Vážení čtenáři,
děkujeme za pozornost, tímto on-line reportáž končíme.
Odepisovaný kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dostihl na čele demokratických primárek radikála Bernieho Sanderse. Přečtěte si, co znamená výsledek superúterý:
Příští kolo nominačního souboje se bude konat 10. března v šesti státech.
Špatný den a noc za sebou mají podle komentátorů vzhledem k výsledkům Bloomberg a Warrenová. Podle pracovníků své kampaně má dnes Bloomberg oznámit, zda bude dále o nominaci usilovat.
Agentury shodně označují superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně.
V celkovém počtu kandidátů nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 320:252.
Bývalý americký viceprezident Joe Biden vede v devíti ze 14 států, v nichž se v úterý rozhodovalo o nominaci opozičních demokratů na úřad hlavy státu.
Překvapení v Texasu:
Biden vede překvapivě i v Texasu, v němž se očekávalo vítězství senátora Bernieho Sanderse. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden tam ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů z kampaně senátorky Amy Klobucharové a bývalého starosty South Bendu Petea Buttigiege.
Michael Bloomberg dal do své kampaně nejvíce peněz ze všech kandidátů v historii. V posledních dnech před superúterým utratil 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun).
Billionaire Mike Bloomberg has now run the most expensive self-funded campaign in history — crossing the $500 million mark in ad spending alone in the days before Super Tuesday. https://t.co/eLzbWlh5bd
— NPR (@NPR) March 3, 2020
Zbývá spočítat klasy v Kalifornii a v Maine.
Joe Biden vyhrál v devíti státech, Bernie Sanders ve třech. Kalifornii pravděpodobně získá Sandres, Maine zase Biden.
Poraženým tohoto superúterý je bývalý starosta New Yorku a podnikatel Michael Bloomberg.
Jaké měl naděje a proč kandidoval, si přečtěte tady:
Koho volí sexuální menšiny? Hlavně Bernieho Sanderse.
More than 40% of lesbian, gay, bisexual and transgender #SuperTuesday voters backed Sen. Sanders, while Sen. Warren came in a distant second, according to an @NBCNews exit poll. https://t.co/9uM60B601L - @NBCOUT
— NBC News (@NBCNews) March 4, 2020
Výsledky superúterý očima zpravodaje Českého rozhlasu:
Střípky #SuperTuesday:
— Jan Kaliba (@JanKaliba) March 4, 2020
📈@JoeBiden vyhral i tam, kde vubec nedelal kampan a kde je malo Afroamericanu (Minnesota, Oklahoma...)
📊@BernieSanders drzi hory a Kalifornii
💵@MikeBloomberg vyhodil miliardy za vyhru v teritoriu Am. Samoa
🤦🏼♀️@ewarren nevyhrala ani svuj Massachusetts
Vítězství Joa Bidena v Texasu predikují i další americká média. Texas je po Kalifornii druhým nejlidnatějším státě v rámci superúterý. Ve hře je tady 228 delegátů.
Tady se můžete podívat na to, jak volili lidé v Texasu:
Texas exit polls by race:
— Political Polls (@PpollingNumbers) March 4, 2020
White (44%):
Sanders 32%
Biden 29%
Latino (31%):
Sanders 45%
Biden 24%
Black (21%):
Biden 60%
Sanders 17%
Asian (2%):
Sanders 57%
Biden 13%
NBC
Kdo jsou favoriti demokratických primárek:
Bernie Sanders
78 let, senátor za stát Vermont
Označuje se za demokratického socialistu. Nabízí ze všech kandidátů nejlevicovější program, chtěl v USA zavést státem garantované všeobecné zdravotní pojištění či zrušení školného na státních univerzitách.
Joe Biden
77 let, bývalý viceprezident USA
Kandidát středového demokratického programu.Tvrdí, že proti Trumpovi by byl "nejvolitelnější" demokrat, protože by získal nezávislé voliče. V podstatě by chtěl pokračovat v politickém programu prezidenta Baracka Obamy.
Ve státě Maine jsou oba kandidáti vyrovnaní.
Podle NBC News má Joe Biden jisté vítězství v Texasu.
BREAKING: Joe Biden wins Texas Democratic Primary, NBC News projects. https://t.co/mWAcq3kBlp pic.twitter.com/LJO6eZjVtJ
— NBC News (@NBCNews) March 4, 2020
Podívejte se na výsledky ve státech, kde jsou hlasy už spočítané:
Joe Biden zvítězil ve státech: Alabama, Arkansas, Massachusetts, Minnesota, Severní Karolína, Oklahoma, Tennessee a Virginie.
Bernie Sanders zvítězil ve státech: Colorado, Utah a Vermont.
Kandidatura Bidena minulý týden zaznamenala vzpruhu v podobě jasného vítězství v primárkách v Jižní Karolíně.
Na podporu jeho boje o demokratickou nominaci do prezidentských voleb navíc vystoupili někdejší starosta města South Bend Pete Buttigieg, senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová a bývalý texaský kongresman Bete O'Rourke, kteří z volebního klání o Bílý dům již odstoupili.
Zatímco Bernie Sanders vítězí v nejlidnatější Kalifornii, na počet delegátů vítězí Joe Biden. Ten vyhrál v osmi státech, Sanders zatím ve třech.
Vítězný demokratický kandidát musí získat aspoň 1991 delegátů. Během superúterý je ve hře 1357 z nich.
Sčítání hlasů pokračuje, tady jsou počty delegátů, které jednotliví kandidáti získali:
Joe Biden: 252
Bernie Sanders: 215
Elizabeth Warren: 15
Michael Bloomberg: 4
Tulsi Gabbard: 1
Sebevědomě se po zveřejnění částečných výsledků vyjadřoval i Sanders.
"Vyhrajeme, protože lidé chápou, že je to naše kampaň, naše hnutí, které má největší šance porazit Trumpa," uvedl senátor. "Nemůžete porazit Trumpa se stejně zastaralou politikou."
Sanders dosud platil za favorita na zisk největšího počtu delegátů ze 14 hlasujících států. Pokud by se mu podařilo vytvořit si před rivaly dostatečný náskok, mohlo by podle řady pozorovatelů úterní hlasování nominační souboj definitivně rozhodnout v jeho prospěch.
Proč uspěl Joe Biden na jihu USA?
Podle Reuters se mu podařilo oslovit velkou část černošských voličů, kteří tvoří významnou část demokratického elektorátu.
"Jsme docela naživu," prohlásil Biden ke zveřejňovaným prozatímním výsledkům během superúterý. "A nenechte se mýlit. Tato kampaň pošle (amerického prezidenta) Donalda Trumpa balit kufry," dodal.
V současné chvíli probíhá napínavý souboj mezi Sandersem a Bidenem v Texasu. V tomto státě se volí 228 delegátů. Zatím je spočítáno něco přes 50 procent hlasů. Jen těsně vede Joe Biden, který ještě před chvílí dotahoval vítězného Sanderse.
Americká stanice CNN připomíná, že v Texasu před čtyřmi roky Sanderse porazila Hillary Clintonová.
Jak volili voliči v Kalifornii podle věku
California Exit Polls By Age:
— Political Polls (@PpollingNumbers) March 4, 2020
18-29:
Sanders 72%
Warren 14%
Biden 5%
Bloomberg 1%
30-44:
Sanders 57%
Warren 21%
Biden 9%
Bloomberg 6%
45-64:
Biden 29%
Sanders 27%
Warren 15%
Bloomberg 14%
65+:
Biden 37%
Sanders 18%
Bloomberg 16%
Warren 10%
CNN
Špatné výsledky pro Bloomberga
S napětím se rovněž očekávaly výsledky miliardáře Michaela Bloomberga, pro nějž bylo superúterý prvním volebním testem.
Podle odhadů však Bloomberg zatím dokázal ovládnout pouze klání na souostroví Americká Samoa, které je nezačleněným územím USA. Podle agentury AP dnes vystoupí s projevem, kde sdělí, zda po dnešních neuspokojivých výsledcích zůstane v boji o prezidentskou nominaci.
Sanders podle očekávání ovládne svůj domovský Vermont a kromě Kalifornie patrně také Colorado a Utah.
Bývalý viceprezident Joe Biden podle zveřejněných částečných výsledků ovládne osm států, zejména na jihu USA.
Biden podle částečných výsledků zvítězí v jižanských státech Virginie, Severní Karolína, Alabama, Oklahoma, Tennessee a Arkansas. Prvenství si podle odhadů zajistí i v Minnesotě na středozápadě USA a také v Massachusetts, kde měla silnou pozici další uchazečka o prezidentskou nominaci, senátorka Elizabeth Warrenová.
V Kalifornii, nejlidnatějším, a tudíž klíčovém státě, podle exit pollů zvítězí Bernie Sanders.
Tím má nakročeno k triumfu v celkem čtyřech státech.
Jak fungují primárky?
Za jednotlivé americké státy získávají kandidáti podle výsledků takzvané delegáty. Vítězný demokratický kandidát musí získat aspoň 1991 delegátů. Na superúterý je ve hře třetina z celkového počtu (konkrétně 1357).
Jak se z úterý stalo superúterý?
Ve stranických primárkách se na rozdíl od prezidentských voleb, kdy se v celých Spojených státech hlasuje v jeden den, volí postupně stát po státě. Od roku 1972 začínají primárky tradičně na přelomu ledna a února v Iowě, pak v New Hampshire a až do pozdního jara proběhnou volby ve všech 50 státech.
Myšlenka sloučit více států do jednoho dne pochází z demokratické kampaně v roce 1980, kdy úřadující prezident Jimmy Carter měl silného vyzyvatele, demokratického senátora Teda Kennedyho. Carterův tým prosadil společné hlasování ve třech státech jihu (Georgia, Alabama, Florida) a předpokládal, že tím rychle zahladí prohru, se kterou předtím automaticky počítal v New Hampshire. Z tohoto miniúterý postupně vzniklo skutečné superúterý.
Před touto volbou dosud vedl senátor Bernie Sanders před bývalým viceprezidentem Joem Bidenem. Třetí byla senátorka Elizabeth Warrenová.
Tentokrát ale do hry vstoupil i bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Jeho hlavním konkurentem je Joe Biden, který stejně jako Bloomberg zastupuje mezi kandidáty středový demokratický program. Zbývající dva senátoři jsou zástupci levicovějšího proudu. Pětici uzavírá kongresmanka Tulsi Gabbardová, té ale průzkumy moc šancí nedávají.
O co v tzv. superúterý jde? Může se rozhodnout, koho demokraté vyšlou do boje o Bílý dům proti Donaldu Trumpovi. Volilo se totiž ve 14 státech najednou.
V prvních čtyřech státech, kde se už hlasovalo, bylo zatím rozděleno necelých pět procent delegátů. Po superúterý to bude takřka 40 procent.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Vítáme vás u on-line reportáže o amerických primárkách Demokratické strany.