Sofia - Chtěly bychom zapomenout na to, co jsme si vytrpěly během osmi let věznění. A odpustit těm, co nás trýznili.
Na vůbec první tiskové konferenci po návratu do vlasti to dnes řekly dvě z celkem pěti zdravotních sestřiček, které libyjský režim nejprve odsoudil k trestu smrti za údajné nakažení dětí virem HIV a včera propustil na svobodu po zaplacení odstupného ve výši zhruba 450 milionů dolarů.
"Vždy je nutno odpouštět, protože odpuštění přináší satisfakci," řekla novinářům Kristina Valčevová. "Já bych jim odpustila. Oni nejsou tou prvotní příčinou," dodala Valčevová na adresu ostrahy věznice, která bulharské zajatkyně mučila.
Chceme svědčit
"A jestli budeme chtít finanční náhradu za naše újmy? Nevím, na to je příliš brzy," doplnila zdravotnice.
Společně se svou kolegyní Nasjou Nenovovou ale okamžitě přitakaly, že jsou ochotny svědčit v případném procesu proti nespravedlivému obvinění.
Tiskové konference se kromě Valčevové a Nenovové zúčastnil ještě palestinský lékař Ašraf Hadžudž, který získal bulharské občanství. "Děkuji všem Bulharům, jsem velmi šťasten," řekl lámanou bulharštinou.
Kdo zaplatil výkupné? Nikdo neví
Ostatní tři sestry se tiskové konference nezúčastnily. Podle lékařů jsou vyčerpané, nicméně ne nemocné.
Na základní otázku, kdo tedy přispěl bezmála půl miliardou dolarů do fondu na účet syna Muammara Kaddáfího, se odpovědět dosud nepodařilo. Evropská unie odmítá, že by cokoliv zaplatila.