Ohrožená mohou být v Londýně i olympijská hřiště

Tereza Šídlová
9. 8. 2011 19:25
Velvyslanec Žantovský v rozhovoru říká, že se jeho ambasáda ocitla nedaleko bojů
Následky nepokojů.
Následky nepokojů. | Foto: Reuters

Praha - Nepokoje v Londýně přicházejí rok před očekávaným zahájením olympijských her v britské metropoli.

Jedna ze světových metropolí teď při zvládnutí nepokojů musí zároveň přesvědčit svět, že v létě 2012 poskytne sportovní slavnosti bezpečné kulisy.

"Už několik pozorovatelů poukázalo na to, že olympijská sportoviště mají blíž k nejchudším londýnským čtvrtím, což může být potenciálně komplikace," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Londýnské bouře zatím nezasáhly nikoho z českých občanů, ani nepoškodily český majetek. Nejblíže nepokojům se ocitla budova českého velvyslanectví v luxusní čtvrti Notting Hill, jejíž severní část vzali mladí londýnští vandalové také útokem. Ambasáda však leží na jejím opačném, zatím bezpečném konci.

Aktuálně.cz: Dotkly se londýnské nepokoje někoho z českých občanů?
Michael Žantovský: V době mé dovolené to sleduje konzulární oddělení. Nemáme zprávy o žádném českém občanovi, který by, ať už jako účastník, nebo jako oběť, byl součástí těchto událostí.

Jsou české budovy v Londýně mimo nebezpečí?
Určité nepokoje byly hlášeny ve čtvrti Notting Hill, na jejímž jihovýchodním okraji je česká ambasáda. Nepokoje byly v severní části čtvrti, takže se nás to přímo zatím nedotýká. Co se týče budovy rezidence, tam nejbližší nepokoje byly tři kilometry daleko. Není to bezprostřední.

Co je důvodem těchto nepokojů? Mohou být výsledkem sociální situace lidí v chudších čtvrtích?
Nepokoje v londýnských čtvrtích proběhly i v roce 1981 a 1985, větší nepokoje se čas od času odehrály i v jiných anglických městech. Zatím je předčasné soudit, jestli je to dílo skupin vandalů a v některých případech i zločineckých skupin, nebo jestli je to výraz nějaké širší společenské nálady.

Za rok pořádá Londýn olympijské hry. Mohou nějak vážně poškodit nepokoje chystané hry, důvěru v Londýn jako pořadatelského města?
Londýn je v tomto smyslu město rozporů. Je to jedno z nejbohatších měst na světě a stejně tak je pravda, že některé čtvrti Londýna jsou chudé, a to už několik století. To samozřejmě čas od času vyvolává různá napětí. Co se týče olympijských her, už několik pozorovatelů poukázalo na to, že olympijská sportoviště mají blíž k nejchudším londýnským čtvrtím, což může potenciálně být komplikace.

Michael Žantovský.
Michael Žantovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Mohou být chystaná sportoviště poškozena při těchto nepokojích?
Ne, jednak si myslím, že jsou hodně dobře zabezpečená. A také tam zatím nejsou lidé, obchody ani infrastruktura, která by k nějakému vandalství sváděla.

Nabízí se paralela s Paříží, kde před čtyřmi lety "hořela" předměstí. Vidíte podobnost v těchto dvou případech?
Nepokoje probíhají ve velkém 48 hodin, bylo by předčasné a nezodpovědné zatím dělat dalekosáhlé soudy, do jaké míry to souvisí s menšinami, sociální situací a tak dále. Je to závažná událost, to nepopírám, ale nemám křišťálovou kouli, abych řekl, čím je to způsobeno.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy