Stát dá 100 milionů na vylepšení ambasády v Londýně

Tereza Šídlová
28. 3. 2011 5:30
V roce 2012 tu budou letní olympijské hry a diplomacie tvrdí, že velvyslanectví je zastaralé

Praha - Česká diplomacie se chystá investovat částku bezmála sto miliónů korun do renovace budovy českého velvyslanectví v Londýně.

Jde o součást příprav na letní olympijské hry, které se budou v hlavním městě Velké Británie konat v roce 2012.

Sanace dlouhodobě zanedbané budovy, jak se akce oficiálně nazývá, vyjde na 98 milionů korun a má ji připravit na společenské akce během her letní olympiády. Zprovoznit se má například nefunkční kinosál budovy sídlící na exkluzivní londýnské adrese.

Mimochodem, plánovaná částka převyšuje odhadovanou úsporu z nedávného zrušení pěti českých ambasád.

Příběh z New Yorku

  • Když se v roce 2000 chystala záchrana České národní budovy v New Yorku, počítalo ministerstvo zahraničí, tehdy vedené Janem Kavanem, s rozpočtem 235 milionů korun.
  • Konečný účet se ale nakonec zastavil až na čtyřnásobku plánované sumy. A na otevření budovy čekali krajané a zájemci o českou kulturu o čtyři roky déle, než se původně plánovalo.
  • Investiční blamáž české diplomacie, která padala postupně na všechny ministry od zmíněného Kavana až ke Karlu Schwarzenbergovi, v roce 2010 zkoumal i Nejvyšší kontrolní úřad.
  • „Nedostatkem při rekonstrukci České národní budovy byla skutečnost, že část projektové dokumentace (zejména pro třetí etapu prací) byla vypracována bez ohledu na stavební a technické normy a předpisy platné v USA," popsali nástrahy státních investic v zahraničí auditoři z NKÚ.
  • Průtahy a prodražení podle kontroly způsobila také "absence jednoznačné představy ministerstva o konečné podobě rekonstruovaného objektu".
  • Český dům je více než sto let starý objekt situovaný v části Upper East Side na Manhattanu. V minulosti byl centrem československého krajanského života, jde o jednu z posledních dochovaných českých staveb v New Yorku. Krajané budovu odprodali českému státu za symbolickou jednu korunu - pod podmínkou rekonstrukce.

Letos se v Londýně proinvestuje polovina celkové částky. „Teď se rozhoduje o investici a plánech, jak asanovat budovu, aby nám nespadla na hlavu," sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

V souvislosti se správou majetku v cizině ministerstvo zahraničí v minulosti nezískalo zrovna pověst dobrého hospodáře. Jedním z odstrašujících příkladů je rekonstrukce České národní budovy v New Yorku, která se nakonec prodražila skoro čtyřikrát.

Oprášit společenské prostory

Ministerstvo zahraničí na dotaz Aktuálně.cz uvedlo strohý seznam technických prací, které ambasádu za sto milionů ze státního rozpočtu čekají.

"Projektová dokumentace obsahuje výměnu všech instalací v budově (např. voda, kanalizace, topení), v návaznosti na výměnu instalací nové provedení koupelen a kuchyní, výměnu výplní otvorů v obvodové konstrukci a úpravy prostor konzulárního oddělení a prostor Českého centra," sdělil mluvčí diplomatického ústředí Vít Kolář.

Podle něj budova v současnosti není plně provozuschopná, parametry neodpovídají standardům zastupitelského úřadu a není schopná plnit reprezentativní funkci. Rekonstrukce by měla skončit příští rok - tedy v době konání olympiády.

Rekonstrukce kinosálu

O něco konkrétněji mluví o stamiliónové akci velvyslanec ve Velké Británi Michael Žantovský.

„Je potřeba oprášit společenské místnosti, kde dnes pořádáme recepce, a spojit je s prostory v suterénu," řekl Aktuálně.cz. 

Budova v Londýně je podle Žantovského dlouhodobě zanedbaná. Většina prací při "sanaci" by měla být hotova ještě letos, kdy bude rekonstruován například kinosál, který je nefunkční už deset let.

Diplomaté mluví o letních olympijských hrách na evropské půdě jako o jedinečné příležitosti, kdy do Londýna bude upřená pozornost celého světa. Chystají se pořádat koncerty, výstavy a další společenské akce.

Memento New Yorku

Zmiňovaná rekonstrukce České národní budovy v New Yorku původně počítala zhruba s dvojnásobnou sumou, než která má "zachránit" londýnské sídlo.

Původně měla stát 235 milionů, konečný účet se zastavil na astronomických 815 milionech.

Ministerstvo se neobává toho, že by při této rekonstrukci hrozila blamáž jako v New Yorku.

Velvyslancem ve Velké Británii je bývalý politik Michael Žantovský
Velvyslancem ve Velké Británii je bývalý politik Michael Žantovský | Foto: Ludvík Hradilek

"Nelze porovnávat výjimečnou a nezaměnitelnou komplexní rekonstrukci a výstavbu České národní budovy v New Yorku s jinými objekty ve vlastnictví České republiky, ministerstvo se snaží zpřesňovat vlastní přípravu a minimalizovat budoucí změny při realizaci," uvedl mluvčí Kolář.

Zároveň ale nevylučuje, že i londýnskou rekonstrukci mohou potkat stejné problémy jako v New Yorku.

"Pokud od zpracování projektu uplyne k vlastní realizaci delší časový úsek, například šest měsíců a více, je možné, že bude nutné řešit další vzniklé poruchy, havarijní stavy či upravovat částečně koncepci rekonstrukce dle aktuálních potřeb," dodal mluvčí.

Ve stylu brutalismu

Budova ambasády v Londýně sídlí na velmi reprezentativním místě - na rohu exkluzivních londýnských čtvrtí Notting Hill a Kensington.

Architekti Jan Šrámek a jeho spolupracovníci Jan Bočan a Karel Štěpánský za sídlo, které bylo navrženo ve stylu brutalismu ovlivněném americkou a japonskou architekturou a dostavěno v roce 1970, získali Cenu Královského institutu britských architektů, známou pod zkratkou RIBA.

 

Právě se děje

Další zprávy