Je normální, že se něco zpacká, přiznal Zuckerberg. Facebook umožnil zneužití dat většiny uživatelů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2018 14:43
Facebook dosud umožňoval vyhledávat lidi podle e-mailu nebo telefonu, což mohli zneužít takzvaní sběrači dat. Tato funkce je od středy zablokována.
Zakladatel a výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel a výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg. | Foto: Reuters

San Francisco - "Když budujete něco tak bezprecedentního, jako je Facebook, stane se vám, že některé věci zpackáte," komentuje Mark Zuckerberg rozsáhlý skandál své technologické firmy.

Správci největší sociální sítě na světě na svém blogu ve středu zveřejnili, že identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů Facebooku se mohly dostat do nepovolaných rukou. Doposud totiž síť umožňovala vyhledávat lidi podle e-mailu nebo telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována.

"Až do dneška lidé mohli zadat telefonní číslo nebo e-mail jiné osoby do vyhledávače Facebooku, což jim pomohlo je najít. Bylo to velmi praktické při hledání přátel v jazycích, ve kterých je komplikované vypsat celé jméno, nebo v případech, kdy lidé mají stejná jména," napsal ve středu na blogu technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.

Obrovský skandál kolem sběru dat ze soukromých facebookových účtů ale otřásá samotnou strukturou společnosti. Objevují se zprávy o možnosti, že by měly padat hlavy. A to včetně přímo samotného šéfa a zakladatele Facebooku.

Mark Zuckerberg je výkonným ředitelem Facebooku a zároveň předsedá představenstvu společnosti. Nicméně spekulace o tom, že by snad jeho postavení bylo v ohrožení, podle britské stanice BBC popírá. 

Navíc by Zuckerberg mohl skončit jedině tak, že by sám odstoupil.

Důležité je, že se poučíme ze svých chyb

O tom, že by to Zuckerberg měl udělat, se mluví i mezi investory do sociální sítě. Už minulý týden ho k tomu vyzval Scott Stringer, jehož newyorská firma vlastní zhruba miliardový podíl ve společnosti.

"Pohybují se v nezmapovaných vodách a nechovají se tak, aby se lidé na Facebooku cítili dobře a bezpečně ohledně svých dat," řekl americké stanici CNBC. Podle něj by se firma měla nyní zaměřit na to, aby si napravila svou reputaci, což půjde nejlépe bez Zuckerberga.

Zakladatel největší sociální sítě světa si to ale zatím nemyslí. Příští týden se ve Washingtonu hodlá sám postavit před Kongres, aby objasnil aféru zneužití osobních údajů uživatelů Facebooku britskou konzultační firmou Cambridge Analytica.

Následovat budou krušné měsíce. Společnost Facebook a její zacházení s informacemi bude vyšetřovat například Federální obchodní komise (FTC). Pokud se ukáže, že firma nesplnila své povinnosti v otázce ochrany dat, hrozí jí velmi vysoká pokuta.

Zuckerberg se k tomu zatím staví optimisticky. "Myslím, že by lidé měli od nás očekávat zodpovědnost hlavně za to, že se poučíme ze svých chyb," prohlásil.

Dostupné informace pro všechny

Funkci vyhledávat uživatele pomocí e-mailových adres a telefonních čísel Facebook zablokoval ve středu. Sběrači dat ale měli do té doby volný přístup ke jménům lidí a dalším osobním informacím, jako jsou místo bydliště či zaměstnání.

Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl. Odstavená funkce byla v základním nastavení každého účtu povolená, její vypnutí ale bylo možné v uživatelském nastavení.

"Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů Facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl technologický ředitel podniku Schroepfer.

Nyní zablokovaná funkce byla součástí aplikace Search and Account Recovery, která umožňuje obnovit facebookový účet. Schroepfer poznamenal, že společnost nyní pracuje na změnách v postupu obnovování účtů, aby se snížilo riziko neautorizovaného sběru dat.

Jména, telefonní čísla a e-mailové adresy považují bezpečnostní experti za základ pro krádeže identit a další nekalou internetovou aktivitu. Získání dat z Facebooku umožnilo propojit dříve získané syrové údaje se skutečnými lidmi, a tak vytvořit jejich reálné profily.

Kontrola Messengeru

Kromě toho se Facebook přiznal ještě k další věci: kontroluje obsah veškeré konverzace, kterou jeho uživatelé vedou přes aplikaci Messenger. Čte zprávy a prohlíží fotografie a odkazy, které si mezi sebou lidé posílají, informovala ve středu agentura Bloomberg.

V případě, že by obsah soukromé konverzace porušoval stanovy společnosti, se zpráva smaže. Mark Zuckerberg něco takového naznačil v rozhovoru pro americký server Vox tento týden, když řekl, že Facebook tímto způsobem odhalil uživatele, kteří si posílali obsah týkající se etnických čistek v Barmě.

Facebook tak automaticky skenuje veškerý obsah chatu stejně jako cokoliv, co uživatelé na sociálních sítích sdílejí. Zároveň tímto způsobem kontroluje šíření virů, zjistila agentura Bloomberg.

Facebook je pod palbou otázek týkajících se zabezpečení soukromých dat o jeho uživatelích od skandálu týkajícího se společnosti Cambridge Analytica, která nepatřičným způsobem získala údaje o až 87 milionech uživatelů, z nichž 71 milionů bylo z USA.

Od pondělí 9. dubna budou v News Feedu Facebooku, kde jsou pro uživatele sdruženy příspěvky, komentáře či zpravodajství, zveřejňovány odkazy, takže lidé budou moci zjistit, k čemu přes tuto aplikaci přistupují a jaké informace s ní sdílejí.

Video: Co všechno o vás Facebook ví? Zkontrolujte si svoje osobní data v archivu sociální sítě

Co všechno o vás Facebook ví? Zkontrolujte si svoje osobní data v archivu sociální sítě. | Video: Jan Hrušovský, Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy