Mezi klíčové body Olmertovy nabídky patří propuštění "většího počtu" palestinských vězňů držených v Izraeli, včetně těch, kteří si odpykávají dlouholeté tresty. Výměnou za to požaduje izraelský premiér propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho zajali Palestinci koncem června.
Podle Olmerta stojí Palestinci na "historické křižovatce" a měli by si vybrat, zda půjdou dále cestou násilí, nebo míru.
Projev předsedy izraelské vlády přichází jen několik dní před tím, než se setká s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou.
Podle izraelského rozhlasu chce Riceová uspořádat třístranný summit během svého pobytu v Jordánsku, kam přijíždí spolu s americkým prezidentem Georgem Bushem ve středu.
Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát oznámil, že Palestinci jsou připraveni vyjednávat o konečné mírové dohodě.
"Věřím, že pan Olmert ví, že má partnera (pro vyjednávání), a tím je prezident Abbás," řekl Irikát.
Olmert: nabízím kroky prospěšné budoucímu palestinskému státu
Izraelský premiér zároveň nabídl Palestincům řadu konkrétních opatření, která by jim měla dopomoci k dosažení nezávislého státu v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.
Olmert mluvil také o odblokování zmrazených palestinských peněžních fondů i stažení Izraele z velké části palestinského území, výměnou za mír.
Mírový dialog s Palestinci ovšem podmínil požadavkem, že nová palestinská vláda uzná právo Izraele na existenci i dosavadní
uzavřené dohody.
"Přistoupíme na odchod z velké části (okupovaného) území a na vyklizení osad, které jsme tam vybudovali," dodal izraelský premiér. "Budeme připraveni to udělat výměnou za skutečný mír."
Křehké příměří v Gaze stále platí
Právě únos Gilada Šalita vyprovokoval rozsáhlou izraelskou ofenzivu v pásmu Gazy. Izrael dosud veřejně odmítal požadavky palestinských radikálů na propuštění palestinských vězňů výměnou za Šalita. V posledních dnech se ale objevily náznaky pokroku směrem k dohodě obou stran.
Během posledních čtyř měsíců zemřelo v Gaze více než 300 Palestinců, včetně civilistů. Za hranicemi zemřelo kvůli ostřelování palestinskými raketami pět občanů Izraele.
Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás se dohodli na příměří v pásmu Gazy, které vstoupilo v platnost v neděli ráno, a v jednání povzbudili naději na další dohody.
Palestinské ozbrojené skupiny ale varovaly, že příměří může zkolabovat. A to pokud Izrael nezastaví své operace na Západním břehu Jordánu. Jen v pondělí během jedné z nich u města Džanín přišla o život žena, která se snažila pomoci zraněnému ozbrojenci. Izraelská armáda tvrdí, že chtěla sebrat jeho zbraň.
Chce se Izrael vrátit k jednacímu stolu?
Olmertovo dnešní vyjádření je podle agentury AP projevem snahy Izraele přimět Palestince k návratu k jednacímu stolu prostřednictvím slibů okamžitého zlepšení jejich životních podmínek.
"Nemůžeme změnit minulost a nebudeme schopni oživit oběti na obou stranách hranic," řekl Olmert. "Všechno, co je v našich rukách a co můžeme dnes udělat, je zabránit dalším tragédiím."