Je normální, že se něco zpacká, přiznal Zuckerberg. Facebook umožnil zneužití dat většiny uživatelů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2018 14:43
Facebook dosud umožňoval vyhledávat lidi podle e-mailu nebo telefonu, což mohli zneužít takzvaní sběrači dat. Tato funkce je od středy zablokována.
Zakladatel a výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel a výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg. | Foto: Reuters

San Francisco - "Když budujete něco tak bezprecedentního, jako je Facebook, stane se vám, že některé věci zpackáte," komentuje Mark Zuckerberg rozsáhlý skandál své technologické firmy.

Správci největší sociální sítě na světě na svém blogu ve středu zveřejnili, že identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů Facebooku se mohly dostat do nepovolaných rukou. Doposud totiž síť umožňovala vyhledávat lidi podle e-mailu nebo telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována.

"Až do dneška lidé mohli zadat telefonní číslo nebo e-mail jiné osoby do vyhledávače Facebooku, což jim pomohlo je najít. Bylo to velmi praktické při hledání přátel v jazycích, ve kterých je komplikované vypsat celé jméno, nebo v případech, kdy lidé mají stejná jména," napsal ve středu na blogu technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.

Obrovský skandál kolem sběru dat ze soukromých facebookových účtů ale otřásá samotnou strukturou společnosti. Objevují se zprávy o možnosti, že by měly padat hlavy. A to včetně přímo samotného šéfa a zakladatele Facebooku.

Mark Zuckerberg je výkonným ředitelem Facebooku a zároveň předsedá představenstvu společnosti. Nicméně spekulace o tom, že by snad jeho postavení bylo v ohrožení, podle britské stanice BBC popírá. 

Navíc by Zuckerberg mohl skončit jedině tak, že by sám odstoupil.

Důležité je, že se poučíme ze svých chyb

O tom, že by to Zuckerberg měl udělat, se mluví i mezi investory do sociální sítě. Už minulý týden ho k tomu vyzval Scott Stringer, jehož newyorská firma vlastní zhruba miliardový podíl ve společnosti.

"Pohybují se v nezmapovaných vodách a nechovají se tak, aby se lidé na Facebooku cítili dobře a bezpečně ohledně svých dat," řekl americké stanici CNBC. Podle něj by se firma měla nyní zaměřit na to, aby si napravila svou reputaci, což půjde nejlépe bez Zuckerberga.

Zakladatel největší sociální sítě světa si to ale zatím nemyslí. Příští týden se ve Washingtonu hodlá sám postavit před Kongres, aby objasnil aféru zneužití osobních údajů uživatelů Facebooku britskou konzultační firmou Cambridge Analytica.

Následovat budou krušné měsíce. Společnost Facebook a její zacházení s informacemi bude vyšetřovat například Federální obchodní komise (FTC). Pokud se ukáže, že firma nesplnila své povinnosti v otázce ochrany dat, hrozí jí velmi vysoká pokuta.

Zuckerberg se k tomu zatím staví optimisticky. "Myslím, že by lidé měli od nás očekávat zodpovědnost hlavně za to, že se poučíme ze svých chyb," prohlásil.

Dostupné informace pro všechny

Funkci vyhledávat uživatele pomocí e-mailových adres a telefonních čísel Facebook zablokoval ve středu. Sběrači dat ale měli do té doby volný přístup ke jménům lidí a dalším osobním informacím, jako jsou místo bydliště či zaměstnání.

Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl. Odstavená funkce byla v základním nastavení každého účtu povolená, její vypnutí ale bylo možné v uživatelském nastavení.

"Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů Facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl technologický ředitel podniku Schroepfer.

Nyní zablokovaná funkce byla součástí aplikace Search and Account Recovery, která umožňuje obnovit facebookový účet. Schroepfer poznamenal, že společnost nyní pracuje na změnách v postupu obnovování účtů, aby se snížilo riziko neautorizovaného sběru dat.

Jména, telefonní čísla a e-mailové adresy považují bezpečnostní experti za základ pro krádeže identit a další nekalou internetovou aktivitu. Získání dat z Facebooku umožnilo propojit dříve získané syrové údaje se skutečnými lidmi, a tak vytvořit jejich reálné profily.

Kontrola Messengeru

Kromě toho se Facebook přiznal ještě k další věci: kontroluje obsah veškeré konverzace, kterou jeho uživatelé vedou přes aplikaci Messenger. Čte zprávy a prohlíží fotografie a odkazy, které si mezi sebou lidé posílají, informovala ve středu agentura Bloomberg.

V případě, že by obsah soukromé konverzace porušoval stanovy společnosti, se zpráva smaže. Mark Zuckerberg něco takového naznačil v rozhovoru pro americký server Vox tento týden, když řekl, že Facebook tímto způsobem odhalil uživatele, kteří si posílali obsah týkající se etnických čistek v Barmě.

Facebook tak automaticky skenuje veškerý obsah chatu stejně jako cokoliv, co uživatelé na sociálních sítích sdílejí. Zároveň tímto způsobem kontroluje šíření virů, zjistila agentura Bloomberg.

Facebook je pod palbou otázek týkajících se zabezpečení soukromých dat o jeho uživatelích od skandálu týkajícího se společnosti Cambridge Analytica, která nepatřičným způsobem získala údaje o až 87 milionech uživatelů, z nichž 71 milionů bylo z USA.

Od pondělí 9. dubna budou v News Feedu Facebooku, kde jsou pro uživatele sdruženy příspěvky, komentáře či zpravodajství, zveřejňovány odkazy, takže lidé budou moci zjistit, k čemu přes tuto aplikaci přistupují a jaké informace s ní sdílejí.

Video: Co všechno o vás Facebook ví? Zkontrolujte si svoje osobní data v archivu sociální sítě

Co všechno o vás Facebook ví? Zkontrolujte si svoje osobní data v archivu sociální sítě. | Video: Jan Hrušovský, Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 36 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy