Británie se bojí tmy. Sever Anglie hlásí další boje

Zahraničí Zahraničí
9. 8. 2011 23:23
V Londýně se zatím daří udržet klid, střety hlásí Manchester a Birmingham
Foto: Reuters

Londýn - Devětadvacetiletý Mark Duggan, jehož smrt vedla k rozsáhlým nepokojům v Londýně, při střetu s policií minulý čtvrtek nevystřelil. Podle závěrů nezávislé komise byla na místě činu také nalezena zbraň, která nepatřila policii. Zatímco v Londýně je v úterý večer zatím klid, první střety jsou opět hlášeny z Manchesteru, Birminghamu a okolních měst na severu Anglie.

V Salfordu na předměstí Manchesteru se násilníci v úterý navečer vloupali do několika obchodů, zapálili několik aut a založili požár v jedné budově. V Salfordu také napadli kameramana BBC a novináře z další televize ITN. Stejně tak skupina mladých výtržníků zaútočila na vůz rozhlasu BBC.

Policie vyzývá občany, aby se vyhýbali středu Manchesteru, kde byl zapálen obchod s oděvy Miss Selfridge. Asi stočlenný gang pak pronikl i do nákupního střediska Arndale a loupil rovněž v obchodech s oblečením a s botami, než na místo dorazila policie.

V centru města několik stovek násilníků nadále bojuje s policií a rozbilo řadu výloh. Zatčeno bylo zatím sedm lidí.

Několik obchodů rozbili výtržníci ve West Bromwich u Birminghamu, kde také zapálili dvě auta. V samotném Birminghamu další gangy napadly několik obchodů, zapálily pár automobilů a pokračují ve střetech s policií.

Nepokoje si vyžádaly už i první oběť. Agentura Reuters informovala, že v nemocnici zemřel šestadvacetiletý muž, jenž byl v noci postřelen v autě v londýnské čtvrti Croydon.

Vláda slíbila, že udělá cokoliv, aby pořádek v ulicích obnovila. Britský premiér David Cameron ohlásil, že jen v Londýně bude v úterý večer a v noci nasazeno 16 tisíc policistů, tedy třikrát víc než dosud.

Pro srovnání: je to jen o 5000 policistů více, než poslala česká vláda v roce 2000 v Praze, kdy se tu konalo zasedání MMF.

"Potřebujeme daleko robustnější policejní akci," vysvětlil Cameron. "Všechny prázdniny a dovolené v policii byly zrušeny, došlo k zatčení 450 lidí a další budou následovat."

Nakonec ale přijal měkčí opatření, než spekulovala média. Neposlal do ulic armádu, ministryně vnitra Theresa Mayová prozatím vyloučila nasazení vodních děl.

Rabují i tlupy dětí

V Londýně vládla v minulých dnech anarchie a policie byla - navzdory posilám ze všech koutů země - vůči gangům násilníků bezmocná.

Nepokoje se ke všemu rozšířily i do dalších měst - Birminghamu, Liverpoolu, Leedsu a Nottinghamu. Pokusy o nápodobu hlásí i policie z Oxfordu a Readingu.

Nepokoje na titulních stranách britských médií:

Napilno měli i hasiči. Jen v Londýně zaznamenali operátoři tísňových linek během poslední noci 2000 telefonátů, tedy patnáctkrát více, než je běžný průměr. Ve čtvrti Croydon se musí zdemolovat několik nejhůře poškozených domů.

"Mám vzkaz pro ty, kteří za to zodpovídají: Pocítíte sílu zákona. Jste-li dostatečně staří, abyste páchali tyto zločiny, jste také dostatečně staří, abyste čelili trestu," prohlásil Cameron.

Výtržníky jsou hlavně mladiství. V některých čtvrtích dokonce ničí a rabují tlupy deseti- až dvanáctiletých dětí. "Neničíte jen životy ostatních a své komunity, ale můžete zničit i život sami sobě," varoval je ministerský předseda.

Ve čtvrtek se kvůli nepokojům mimořádně sejde parlament. Britský fotbalový svaz kvůli násilnostem zrušil středeční přípravné reprezentační utkání mezi Británií a Holandskem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy