Olympiáda v Pekingu bude možná bez Francie

Roman Staněk, Martin Novák
22. 3. 2007 0:00
Paříž - Kvůli krizi v Dárfúru chce kandidát na francouzského prezidenta Francois Bayrou bojkotovat olympiádu v Pekingu. Uvnitř: ANKETA.
je kandidátem centristů. Jeho vysoká podpora v průzkumech veřejného mínění je překvapením.
je kandidátem centristů. Jeho vysoká podpora v průzkumech veřejného mínění je překvapením. | Foto: Reuters

Podle Bayroua je to totiž jediný způsob, jak přinutit čínskou vládu, aby pomohla skoncovat s násilím v súdánské provincii Dárfúr.

"Není nic snažšího, než zastavit tuto tragédii, tuto genocidu," prohlásil kandidát středu, který v předvolebních preferencích dýchá na záda socialistce Ségolene Royalové a konzervativci Nicolasi Sarkozymu.

Bayrou není outsiderem

Postoupí-li 22.dubna do druhého kola, má v něm velkou šanci Sarkozyho nebo Royalovou porazit.

Pokud by se to stalo, je možné očekávat velkou diplomatickou krizi mezi Paříží a Pekingem. Sarkozy a Royalová jsou naopak pro dobré vztahy s Čínou, Royalová tam na konci loňského roku byla na návštěvě.

"Jestli tohle drama neskončí, Francie by se neměla olympijských her účastnit," prohlásil v úterý večer na mítinku Bayrou, který Dárfúr navštívil soukromě v roce 2005.

Vrací se éra olympijských bojkotů ?

Fenomén bojkotu olympijských her z politických důvodů zažil svět naposledy v osmdesátých letech minulého století. Výpravy USA a dalších západních zemí nejely na hry do Moskvy v roce 1980 na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu.

O čtyři roky později "na oplátku" nepřijely na olympiádu do Los Angeles výpravy komunistických zemí, které byly součástí sovětského tábora (s výjimkou Rumunska).

Hry v jihokorejském Soulu v roce 1988 zase ignorovala z politických důvodů Severní Korea.

A proč Bayrou nyní hrozí Číňanům?

Ti jsou totiž největším súdánským obchodním partnerem a režim prezidenta Omara Bašíra - na Západě obviňovaný z masivního porušování lidských práv - má jejich podporu.

Čínské naftařské společnosti podepsaly výhodné kontrakty na těžbu súdánské ropy.

Sudánská vláda je podezřelá, že podporuje bojovníky, kteří v provincii Dárfúr terorizují civilisty. Od začátku konfliktu v roce 2003 zahynulo už 200 tisíc lidí a asi 2,5 milionu muselo opustit své domovy.

Brutální etnické čistky v Dárfúru zatím svět nebyl schopen zastavit.
Brutální etnické čistky v Dárfúru zatím svět nebyl schopen zastavit. | Foto: Reuters

Hovoří se dokonce o genocidě, ale Čína jakoukoliv kritiku odmítá. Tvrdí, že rozvojem ekonomických vztahů africkým zemím naopak pomáhá.

K bojkotu OH v Pekingu vyzývají také aktivisté, zabývající se lidskými právy. Podle nich se olympijská myšlenka neslučuje s praktikami čínského totalitního režimu a celá akce pomůže pekingským vůdcům v utužení diktátorské moci.

 

Právě se děje

Další zprávy