský stát obsadil rozsáhlá území v Sýrii i v sousedním Iráku.
Lidé v Bruselu chtěli dnes projevit své odhodlání neustupovat teroristům masovou účastí na manifestaci k uctění památky obětí úterních atentátů a v Pochodu proti strachu v centru metropole. Organizátoři ale akce odvolali poté, co je o to požádaly úřady. Ministerstvo vnitra vysvětlilo, že policisté se v současnosti potřebují soustředit na jiné úkoly než na dohled nad demonstracemi. Mnoho lidí se nicméně očekává na náměstí Place de la Bourse, které se od úterý stalo centrem pietních setkání
Koncert francouzského rockera Johnnyho Hallydaye v sobotu večer v Bruselu ukázal odhodlání obyvatel nenechat se zastrašit džihádisty, kteří v metropoli v úterý povraždili bezmála tři desítky lidí a vyhrožují dalšími atentáty. Diváci obsadili všech 12 000 míst sálu Palais 12 a atmosféra se nelišila od podobných vystoupeních. Podle agentury AFP lidé říkali, že nehodlají "kapitulovat před barbarstvím". "Pokud podlehneme panice, nikam to nepovede. Nemám obavy, důvěřuji bezpečnostním složkám a... Johnnymu!" zvolala asi třicetiletá Lindsey s pivem v ruce, která dorazila z města Charleroi, které bylo v poslední době svědkem policejních zátahů proti teroristům.
Informace ze Sýrie: Syrská armáda v neděli dobyla celé město Palmýra a tvrdí, že z něj vyhnala bojovníky organizace Islámský stát. Článek najdete zde.
Hledané osoby po útoku v Bruselu.
Still missing in #Brussels... https://t.co/vMDYjhglga pic.twitter.com/aKixE7bsLD
— Mashable (@mashable) March 26, 2016
Mezi oběťmi úterních atentátů v Bruselu byli i američtí mladí manželé Justin a Stephanie Shultsovi, kteří v belgické metropoli žili od roku 2014 a byli v osudnou chvíli na letišti Zaventen. Oznámil to v sobotu zaměstnanec zabitého manžela a potvrdil jeho bratr. "Dnes jsme se dozvěděli, že zbabělci vzali život mému bratrovi jen několik týdnů po jeho 30. narozeninách," uvedl podle agentury AFP bratr Levi Sutton. Firma na výrobu filtrů Clarcor, pro kterou Justin pracoval, v prohlášení upřesnila, že pár byl na bruselském letišti vyprovodit matku manželky. Americké ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo bez dalšího upřesnění, že při atentátech v belgické metropoli, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát, zahynuli dva američtí občané a další se stále pohřešují.
Kanadské úřady na základě protiteroristického zákona zadržely třiadvacetiletého občana této země Kevina Omara Mohameda. Uvedla to podle agentury Reuters kanadská policie. Zadržení prý s úterními útoky v Bruselu nesouvisí. Podle Mohamedova právního zástupce byl jeho mandant zadržen na základě podezření, že hodlal odjet ze země, aby se věnoval teroristické činnosti. Obviněn však prý kvůli tomu nebyl. Policie v prohlášení uvedla, že muž byl obviněn pouze z nošení skryté zbraně a držení zbraně nebezpečné pro veřejný pořádek. Podle právníka šlo o nůž. Mohamed byl vzat do vazby. Před soudem by měl stanout v úterý.
Bruselské letiště Zaventem, kde se v úterý odehrál teroristický útok, obnoví leteckou osobní dopravu nejdříve po týdnu, tedy v úterý. Oznámilo to podle agentury Reuters vedení letiště. Dosud se počítalo s tím, že by letiště mohlo provoz obnovit v pondělí. Tým inženýrů a techniků na základě podrobného průzkumu sdělil, že nedošlo k narušení samotné statiky budovy letištního terminálu. Bezpečná je podle něj i navazující budova, v níž dochází ke kontrole cestujících a zavazadel.
Italská policie zatkla Alžířana podezřelého z výroby falešných dokumentů pro islámské radikály spojené s nedávnými smrtelnými útoky v Bruselu a Paříži. Informovala o tom italská média. Čtyřicetiletý Alžířan byl zatčen italskou protiteroristickou policií DIGOS v malém městě na jihu země. Podle médií belgické úřady vydaly na muže evropský zatykač kvůli výrobě a obstarávání falešných dokumentů používaných nelegálními migranty. Jeho jméno prý bylo objeveno při razii v jednom z bytů nedaleko Bruselu loni v říjnu spolu s několika dokumenty s fotografiemi některých radikálů zapojených do loňských útoků v Paříži a nedávných útoků v Bruselu.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po teroristických útocích v Bruselu.