Omlouváme se za zneužívání dětí, řekl premiér Austrálie

Reuters Reuters
16. 11. 2009 7:25
Austrálie se omluvila sirotkům, kteří byli vystěhováni z Británie
Kevin Rudd po projevu s jedním z bývalých sirotků vystěhovaných do Austrálie
Kevin Rudd po projevu s jedním z bývalých sirotků vystěhovaných do Austrálie | Foto: Reuters

Canberra - Před rokem se australský premiér Kevin Rudd omluvil původním obyvatelům Austrálie za příkoří, která museli snášet při nucené asimilaci.

V pondělí se omlouval podruhé: tentokrát tisícům dětí, které byly do Austrálie přivezeny z Velké Británie se slibem lepšího života, aby pak prožily leta zneužívání.

Asi 7 000 dětí, většinou sirotků nebo z chudých rodin, bylo do Austrálie posláno z Británie mezi lety 1930 a 1970. Celkově jich Británie vyexpedovala desetitisíce.

"Ohlížíme se zpět a s hanbou zjišťujeme, jak mnoho z vás muselo strádat zimou a hladem a nemělo se kam schovat a koho požádat o pomoc," řekl Rudd v projevu před tisícovkou bývalých sirotků.

"Ohlížíme se zpátky s hanbou a vidíme, jak ti, kteří měli moc, zneužili ty, kteří neměli nic," dodal.

Britský vládní program sliboval chudým dětem po vystěhování do dalších zemí britského impéria, zejména do Kanady a Austrálie, lepší život.

Jak ale zdokumentovala nadace Child Migrants Trust, řada z nich se dočkala zneužívání nebo musela otrocky pracovat na farmách.

Při odjezdu z Británie jim navíc úředníci často lhali a tvrdili jim, že jejich rodiče zemřeli.

Ruddovu proslovu v australském parlamentu naslouchal i senátor Andrew Murray, který byl sám, když mu byly čtyři roky, vystěhován z Británie do Zimbabwe.

Rudd v projevu řekl, že doufá, že omlouva pomůže zhojit některé rány z minulosti. Konkrétního - například finančního - odškodnění se ale bývalí sirotci nedočkají.

Sirotkům se bude omlouvat i Velká Británie. Úřad premiéra Gordona Browna oznámil, že k tomu dojde v příštím roce.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy